PR článek

Reference od klientů: Nájemní smlouva většinou zahrnuje i sjednání kauce


paní Valousová

Byt se jako každá jiná věc užíváním opotřebovává, někteří nájemníci jej udržují více, jiní méně. K úhradě případných škod na vybavení bytu se použije kauce, kterou si pronajímatel s nájemcem sjednali ve smlouvě. Obvykle se její výše pohybuje až kolem dvojnásobku nájemného včetně záloh za služby. Tato částka tedy dosahuje i několika desítek tisíc korun. Přestože ji i několik let drží pronajímatel, pořád patří nájemci, který ji do třiceti dnů od ukončení nájmu může požadovat zpět.

Vztahy mezi pronajímatelem a nájemcem jsou odrazem jejich společné dohody

Ne nadarmo se říká, že když se chce, tak všechno jde. Pokud se pronajímatel s nájemníkem domluví, že se poslední nájemné zaplatí z kauce, nic tomu nebrání. Avšak jestliže se nájemník sám rozhodne nezaplatit, není pravidlem, že se na dlužné nájemné musí použít právě kauce. Pronajímatel sám zhodnotí, jestli se kaucí uhradí škody na majetku v bytu nebo kauce pokryje poslední nájem. Dlužné nájemné může také vymáhat jiným způsobem, či samotný dluh bude převyšovat kauci. Základem vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem je důvěra a férové jednání, takže pokud hodláte kaucí zaplatit poslední nájem, předem se s vlastníkem nemovitosti domluvte.

Kauce slouží i jako nástroj zajištění pro případ neočekávaných škod na vybavení

Pronajímatel dává nájemníkům společně s nemovitostí také k dispozici běžné vybavení bytu, jehož součástí je kuchyňská linka, případně vestavěné spotřebiče nebo klimatizace. Jakákoliv větší škoda či porucha na tomto vybavení, která vznikla kvůli špatnému zacházení, se uhradí z kauce, kterou zaplatil nájemník. Pronajímatel se tím zajistí před nepředvídatelnými ztrátami. Velký důraz se také klade na slovo „větší", jelikož s časem se na věcech objeví přirozené opotřebení vzniklé jeho prostým používáním. Tyto drobné oděrky a škrábance si pronajímatel naúčtovat nemůže, jelikož jsou součástí přirozeného používání a musí se s nimi počítat. Realitní makléři společnosti PATREAL radí pronajímatelům i nájemcům, aby si byt při předávání důkladně prohlédli, včetně zkoušky vybavení bytu.

Při problémech s nájmem poradí RK PATREAL, která má dobré reference

Největší problémy může působit složení kauce při stěhování. Nájemníkovi původní pronajímatel zadržuje celou kauci i v případě, že je vše v pořádku, avšak nový pronajímatel požaduje složení nové kauce ještě před nastěhováním. Nájemník tedy musí poskytnout najednou velký finanční obnos, což není jednoduché. Realitní kancelář PATREAL sjednávání nového nájmu a ukončení nájmu předcházejícího pomůže zorganizovat. Jestliže se rozhodnete pro stěhování, kontaktujte zkušené realitní makléře, které zprostředkují veškeré jednání s oběma pronajímateli. Klient PATREAL může tedy část složitého vyjednávání o smlouvách přenechat zkušenějším.

publikováno: 28. 11. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.