Průtokový ohřívač - teplá voda bez čekání


Průtokový ohřívač - teplá voda bez čekání

Bez teplé doby se neobejde žádná domácnost. Ohřev je možné řešit různými způsoby, do kategorie často využívaných se řadí i průtokový ohřívač vody. Je schopen zvýšit teplotu vody na požadovanou hodnotu přímo během jejího průtoku tímto zařízením. Díky malým rozměrům je možné umístit ho kamkoliv, aniž by v prostoru překážel.

Dobrá účinnost a malé tepelné ztráty, i takové výhody bývají ohřívači připisovány. Pro jeho pořízení je však nejčastějším argumentem úspora místa. Průtokový ohřívač vody je možné umístit nad umyvadlo, kde díky modernímu designu nikterak nenarušuje estetickou hodnotu místnosti. Pro domácnosti, v nichž není možné vést teplou vodu z centrálního zdroje až k vodovodu, je proto průtokový ohřívač vody obvykle tím nejjednodušším řešením.

Zajímavé informace o elektřině naleznete na elektřina.cz.

Průtokový ohřívač vody – elektrický a plynový

Ohřívače vody je možné primárně rozdělit do dvou základních kategorií, a to podle toho, co potřebují ke svému provozu. Průtokový ohřívač vody tak může být elektrický, nebo plynový. První uvedený typ stačí zapojit přívodním kabelem do zásuvky, u druhé varianty je nezbytné napojení k rozvodům plynu, s čímž souvisí i nutnost dodržení určitých bezpečnostních zásad, především v otázce dodávky čerstvého vzduchu a odtahu spalin. Malý plynový průtokový ohřívač vody do výkonu 10 kW nemusí být odkuřován, pokud se nachází v místnosti větší jak 20 m3. V případě, že je tento malý ohřívač umístěn v jiné místnosti, než ve které bude docházet k odběru vody, pak je odkouření nutné i přes jeho malý výkon. Nutno podotknout, že tato varianta není vhodná pro ohřev vody následně určený ke sprchování či napouštění vany, kdy je třeba ohřívat vodu i několik minut v kuse.

 Průtokový ohřívač

Dále je možné odlišit jednotlivé druhy průtokového ohřívače podle toho, zda se jedná právě o malou či velkou variantu. Malý průtokový ohřívač vody je takový, který je schopen ohřát v průměru 5 až 6 litrů za minutu na teplotu zhruba 25 °C. V neposlední řadě existuje možnost pořídit tlakový nebo beztlakový typ. S tlakovým je možné odebírat ohřátou vodu na více místech.

Malý průtokový ohřívač vody bez baterie o výkonu přibližně 3500 W začíná s cenou okolo 2000 Kč.

Jak vybírat průtokový ohřívač vody?

Před samotným výběrem a nákupem ohřívače je nutné rozmyslet si nejen základní parametry, tedy výkon, rozměry a typ, ale také brát v úvahu další vlastnosti ohřívače. Budete-li průtokový ohřívač vody pořizovat, zaměřte se obecně tedy na:

  • rozměry
  • výkon
  • možnosti ovládání a regulace
  • otázku tepelných ztrát
  • použitý materiál
  • nutnost údržby
  • bezpečnost provozu

Průtokový ohřívač vody se osvědčuje v domácnostech, které potřebují odebírat teplou vodu v malém množství a nepravidelných intervalech, ale i naopak - vyrábí se totiž zásobníkové typy. Nabídka trhu je velmi obsáhlá, a tak si každý může vybrat variantu, co bude plně vyhovovat všem konkrétním požadavkům.

 

publikováno: 5. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.