Rekuperace tepla dokáže zpříjemnit bydlení


Rekuperace tepla dokáže zpříjemnit bydlení

Rekuperace tepla je pojem, který se v posledních letech v souvislosti s názory a debatami o moderním bydlení skloňuje stále častěji. Využívání recyklovaných materiálů obecně je totiž velkým trendem, rekuperace umožňuje zpracovat již využitý vzduch, odváděný z obydlí ven, a získat z něj teplo, jímž ohřeje nový a čerstvý přiváděný z venkovního prostředí.

Neustále rostoucí ceny energií jsou příčinou intenzivnějšího hledání nových možností, jak zlepšit tepelné parametry obydlí, aniž by došlo k přílišnému utěsnění stavby, které je spíše na škodu, protože napomáhá nadměrnému udržování vlhkosti a vzniku nežádoucích plísní. Rekuperace tepla umožňuje provádět efektivní větrání, co má smysl a zabraňuje výskytu vzpomínaných komplikací, a ohřívat vzduch recyklováním tepelné energie. Co všechno rekuperace tepla obnáší?

Základem je rekuperační jednotka

Majitelé domů, kteří chtějí využít vše, co rekuperace tepla nabízí, musí myslet nejen na vhodnost dané stavby pro tento systém, ale také na nutnost investice do nákupu výměníku tepla, rekuperační jednotky. Ta se stará o to, aby byl z prostoru odváděn vydýchaný a vlhký vzduch a ten byl dále nahrazován čerstvým z venkovního prostředí. Zásadní je však přidaná hodnota, kterou lze rekuperací získat a kterou je obyčejné větrání (kdy dochází k velkým ztrátám tepla) povýšeno na účelný proces. Tou je již zmiňované využívání tepla odváděného vzduchu pro ohřev nově nasávaného. Obecně je možné rozlišit tyto rekuperační jednotky na:

  • centrální
  • lokální

Centrální typy slouží jako vzduchotechnika pro potřeby celého domu, lokální lze provozovat v jednotlivých místnostech. Centrální výměníky přivádějí potrubím čerstvý vzduch do obytných místností, využitý (znečištěný) vzduch pak odchází ven zatěžovanými prostory (kuchyně, WC či koupelna). Lokální jednotky se postarají o nárazově namáhané místnosti nebo takové, u nichž není možné z různých důvodů provádět hromadnou výměnu vzduchu větráním.

"Primární funkcí rekuperační jednotky je obnova a úprava vzduchu a zpětné získávání tepla."

Rekuperace tepla a systém řízeného větrání

Při klasickém větrání vzniká obrovské množství tepelných ztrát, které náklady na vytápění značně zvyšují. Pokud by uživatelé objektu navíc chtěli dosáhnout optimální cirkulace vzduchu otevíráním oken či dveří, museli by se také smířit s tím, že komfort bydlení bude citelně snížen. I to je jeden z důvodů, proč se stále častěji hledá efektivnějších cest, které lze shrnout pod pojem řízené větrání. To je možné realizovat různě, rekuperace tepla pomocí výměníku však patří mezi nejžádanější principy. Větrání s využitím rekuperace tepla nevystavuje stavbu riziku teplotních šoků.

Vlhkost, zatuchlost a zápach, to jsou nejen velcí nepřátelé příjemného a zdravého bydlení, ale také důležití činitelé, kteří se podílí na stavu a kondici domu jako takového. Využívání možností, jež povedou ke snižování rizik plynoucích z nedokonalého nebo nedostatečného větrání, je proto jedním ze zásadních témat souvisejících s představou o moderním bydlení. Rekuperace tepla je tak jednou z cest, kterou se lze v rámci těchto diskuzí vydat.

 

publikováno: 29. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.