Jak uskladnit barvy, lepidla a další stavební hmoty, aby vydržely co nejdéle
Pořídili jste si barvu, silikon, lepidlo či jinou stavební hmotu, a po dokončení práce vám ještě dost materiálu zůstalo? Pokud dodržíte základní pravidla skladování, vydrží vám dlouhé měsíce. Poradíme, na co si dát pozor.
Zajistěte vhodnou teplotu při skladování
Aby použité stavební hmoty vydržely do příštích prací, je potřeba pro jejich uskladnění najít vhodné místo. To by mělo být ideálně suché a temné, nejdůležitějším parametrem je však teplota. Každý druh stavební hmoty vyžaduje jiné rozmezí teplot pro skladování, řiďte se proto vždy údaji uvedenými na obalu. Zpravidla se jako optimální rozmezí uvádí teploty od 5 do 25 °C. Při nižších teplotách mění své fyzikální vlastnosti, při skladování v teple pak mohou nadměrně rychle vysychat.
Utěsnění obalu je zásadní
Pokud barvu, tmel či jinou stavební hmotu nevypotřebujete celou, po jejím použití zajistěte co nejtěsnější uzavření původního obalu. Dejte si pozor zejména u plechovek z barvou, u kterých často dochází k zašpinění víčka či hrdla při manipulaci se štětci. Než plechovku zavřete, víčko i hrdlo pečlivě vyčistěte. Víčko pořádně zacvakněte a pro jistotu zafixujte poklepáním gumovou paličkou. Musí být nasazené tak, aby pro opětovné otevřená byla potřeba síla a použití páky, např. pomocí šroubováku.
Kdy a proč je při malování důležité pamatovat na penetrační nátěr?
U sprejů si dejte pozor na ucpání trysek
Barvy, laky a jiné hmoty ve sprejích nevyžadují zvláštní postup při skladování. Je však potřeba ohlídat, aby se trysky neucpala zaschlou barvou. Stačí, když sprej obrátíte dnem vzhůru a krátce stisknete ventil. Ve chvíli, kdy z trysky nebude stříkat barva, ale pouze plyn, bude tryska vyčištěná od barvy a před dalším použití nehrozí její ucpání.
Správný postup uzavírání kartuší
Řada stavebních hmot (lepidel, silikonů, akrylátových tmelů) je dodávaná v kartušových náplních. Právě u jejich skladování se často chybuje, a tak po delší době mnozí zjistí, že hmota zatuhla a musí pořídit novou. Někteří po použití demontují aplikační špičku, jiní dávají kartuši do sáčku. Tyto postupu ale nejsou nejvhodnější, protože se trocha vzduchu snadno dostane přímo do vrchní části kartuše.
Nejlepším způsobem je aplikační špičku ponechat na kartuši a při posledním použití vytlačit trochu lepidla přes její okraj. Až zatuhne, vytvoří pomyslný špunt, který chrání obsah kartuše před přístupem vzduchu. Před dalším použitím tak tento špunt jen vytrhnete a můžete znovu obsah kartuše používat.
Hledáte další tipy pro práci v domácí dílně? Přečtěte si související články:
Diskuse k článku