Proč sádrokartonové desky praskají
Praskání sádrokartonových konstrukcí je velmi časté. I když je oprava prasklin snadná a zabere jen chvíli, přináší zbytečné starosti. Položili jste si někdy otázku, proč vlastně sádrokartonové desky pracují? Příčin může být hned několik. Často se praskání nedá zabránit, stavba zkrátka pracuje a materiály se roztahují ve všech směrech. Správnou montáží sádrokartonu ale můžeme míru praskání výrazně snížit.
ZPĚT NA TÉMA: JAK OPRAVIT PRASKLÝ SÁDROKARTON
Praskání se často nedá zabránit
V mnoha případech nezbývá, než se s postupným objevováním prasklin smířit a praskliny postupně opravovat. Stavební materiály mají totiž rozdílnou tepelnou a vlhkostní dilataci, takže se různě roztahují. S tím je ale potřeba při stavbě počítat a na dilatační spáry nezapomínat. Je třeba si uvědomit, že se materiály neroztahují jen v jednom směru, ale ve všech. Vznik prasklin a trhlin je ve velké míře způsobován také vlhkostí.
Při kvalitní tepelné izolaci a minimálním srážení vlhkosti tak pracování materiálu a následné vytváření prasklin omezíte. Je třeba si uvědomit, že k praskání dochází i vlivem mechanického zatěžování. Pokud máte ve zvyku dveře zavírat silným bouchnutím, konstrukce se otřese a zatížení výrazně roste. Proto často praskají sádrokartonové desky v místech, kde se nachází i dveře či okna a samozřejmě i ve stropech v nižších patrech.
Správný montáž profilů je zásadní
Až budete budovat konstrukce ze sádrokartonových desek, které budete vzájemně spojovat, nezapomínejte na dilatční spáry. Konstrukce musí být tuhá, ale přitm volná. Při montáži vodorovných a svislých profilů nezapomínejte na to, že by se neměly na bočních stranách dotýkat stěn.
Svislé a příčné profily se k sobě nemají vzájemně přišroubovávat, mají se připevnit kotvicím prvkem k podlaze, stropu a stěnám. Vzájemný styk musí zůstat volný. Profily se pak přišroubují až k samotným sádrokartonovým panelům. Zaručí se tak volnost a pohyb sádrokartonových desek bude minimální. Praskání se výrazně omezí.
Diskuse k článku