Přístavba domu se dá vyřešit jednoduše


Přístavba domu rozšíří obytný prostor, a pokud je správně provedena, tak ji na účtech příliš nepozná

S přístavbami k domům nebo chatám to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Chce to opatrný přístup a hlavně plán, který zaručí, že výsledkem nebude nesourodá dvojice staveb rušící celkový dojem. Přitom přístavbou se jednoduše vyřeší problém s nedostatkem místa ve starších domech. Navíc jim úpravy dodají žádoucí moderní vzhled.

 

 

Přístavba je elegantním řešením v případě rozrůstající se rodiny, která tak má stále větší nároky na prostor. Vhodné řešení je to i v případě koupě staršího malého domku s pozemkem, který umožňuje rozšíření obytných prostor po stranách nebo v zadní části.

Přístavba domu potřebuje povolení

V dřívějších letech se jednalo o běžnou záležitost, jenž svedl každý svými vlastními silami. Podle toho to však také vypadalo – architektům se draly slzy do očí, když se z pěkných vilek stávaly neidentifikovatelné slepence. Dnes už si ale majitelé domů chodí stále častěji pro radu k architektům nebo stavebním firmám, což je jedině dobře.Jedním z důvodů tohoto počínání je i nutnost mít posudek statika týkající se stávající stavby a vypracovaný návrh nové.
Pokud se rozhodnete rozšířit svou nemovitost, pak pamatujte, že budete potřebovat povolení stavebního úřadu: ovšem jen v případě, že stavba bude větší, než 150m2. Pokud takových rozměrů nedosáhne, postačí jen její ohlášení.

Rychlé řešení? Dřevěná přístavba

Jedním z kritérií u přístaveb je rychlost vybudování. Pokud na ní lpíte, pak zvolte dřevostavbu, která je postavená během měsíce (hrubá stavba přibližně do týdne). Nejnákladnějším prvkem novostaveb bývá sociální zařízení. Avšak dá se vyřešit jednoduše a levně – místnosti zorientujte tak, aby šlo připojit na to stávající.
Další usnadnění může spočívat v tom, že v přístavbě zařídíte pouze obytné a společenské místnosti. Pokud bude dřevostavba provedena v duchu nízkoenergetických domů, pak se další prostory na účtech projeví jen málo.

Zároveň se stavbou je vhodné upravit i fasádu, aby byl výsledný dojem jednotný.

 

Návaznost konstrukcí

Nevýhodou dřevěné přístavby k původnímu zděnému domu je rozdílný tlak na základy a s tím spojené odlišné sedání. Problém se nejčastěji řeší použitím dilatační spáry mezi oběma prostory nebo zesílením nové základové konstrukce. V tomto případě se rozhodně hodí konzultace s odborníky, kteří posoudí každý případ individuálně. Stejně tak se hodí využít odborné rady pro typ střechy a její provedení.

Přístavby se rozhodně obávat nemusíte. Pokud existuje prostor, jež se dá využít, rozšíření obytných prostor, a tím pádem i zvýšení hodnoty nemovitosti, jsou rozhodně vítané.

publikováno: 24. 6. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.