G+

 

 

Propojení úspor a hypotečního úvěru, to je offsetová hypotéka


Fotolia_35221548_XS

Nepříliš známým produktem v oblasti hypoték jsou tzv. offsetové hypotéky. Odlišují se hlavně tím, že do nich lze započítat úspory, což znamená, že zahrnují i spořící účet. Za hranicemi mají takové hypotéky patnáctiletou tradici a povědomí se o nich také šířilo jen pomalu. Přitom se jedná o výhodnou záležitost, hlavně díky netradičnímu výpočtu úroků, které jsou nižší.

 

 

Spoření a hypotéka v jednom balíčku se hodí hlavně pro případ, že příjmy jsou nevyrovnané a je třeba mít jakousi rezervu pro všechny případy. Nejčastěji ji využívají podnikatleé, jenž by mohly prostředky ze spořícího účtu umořit velkou část hypotéky, avšak prostředky si raději nechají, aby s nimi mohli disponovat v případě nouze.

Jak funguje offsetová hypotéka

Nejedná se o nic složitého. Hypoteční úvěr je v propojení se spořícím účtem, na kterém je možné mít uložené finance pro případ nutných výdajů nebo investic. Pomocí zápočtu úspor se pak stanovuje výše úrokových nákladů a výše měsíční splátky. V některých případech tam může úrok spadnout až na nulu.

  • lze tak aktivně ovlivňovat náklady úvěru
  • prostředky ze spořícího účtu jsou volně k dispozici
  • čím více je naspořeno, tím méně platíte za hypotéku

U nás nabízí možnost zřízení offsetové hypotéky tři bankovní domy – nejdéle Raifaissen, následovala ji Fio Banka a jako novinku ji zavedla také GE Money Bank. Zájem prozatím ale není příliš velký.

Na co ji lze využít

Finance je možno využít na všechny běžné úkony spojené s nemovitostmi – na jejich koupi v ČR u zahraničí, k výstavbě nebo rekonstrukci, k uhrazení členských práv či členského podílu v bytovém družstvu, případně k refinancování úvěrů a půjček použitých na koupi, rekonstrukci nebo výstavbu nemovitosti. Jednat se může o dům, byt, rekreační objekt, ateliér, bytový dům nebo vedlejší stavby, jako např. garáže nebo kůlny.

U offsettové hypotéky lze úrok snížit až k nule. Chce to jen umět počítat a zacházet s úsporami. 

Nevýhody offsetové hypotéky

Pro banku se jedná o nejistou záležitost, proto je základní úrok vyšší, než u běžných hypoték. Klient může svůj spořící účet kdykoliv vybrat a bilanční hodnota tak bude na nule a v tomto případě by pak hypotéka fungovala stejně, jak běžná. Ovšem s touto variantou se moc nepočítá, protože když už si klient variantu zvolí, jistě nebude chtít platit zbytečně víc.
Z toho také plyne, že se hodí spíše pro ty, kdo operují s většími finančními obnosy. Vyplatí se například těm, kteří mohou mít při dvoumilionové hypotéce na bilančním účtu alespoň půl milionu korun.

Zatím nepříliš rozšířená offsetová hypotéka je v každém případě zajímavou možností a pozitivní inovací. Za zvážení rozhodně stojí, ale než se pustíte do sjednávání, vždy je vhodnější poradit se s nezávislým finančním poradcem, zda se skutečně za dané situace vyplatí.

publikováno: 14. 9. 2013
přečteno: 265×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...