Příliš vysoká cena rekonstrukce? Tipy, jak ušetřit!


Pokud si myslíte, že cena za rekonstrukci vašeho vytu nebo domu musí být nutně vždy vysoká, přečtěte

Rekonstrukce bytu nebo domu je cestou, jak zlepšit komfort a kvalitu bydlení. Není to však žádná levná záležitost, a proto je na místě ptát se, jak co nejvíce ušetřit. Rozhodně se nevyplatí investovat do levného a pochybného materiálu, stejně tak nešetřete na kvalitních řemeslnících. Že jiná možnost není?Rekonstrukce se většinou dělá tak, aby byl výsledek trvanlivý na několik dekád. Proto se přímo nabízí ona otřepaná fráze o tom, že šetřit se nevyplácí. Ale přeci jen se dá najít několik možností jak výslednou cenu snížit na minimum.

Zkušenosti s rekonstrukcí jsou důležité

Mějte po ruce někoho, kdo má s rekonstrukcí už zkušenost. Nebudete tak opakovat zbytečné chyby, poskytne vám cenné informace. Svépomocí se dá zvládnout hodně a spoustu peněz tak ušetříte, ovšem do odborných prací se raději nepouštějte – v budoucnu by se to mohlo dosti prodražit na opravách.

Reálné představy o rekonstrukci

Nemějte příliš megalomanské plány a držte se reality. Příliš mnoho materiálu a nákladné úpravy jsou nejčastější chybou. Volte jednoduchá, ale efektivní řešení.

Rekonstrukci vždy plánujte dostatečně dopředu

Čím detailnější návrh a představy, tím lépe. Rekonstrukci nenechávejte plynout podle aktuálních nápadů a rozmarů. Nové úpravy, více materiálu, delší doba práce – to vše se odrazí na výsledné ceně rekonstrukce. Pozor i na špatné časování: výhodou je možnost vystěhovat se z bytu po dobu rekonstrukce, protože pak práce mohou probíhat současně a rychle. Rekonstrukce při běhu domácnosti je náročnější na plánování harmonogramu úprav.

Nejlevnější při rekonstrukci se nevyplácí

„Nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci,“ platí v tomto případě na sto procent. Pochybné materiály a laciné napodobeniny rozhodně nejsou dobrým řešením. Ušetřit můžete například využitím materiálu ze zbouraných staveb, k doladění detailů pak využijte starožitnictví nebo bazary.

4593550746_c789137211 

Praktičnost při rekonstrukci

Krásné, nové a moderní ne vždy znamená i praktické. Berte v potaz to, aby se v nově zrekonstruovaném bytě či domě žilo pohodlně. Další úpravy by znamenaly navýšení nákladů.

Využijte při rekonstrukci přírodu

Nechte svůj dům, aby využil vše, co příroda nabízí:

  • svah na návětrné straně domu jej ochrání před chladnými zimními vichry
  • velká jižně orientovaná okna na jaře i na podzim pouští do interiéru spoustu teplých slunečních paprsků
  • vhodně zvolené stínění (stromy, keře) pomohou ušetřit za klimatizaci

Nebojte se při rekonstrukci netradičních materiálů

Při výběru stavebního materiálu se nebojte experimentovat – mnohé moderní materiály jsou levnější, než ty tradiční, a přitom neztrácí nic na kvalitě.

Cena rekonstrukce nemusí děsit

Základem rekonstrukce by tedy stejně jako u stavby musí být plán. I v jejím průběhu vše stále kontrolujte a udržujte si přehled. Vhodné je také stanovit rozpočet a toho se držet – ať už budete mít najatou firmu nebo budete kombinovat své schopnosti s umem řemeslníků.

publikováno: 22. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.