Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení


Psychologie barev pomůže dotvořit příjemné bydlení

Barvy sehrávají v případě bydlení stejně důležitou roli jako v životě lidí obecně. Skrze ně se toho dá v domácnosti hodně vylepšit, nebo naopak i zkazit. Pokud se však při zařizování budete držet jednoduchých pravidel psychologie barev a ne pouze svého vlastního vkusu, bude vám odměnou pohodové bydlení, kde všechny místnosti budou bez váhání plnit svůj účel.

Existuje nauka, která pomáhá orientovat se v tom, co je pro bydlení vhodné a co nikoliv. Ta se nazývá domiciologie a zabývá se všemi součástmi obývaného prostoru. V jejím konceptu tak nalezneme právě i barvy, které jsou důležité stejně jako kvalitní nábytek či prostorové uspořádání. Aniž by si to lidé uvědomovali, jednotlivé barvy méně či více výraznějším stylem působí na jejich psychiku.

Žlutá povzbudí, modrá uklidní

Různým barvám je přisuzován různý účinek. Podívejme se proto společně na ty základní a vlastnosti, které jim jsou přisuzovány.

 Bílá: neutrální, zvyšuje účinky ostatních barev spektra
 Žlutá: povzbudí
 Oranžová: navozuje veselou náladu
 Červená: posiluje mysl a zvyšuje aktivitu
 Fialová: podporuje mystičnost a smysl pro duchovní záležitosti
 Modrá: uspokojuje, navozuje pocit klidu, podporuje kreativitu
 Zelená: podporuje trávení, vzbuzuje pocity hladu
 Hnědá: podporuje stabilitu nálady i pocitů
 Černá: ve větším množství evokuje smutek a pokleslou náladu, jinak neutrální
 
Z výše uvedeného je možné vyčíst určité principy toho, kterým barvám se v konkrétních místnostech vyvarovat a které barvy naopak hojně použít. Obecně platí, že do prostor, kde je třeba vykonávat určitou činnost, nepatří studené barvy. Naopak do místností, které jsou primárně určeny k relaxaci a uvolnění, nepatří syté teplé barvy, co člověka aktivizují. Jaké barvy se tedy nejlépe hodí do kuchyně, ložnice, obývacího či dětského pokoje?

Do kuchyně a jídelny je ideální zelená či žlutá barva

V kuchyni se vaří, v jídelně se pokrmy konzumují. Určitě tak v těchto místnostech oceníte zelenou či žlutou, které dokážou lidské tělo i mysl nabudit právě ke konzumaci a pochutnávání si. Navíc jas a světlo zlákají k delšímu a uvolňujícími posezení i v rámci siesty po jídle.

V ložnici se osvědčí modrá i červená

Modrá barva se podílí na celkovém zklidnění organismu a navození pohody. Proto je její použití v ložnici přímo skvělé. Nicméně je třeba vykompenzovat její chladnost. Toho lze docílit použitím červené a jejich méně výrazných odstínů, která místnost oteplí a bude lidskou mysl stimulovat lehce povzbudivě. Ani zelená barva však není zapovězenou pro ložnici, zvláště když je umístěna v místech, které je vystaveno působení hluku.

V obývacím pokoji oceníte oranžovou

A to z toho důvodu, že je barvou, která dokáže navodit veselou náladu a podpořit komunikaci. Jelikož je právě tato místnost středem celého bytu či domu, kde se po náročných dnech povětšinou setkává celá rodina, je její použít opravdu příhodné. Ani povzbudivá žlutá barva však nebude v obývacím pokoji k zahození.

Dětem do pokoje především přívětivé barvy

Dětský pokoj je místem, které by se mělo vyvíjet společně s růstem dítěte a jeho potřeb. Musí být volena taková kombinace, která podpoří fantazii, kreativitu a učení, ale zároveň dítě nerozdovádí. Zvolené barvy by tak určitě neměly být příliš syté a agresivní. Vhodná je kontrastní kombinace s bílou, a to zejména žluté, modré, zelené a všech jejich variant v rámci odstínů.
 
Působení barev na lidskou psychiku je dokázáno letitými výzkumy i praktickými zkušenostmi. Pokud jsou tyto cenné údaje zohledněny v domácnosti, pak je více než pravděpodobné, že každá místnost splní i ty největší nároky na své využití.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 18. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.