Díky tmelu se zbavíte nevzhledných a nepraktických prasklin ve struktuře dřeva

Jak na opravu dřeva pomocí tmelu

Dřevo jako přírodní materiál pracuje. Je proto přirozené, že se na něm po letech používání začnou objevovat praskliny. Někdy tyto drobné vady materiálu vypadají esteticky a do rustikálního stylu zapadají, na nábytku v moderně zařízením interiéru však ruší a snižují estetickou hodnotu. Praskliny ve dřevu přitom můžete opravit jednoduše, a to pomocí speciálního tmelu. Poradíme vám, jak postupovat.

Proč zamaskovat praskliny ve dřevu

Důvodů, proč se pustit do překrývání prasklin a trhlin ve dřevu, je několik. Tou hlavní je samozřejmě vzhled – viditelné narušení jinak hladkého a krásně opracovaného povrchu dřeva zkrátka do moderního nebo minimalisticky řešeného interiéru nepasuje. Oprava prasklin má však i praktický význam. Do prasklin na stole nebo kuchyňské lince se snadno dostanou drobné nečistoty a zateče voda. Čištění a údržba dřevěného nábytku s trhlinami je tak pracná a časově náročná. Po vyplnění mezer tmelem tyto problémy odezní.

Praskliny ve struktuře dřeva jsou přirozené. Jen málokdy je však jejich výskyt na nábytku žádouí

Čtěte také:

Stylové koupelnové doplňky mohou být i dřevěné

Nátěr kovů: jak zabránit korozi

Oživte starou kuchyň! Pusťte se do lakování dvířek i výměny dřezu

Vybíráme vhodný tmel na dřevo

Na trhu narazíte na různé typy tmelů. Mohou být vyrobeny na různé bázi, nejčastější jsou silikátové, silikonové, polyesterové nebo akrylátové. Konkrétní tmel zvolte podle materiálu – na dřevo používejte tmely k tomuto účelu určené a vyhněte se sklářským tmelům nebo tmelicím pastám na kovy a jiné materiály. V místech, kde dochází k mechanickému namáhání a ohybům, upřednostněte elastický tmel, který je vhodný pro zacelení dilatačních spár.

Pokud byste použili tvrdý a pevný tmel, mohl by po čase začít praskat. Pro zatmelení mezer v nenamáhaných částech dřeva naopak upřednostněte tvrdý, který se snadněji opracuje a zachová si svůj tvar a rozměr po celou dobu používání. Nakonec se musíte rozhodnout, v jaké formě tmel na dřevo použijete. Časté jsou typy v plechovkách, kartuších i plastických hranolech připomínajících plastelínu.

Zvolte správný tmel a zbavte se nepraktických spár, do kterých padají nečistoty a zatéká voda

Dejte si čas s výběrem vhodného odstínu

Pokud nebudete dřevo překrývat neprůhlednou barvou, dejte si záležet na správném výběru odstínu. Tmely na dřevo se vyrábí v mnoha odstínech a často napodobují svou barvu přirozené probarvení konkrétního typu dřeviny. V případě plastických tmelů je možné zkombinovat světlejší a tmavší odstíny a namíchat je na míru tak, aby byly barvě dřeva co nejpodobnější. Výběr vhodného odstínu je důležitý i v případě, budete-li dřevo ošetřovat lakem, lazurou či jinou povrchovou úpravou, u které zůstane struktura materiálu viditelná. Při výraznější odchylce odstínu by byly místa vyplněná tmelem viditelná na první pohled.

Postup tmelení prasklin ve dřevu

Pokud jste pořídili správný typ tmelu odpovídajících odstínu, je čas pustit se do samotného tmelení. Postup je následující:

1. Příprava podkladu

Než se pustíte do tmelení, dřevo očistěte a odmastěte. Na zašpiněném povrchu by špatně držel. Pokud budete opravovat větší trhliny nebo místa, ze kterých vyčuhují třísky, místo zbruste a přebytečný materiál odstraňte.

2. Nanesení tmelu špachtlí

V dalším kroku je třeba vyplnit praskliny tmelem. K tomu použijte špachtli – naneste na ni menší množství tmelu, zatlačte jej co nejhlouběji do mezery a opatrnými pohyby tam a zpět stahujte přebytečnou vrstvu.

3. Vytvrzení a přebroušení

Jakmile budete mít praskliny perfektně vyplněné, nechejte tmel vytvrdit. Doba tuhnutí a vytvrzování se u různých výrobků liší, řiďte se proto pokyny na obalu. I když jste špachtlí přebytečnou vrstvu tmelu odstranili, nebude v dokonalé rovině s okolím. Proto je potřeba místo s tmelem přebrousit pomocí brusných papírů různého zrna (od nejhrubšího po velmi jemné). Po pečlivém zbroušení bude dřevo s tmelem v rovině. Na dotek bude krásné hladké a jemné, okem pak původní místo praskliny jen tak nenajdete.

4. Finální povrchová úprava

Dřevo můžete následně ošetřit povrchovou úpravou dle výběru. Tmely lze překrývat laky, lazurami, vodou ředitelnými barvami i sytými krycími nátěry různé báze.

Je na vás, pro jakou povrchovou úpravu dřeva se rozhodnete

Opravený dřevěný nábytek vám bude dělat radost ještě dlouho. Vy ani vaše návštěvy nepoznají, že byl dříve nábytek plný prasklin, vrypů, úlomků či jiných nedostatků. Přečtěte si i další články zaměřené na práce se dřevem:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dobrý kontakt k tématu

Výměna oken nikdy nebyla snadnější!

My jsme okna měnili poměrně nedávno a než jsme se dopracovali k firmě která nám je dodá, což byl docela oříšek...

Naplánujte si kuchyni chytře

Dneska už toho jde vymyslet velká spousta. Za sebe bych dala radu hlavně takovou, že by člověk měl sáhnout po ...

Plastová, nebo dřevěná okna?

Podle mého je to čistě na tom, co kdo preferuje. Mě osobně více baví dřevěná okna, také je na baráku máme, ale...

Výměna oken: jaký materiál zvolit?

Tak materiál dost záleží i na preferenci každého z nás, myslím si, že nejdůležitější krok je vybrat správného,...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Dobrý den, velmi se mi líbí obrázek s dlažbou kolem bazénu.
S tou šedou. Nemohl byste mi napsat, kde ji sežen...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem na tyhle stránky zabrouzdala, ale přišlo mi, že tam natrefuju spíš na takový a...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Řekl bych, že v současný době pokud se člověk nemá šanci dostat na spot kvůli elektro...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Měli jsme to v podobném časovém rozsahu i přesto že jsme brali kuchyň na splátky, proto...
Zobrazit všechna témata

Jak bojovat proti zamlženým zrcadlům v koupelně

Je nepříjemné, když po horké sprše nemůžete použít zrcadlo v koupelně, protože je zamlžené. Mlžení zrcadel je bežným jevem, se kterým se možná setkáváte i vy. A projevuje se i během letního období. Dá se s tím ...

Aktivní vs. pasivní rekuperace – znáte hlavní rozdíly?

Rekuperace tepla je důležitou součástí moderního bydlení, u novostaveb je pak povinností. Zvyšuje energetickou účinnost a komfort domova. Znáte ale rozdíl mezi aktivní a pasivní rekuperací? Každá má svá specifi...

Byt

Úklidové návyky pro každodenní život, které vám ušetří čas

Každodenní úklid může být časově náročný a vyčerpávající. Přitom stačí několik jednoduchých změn, které vám pomohou udržet domov v čistotě a zároveň vám ušetří drahocenný čas. V následujícím článku vám představ...

7 důvodů, proč pořídit kuchyňský ostrůvek

Kuchyňský ostrůvek – někdo ho miluje, jiný nenávidí. Je výsadou moderních interiérů, vždy ale záleží na konkrétním návrhu. Kuchyňský pult totiž plní různé funkce, někdy obsahuje dřez, jindy funguje jako barový ...

5 a 20 tipů, jak zabavit děti během cesty autem na dovolenou

Cestování autem na dovolenou může být pro děti dlouhé a nudné. A to může způsobit neklid a nepohodlí pro všechny. Jak tedy zabavit naše nejmenší, aby cesta ubíhala rychleji a byla příjemnější pro všechny? Připr...

Jarní Allegro Days nabízí slevy až 40 %

Potřebujete nové zahradní nářadí nebo vybavení domácnosti? Internetová nákupní platforma Allegro přichází s jarními Allegro Days. Oblíbená nákupní akce proběhne v týdnu od 8. do 14. dubna a nabídne slevy až 40 ...

Přírodní repelenty proti hmyzu: Jak se chránit bez chemie

Určitě to znáte. Léto, hmyz, štípance. Jak se vypořádat s otravným hmyzem, který se na nás v létě doslova lepí? Představujeme vám přírodní repelenty, které dokážou divy.

Upcycling starého nábytku: Dejte mu druhou šanci

Upcycling nabývá na popularitě. Proces, při kterém přeměňujeme staré a nepotřebné věci na nové, souzní principy s ekologickým a udržitelným životním stylem. Představíme vám, proč a jak můžete i vy dát starému n...