Rekonstrukce střechy – jak se dobře připravit?


Rekonstrukce střechy – jak se dobře připravit?

Když už střecha neslouží tak, jak by měla, přistupuje se k její rekonstrukci. Celá akce je však poměrně náročná, a to nejen časově, ale též finančně. Aby vše proběhlo tak, jak má, je vhodné obstarat si veškeré potřebné formality a vyhledat co nejvíce informací o tom, jaké existují možnosti. Pak budete s výsledkem spokojeni nejen vy, ale i váš dům.

Střechu tvoří spousta prvků. Není to jen krov z trámů a střešní krytina, ale také okapy, úžlabí, komín či střešní okna. Složitost celé konstrukce vyžaduje, aby byl každý krok pečlivě zvážen a nebylo nic opomenuto. Ještě před samotným výběrem firmy, která rekonstrukci provede, střechu zkontrolujte a sepište si problémy, co jste objevili. Vyvarujete se tak pozdějšímu řešení obtíží, co se daly podchytit hned na začátku a bylo možno je zahrnout do požadavků na opravu či výměnu střechy.

Rekonstrukce střechy: nepůjde to bez úřadů

Jelikož je rekonstrukce střechy poměrně velkým zásahem do stavby, musíte své budoucí počínání oznámit na příslušný stavební úřad. V případě opravy, při níž nedojde ke změně tvaru střechy, ani výměně krytiny, stačí stavební úřad o úmyslu pouze informovat ohlášením. Pokud však budete střechu kompletně měnit, budete si muset vyžádat povolení. Všechny tyto povinnosti se řídí Zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu. V něm se také dozvíte, že v případě rekonstrukce střechy bez účasti stavebního úřadu se dopouštíte přestupku, za nějž vám bude ve správním řízení uložena pokuta.

Nebojte se oslovit více firem

Při výběru firmy postupujte nejlépe tak, že si necháte vyhotovit nabídku od několika společností. Hledejte veřejně dostupné informace, pročítejte odborné diskuze, prověřujte reference a komentáře zákazníků. I když to zabere čas, může vám tato činnost ušetřit spoustu nervů i peněz. Jestliže se stížnosti na činnost firmy opakují, raději na ni zapomeňte, rekonstrukce střechy by totiž mohla dopadnout neúspěšně.

V předběžné nabídce rekonstrukce střechy vyžadujte minimálně tyto údaje:

  • orientační cenu
  • termín vyhotovení
  • sankce za nedodržení termínu
  • nástin kompenzace za překročení rozpočtu
  • informace o použitém materiálu a jeho spotřebě
  • schopnost zajistit přípravné práce

Výměna krytiny za jiný typ není vždy možná

Jednou z nejdůležitějších voleb, která vás při plánování a realizaci rekonstrukce střechy čeká, je ta, při níž budete řešit střešní krytinu. Pokud je její stav dobrý, pravděpodobně nebudete přistupovat k radikální výměně za jiný druh, v opačném případě však před samotným výběrem propočítejte možnosti a vlastnosti konstrukce střechy, aby unesla tíhu nového materiálu. Jestli to nebude možné, pořiďte střešní krytinu stejného typu, nebo přistupte k výměně celé konstrukce, kdy budete moci změnit i sklon střechy a jiné parametry.

Rekonstrukce střechy je v určitém směru i dobrou investicí, protože mnohdy vyřeší značné problémy s izolací domu. I když je to akce náročná, vyplatí se věnovat jí pozornost a čas. Nejen jí samotné, ale především přípravě, která je zároveň prevencí před problémy v realizaci.

 


publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.