PR článek

Realitka za vás může vyřešit problémy se sousedy


Sentice

Při prodeji nemovitosti mohou lidé často dospět do fáze, kdy si myslí, že mají vše podchycené. Vybrali si vysněný dům, spolupracují s profesionální realitní kanceláří a podklady pro smlouvu už mají na stole. Nesmí se však zapomínat i na budoucí sousedy. Jakkoliv se jejich chování může zdát jako to poslední, co by vás mělo zajímat, problémoví sousedi dokážou znepříjemnit a ztížit prodej domu nebo bytu. Své si zažila i paní Trusínová, která chtěla prodat parcelu původně určenou pro stavbu rodinného domu. Každého případného zájemce však nepříjemný soused odrazoval od koupě a přímo tak poškozoval hodnotu nemovitosti. Obrátila se proto na PATREAL, realitku se stovkami referencí spokojených zákazníků, a chtěla poradit, jak situaci vyřešit.

Legislativa řeší i sousedské spory

Paní Trusínová si už nevěděla rady a obrátila se na naši realitní kancelář s žádosti o radu a pomoc. Svůj problém popsala jasně: "Pokaždé, když přijdou zájemci o koupi, soused vyjde ven ze svého domu a rozmlouvá jim koupi. Haní naší nemovitost - že se jedná o špatně zaměřenou a problémovou parcelu. Neustále nám tak maří prodej." 

Při řešení sporu lze vycházet z občanského zákoníku. Ten sice primárně upravuje problémy jako padání ovoce na vaši zahradu, stékání vody nebo nutnou úpravu staveb, ale stejnou váhu příkládá zásahům (slovním i skutkovým) do vlastnického práva, které mají potenciál znehodnotit nemovitost.

Právo je tak na vaší straně. Jakmile soused komplikuje jakoukoliv část procesu koupě, můžete podat k občanskoprávnímu soudu žalobu zápůrčí neboli negatorní, kdy soud nařídí, aby soused svého protiprávního jednání zanechal. Pokud by soud prokázal, že byla způsobena škoda, bude ji muset soused nahradit.

Jak řešit rozepře se sousedy

Když chcete problém se sousedem vyřešit, můžete zkusit hned několik cest. Můžete se zkusit slušně domluvit a dát tak sousedovi poslední šanci neřešit spor soudní cestou. Pokud však víte, že není jiné východisko, měli byste postupovat následovně:

  • sbírejte důkazní materiál - kontaktujte předchozí zájemce o koupi vaší nemovitosti a získejte jejich svědectví. Jednání souseda budou vidět ve stejném světle jako vy - znemožňující proces prodeje
  • vyčíslete škodu - vznikla vám tím, že jste se o pozemek, který už by měl být dávno prodaný, museli starat
  • s dostatečnými podklady pošlete sousedovi předžalobní výzvu k upuštění od protiprávního jednání. Na tu už s nejvyšší pravděpodobností zareaguje. Pokud se nedomluvíte, podejte žalobu k soudu

S prodejem vám pomůže profesionální realitka - od začátku až do konce

Jakoukoliv komplikaci nebo problém při prodeji nemovitosti za vás ráda vyřeší osvědčená realitní kancelář. Stačí si jen vybrat takovou, na kterou se budete moct pokaždé spolehnout. V tom vám mohou pomoct kvalitní reference. Jimi se řídila i paní Trusínová a na základě zkušeností svých známých oslovila PATREAL, realitní kancelář s více než dvacetiletou praxí v oboru. Po vyřešení situace se sousedem ve spolupráci s našimi makléři má dnes parcela nového majitele a paní Trusínová je konečně bez starostí.

publikováno: 23. 6. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.