Renovace starých obkladů – jak na nové obklady bez bourání?


obklady nátěr

Máte v koupelně staré obklady, které už dávno vyšly z módy a nevypadají nejlépe? Koupelnu včetně obkladů můžete snadno zrekonstruovat i bez bourání. S trochou šikovnosti zvládnete proměnit vzhled k nepoznání za pár dnů, a to bez nepořádku a rámusu. Přinášíme vám několik užitečných tipů, jak staré obklady oživit nebo překrýt novými.

Proměňte vzhled koupelny pomocí barvy na obklady

Nejjednodušším způsobem renovace starých obkladů je jejich přetření speciální akrylátovou barvou. Touto cestou má však smysl renovovat jen hladké obklady bez textury, která by zůstala i po přetření viditelná.

Protože jsou keramické obkladačky velmi lesklé a hladké, je třeba jejich povrch důkladně připravit tak, aby na něm vrstva nátěru dobře držela. Proto je nezbytné obklady odmastit a zbavit všech nečistot nebo nánosů plísně. V dobrém stavu musí být i spáry, v opačném případě je třeba je opravit a důsledně vyčistit.

Nátěr na obklady nanášejte pěnovým válečkem

Pořiďte si akrylátovou barvu na obklady v libovolném odstínu a na staré obkladačky je nanášejte pomocí štětce nebo válečku. Doporučujeme používat pěnový váleček, se kterým vám půjde napojování jednotlivých tahů snadno a bez viditelného překrývání.

Pokud budete staré obklady přetírat barvou tmavších odstínů, běžně si vystačíte se jednou až dvěma vrstvami nátěru. Pokud však chcete staré keramické obklady přetřít akrylátovým nátěrem ve světlejších nebo pastelových odstínech, budete jej muset aplikovat třeba i ve čtyřech vrstvách. V opačném případě by mohla být původní struktura a barva obkladu viditelná. Při čištění keramických ploch natřených barvou na obklady nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky nebo agresivní chemikálie, které by mohly strukturu nátěru narušit.

Nové obklady nalepte na ty původní

Bourání se můžete zcela vyhnout i v případě, chcete-li do koupelny pořídit zcela nové obklady z keramiky, betonu nebo přírodního kamene. Nové obklady totiž můžete nalepit přímo na ty původní, aniž byste je museli složitě vybourávat. Počítejte však s tím, že užitný prostor koupelny zmenší až o několik centimetrů (podle tloušťky nového obkladu).

Nové obklady lze instalovat jen ne očištěný a dokonale rovný povrch. Pomocí vodováhy zkontrolujte rovinatost stěny a poklepem zjistěte, jsou-li všechny staré obkladačky pevně přilepeny. Uslyšíte-li dutý zvuk, budete muset starý obklad nejprve opravit. Před lepením nových obkladů na staré je potřeba podklad opatřit kvalitním penetračním nátěrem, který zvýší jeho přídržnost.

Nový obklad nalepte pomocí fixního lepidla, které musí být určeno pro konkrétní typ obkladů (keramické, mramorové a jiné). Lepidlo rovnoměrně rozetřete přímo na podklad pomocí zubové stěrky. Na nový obklad lepidlo nenanášejte, ale pokládejte jej přímo do lepidla. Dotlačte jej a vyčkejte, dokud nezaschne. Po 24 hodinách bude fixní lepidlo dostatečně vytvrdnuté, poté se může pustit do spárování klasickým způsobem.

obklad pokládka

Stejným způsobem můžete renovovat starou dlažbu, opět bez bourání

Pusťte se do obnovy spár obkladů

Někdy stačí oživit koupelnu obnovením zašlých spár, které mohou po letech používání a kontaktu s vodou zešednout nebo popraskat. Nejprve můžete vyzkoušet zašlé spáry vyčistit chemickými přípravky, případně práškem do pečiva nebo jedlou sodou smíchanou s octem. Pokud se spáry nepodaří vyčistit, pořiďte si ve stavebninách speciální aplikátory v podobě fixy nebo houbičky. Na původní spáře vytvoří tenkou vrstvu a oživí ji.

Viditelně popraskané a vydrolené spáry však nemá cenu provizorně opravovat nebo oživovat, jediným dlouhodobě funkčním řešením je kompletní přespárování. Na náročnost údržby spár byste měli myslet už při zařizování nové koupelny. Spárovací hmoty se vyrábí v mnoha odstínech. Zářivě bílé spárovačky se budou vždy náročněji udržovat a rychleji zajdou než došeda zbarvené stavební hmoty.

Nové závěsné WC naistalujete i bez bourání

Kromě obkladů můžete ve staré koupelně vyměnit i zařizovací předměty včetně sanitární techniky, a to opět bez náročného bourání. V moderních koupelnách dnes v naprosté většině případů dominují závěsné toalety, které vypadají nadčasově a snadno se udržují. Po demontáži staré volně stojící toaletní mísy můžete ke stěně připevnit předstěnový instalační systém pro suchou instalaci. Na českém trhu je vyrábí břeclavská společnost Alcaplast, která je dodává pod označením ALCA.

Předstěnové instalační systémy ALCA jsou určené pro montáž před stěnu nebo do sádrokartonové konstrukce. V nabídce nechybí ani instalační systémy SLIM, které jsou vhodné právě pro rekonstrukce starších koupelen nebo do malých prostorů.

Sádrokartonovou konstrukci obložíte dodatečně

Předstěnový instalační systém se dá snadno namontovat přímo na původní stěnu se starým obkladem. Následně se zaklopí sádrokartonovými deskami, které můžete přetřít nebo obložit odklady dle vlastního výběru. Pokud jste si v minulosti uschovali nějaké obkladačky navíc, využijete je právě pro obložení předstěnového systému. Moderní závěsnou toaletu tak můžete mít i ve starší koupelně, a to bez náročnějších bouracích nebo stavebních prací. Společně s renovací obkladů se koupelna promění k nepoznání.

publikováno: 25. 8. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.