Domácí dílna: jak opravit prasklý sádrokarton
Sádrokartonové desky patří k nejčastějším stavebním materiálům. Využívéme je při rekonstrukcích bytových jader i realizacích novostaveb. Jedná se však o poměrně křehký stavebnicový systém, který se může při neopatrném zacházení nebo špatné montáži snadno poškodit. Vlastní příčinou tak můžeme do sádrokartonové desky udělat i díru, často pak dochází zejména ve spojích k samovolnému praskání. Jak opravit praskliny v sádrokartonu nebo skrýt díru?
Oprava sádrokartonu – zjistěte příčinu a rozsah poškození
Než se pustíte do opravy prasklého sádrokartonu, zjistěte příčinu poškození. K popraskání může dojít už při montáži, častěji však deska popraská až v průběhu let vlivem špatných klimatických podmínek. Sádrokartonovou desku na stěně či stropu můžeme také snadno poškodit vlastním zaviněním, například ostrým předmětem či silnou ránou do zdi. Je tak namístě zjistit rozsah poškození.
Pokud jsou desky opatřeny nátěrem, může být praskání viditelné jen částečně. Vždy je lepší opravit celou prasklinu, aby se dále nerozšiřovala. Odstraňte tak nátěr na větší ploše, aby se ukázala prasklina v celém svém rozsahu.
Drobné praskliny – vystačíte si se sádrou nebo stěrkou
Pokud se na sádrokartonové stěně nebo stropu začnou objevovat drobné praskliny, jejich odstranění zvládneme velmi snadno. Praskliny se opravují buď pomocí obyčejné sádry, lepší variantou je využití speciálních tmelů či stěrek na sádrokarton. Tyto materiály prasklinu vyplní a současně omezí další rozšiřování.
Než se pustíte do opravy desek, poškozené místo musíte upravit. Okolí prasklin seřízněte a zabruste tak, aby byla deska hladká a jemná bez ostrých hran. Až poté vyplňte prasklinu tmelem či sádrou. Aby se plocha desky zpevnila, překryjte opravené místo speciální samolepicí mřížkou, zapravte ji stěrkou a pomocí jemného brusného papíru plochu přebruste do hladka.
Záplaty na sádrokarton skryjí i menší díry
Pokud se na sádrokartonových deskách vytvořily viditelné menší díry či prohlubně, například při neopatrném zacházení se smetákem, skryjete je pomocí speciálních záplat na sádrokarton. Tyto záplaty využijete také pro skrytí děr, které vám ve stěně zůstaly při přesunu vypínače nebo zásuvky. Pomůžou také pro vyrovnání sádrokartonových desek poškozených dveřními klikami.
Jak se záplaty na sádrokarton používají? Na poškozené místo se jednoduše nalepí, jejich plocha ale musí být dostatečně velká, aby zakryly celou díru, navíc počítejte s několikacentimetrovým přesahem z každé strany. Záplaty na sádrokarton se obvykle prodávají ve velikostech 10x10 cm a 15x15 cm, seženete však i jiné velikosti. Až záplatu nalepíte, naneste na ni vrstvu stěrky na sádrokarton. Záplata je perforovaná, takže se stěrkou či tmelem dokonale vyplní a vytvoří celistvou a pevnou plochu. Až tmel zaschne, opět jej pomocí jemného brusného papíru přebruste, aby byl sádrokarton hladký a zarovnaný.
Díra v sádrokartonu zůstane při výměně zásuvky.
Jak opravit velkou díru v sádrokartonu
Může se stát, že při stěhování či jiné manipulaci poškodíte sádrokartonovou desku tak, že se v ní vytvoří velká díra či prohlubeň. Na její opravu si už záplata nevystačí. Pořiďte novou sádrokartonovou desku a vyřízněte z ní čtverec či obdélník, kterým díru ve stěně či stropu překryjete. Vyřízlou část pak přiložte na poškozené místo a na stěnu obkreslete. Pomocí zalamovacího nože vyřízněte ve stěně otvor podle narýsovaných čar a okraje pečlivě začistěte.
Buďte pečliví a okraje zapravujte tak, aby nový vyřízlý kus sádrokartonu do otvoru ve stěně přesně zapadnul. Do otvoru připevněte pomocí vrutu speciální konstrukční profily a k nim pak přimontujte záplatu. Profily umožní pevné ukotvení nového kusu sádrokartonů, který se stane součástí stěny. Spáry a mezery překryjte spárovací hmotou, nechejte zaschnout a poté opět přebruste.
Snadná opravitelnost je hlavní předností sádrokartonových desek. Když pomineme mechanické poškození, proč ve spojích desky samovolně praskají a vytváří praskliny? Na to se zaměříme v pokračování našeho článku.
PROČ SÁDROKARTONOVÉ DESKY PRASKAJÍ
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku