Rekonstrukce nebo stavba rodinného domu? Zvažte všechny výhody i dotace, které lze čerpat


rekonstrukce domu stavba rodinného domu

Pakliže jste někdy uvažovali o stěhování, jistě jste přemýšleli také nad tím, zda by pro vás bylo výhodnější investovat do novostavby, nebo se poohlédnout po starším domě, kterému byste vdechli nový život rekonstrukcí. Pravdou je, že univerzální odpověď byste hledali jen stěží. Obě nabízená řešení totiž zákonitě mají své přednosti i nedostatky, takže v konečném důsledku bude záležet především na vašich preferencích a možnostech. Do rozhodovacího procesu vstupuje celá řada proměnných, ať už se jedná o možnosti financování či případné dědictví v podobě stavebního pozemku nebo rovnou celé nemovitosti.

Vyplatí se rekonstrukce domu?

Největším otazníkem při rozhodování mezi novostavbou a rekonstrukcí bývají finanční možnosti. Toužíte-li po moderním bydlení na míru, pravděpodobně vás čeká také investice do stavebního pozemku, což může pro mnohé představovat finanční zátěž za hranicí možností.

Pokud jste naopak výhodně koupili starší nemovitost včetně pozemku, můžete i po zahrnutí účtů za opravy značně ušetřit. Záleží však na rozsahu rekonstrukce a zároveň byste si měli uvědomit, že ani ta nejrozsáhlejší rekonstrukce ze starého domu nový neudělá.

Stavba rodinného domu: přehled výhod a nevýhod

V případě novostavby bychom jistě neměli zapomínat na její estetický aspekt, byť se jedná o výhodu, která se do značné míry řídí emocemi – celý dům zkrátka září novotou a poutá na sebe pozornost kolemjdoucích. Ovšem jako u čehokoliv nového, také v případě novostavby první nadšení postupně vyprchá.

Novotavby se musí řídit požadavky na energetickou náročnost budov. 

Z hlediska praktičnosti lze za významné přednosti novostaveb označit technologické vybavení a stavební postupy poplatné současnosti. Moderní domy navíc vznikají také s ohledem na měnící se legislativu, která mj. upravuje požadavky na energetickou náročnost nemovitosti. Výhodou je samozřejmě i možnost naplánovat stavbu přesně podle svých představ, tedy bez zbytečných limitů. U běžných rodinných domů si navíc vystačíte pouze s ohláškou, takže se obejdete bez stavebního povolení.

Nevýhodou jsou již zmíněné finance. Stavba tzv. na zelené louce je totiž velmi nákladná, neboť vyjma samotné stavby dále platíte nejen za parcelu či oplocení, ale v některých případech i za inženýrské sítě.

Rekonstrukce domu: přehled výhod a nevýhod

Mezi výhody rekonstrukce patří nižší pořizovací cena nemovitosti i s pozemkem. V případě menších stavebních úprav, které nezasahují do stavební konstrukce, si navíc ušetříte cestu na úřad. Nehledě na to, že pro některé lidi mívají starší domy nezaměnitelnou atmosféru.

V některých případech se však může stát, že po sečtení pořizovací ceny a nákladů na rekonstrukci zjistíte, že novostavba by v konečném důsledku vyšla levněji. Platí to obzvláště pro nemovitosti ve velmi špatném stavu, ať už jde o izolace, rozvody, či systém vytápění.

Při rekonstrukci vás bude čekat nejspíš nová izolace domu a výměna topného systému. 

Datační programy lákají na vysoké dotace na novostavbu

V jednom z prvních odstavců jsme nastínili, že stavba nového domu bývá často velmi finančně náročná. V tomto ohledu však může pomoci některý ze státních příspěvků. V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám můžete žádat například přímo o dotaci na novostavbu rodinného domu.

Podmínkou je, že se musí jednat o stavbu s nízkou energetickou náročností. Pokud žadatel tuto podmínku splní, může od státu obdržet jednorázový příspěvek až ve výši od 150 000 do 300 000 korun. Tuto částku je možné navýšit až na 450 000 korun za předpokladu, že jste v průběhu stavby kladli důraz na používání obnovitelných zdrojů energie.

I při rekonstrukci domu můžete využít dotací

Na dotaci však můžete dosáhnout také v případě rekonstrukce starší nemovitosti. Konkrétně se jedná například o dotaci na zateplení, pod kterou spadá kromě samotného zateplení obvodových stěn domu také výměna oken a dveří či podlah a stropů. Přitom platí, že čím více prací provedete, o to vyšší částku vám může stát vyplatit.

Dotační program Nová zelená úsporám lze využít také při výměně topného systému. Například na fotovoltaiku, kterou lze využít třeba na ohřev vody, vám stát přispěje až 350 000 korun. Za pořízení tepelného čerpadla můžete dostat příspěvek ve výši až 100 000 korun. Tzv. Kotlíková dotace se pak vztahuje na výměnu neekologického zdroje tepla za šetrnější kotel, ať už se jedná o plynový kondenzační nebo ten na biomasu.

publikováno: 18. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.