G+

 

 

Revitalizace panelového domu je cesta k úsporám


Fotolia_30991146_XS

I dům má svou životnost, a pokud se o něj náležitě nikdo nestará, chátrá rychleji, než je běžné. Směřuje k tomu i spousta panelových domů, které se bez revitalizace už prostě neobejdou. Rostoucí cenu energií navíc poznají hlavni ti, jejichž okna špatně těsní, případně dům nemá dostatečnou izolace. Co všechno tedy revitalizace může znamenat, jak je náročná a co vám přinese?
 

Každý majitel panelového domu se rozhoduje, co vše nechá v rámci revitalizace opravit nebo renovovat. Nejčastěji lze spatřit rekonstrukci zahrnující zateplení fasády a výměnu oken. Revitalizace ale může být mnohem důkladnější.

Co je potřeba udělat před revitalizací

Už samotná příprava objektu je náročnou a rozhodně ne levnou záležitostí. Je nutno nechat posoudit technický stav budovy, udělat návrh řešení konstrukce, provést energetický audit a obstarat vyjádření statika. Důležitá je také projektová dokumentace, jež zahrnuje objektovou analýzu, investiční záměr, podklady pro stavební řízení a další.

Co revitalizace zahrnuje

Rekonstrukce jakéhokoliv domu je náročná, u panelových domů je taková akce navíc znásobena jeho velikostí.

  • Primárně se revitalizace provádí kvůli zateplení, a to nejen fasády, ale i střechy. Samozřejmostí je i výměna oken, případně balkonových dveří.
  • Okna se většinou mění za plastová, upravit se dají lodžie a balkony (zasklení, izolace, rekonstrukce zábradlí a další opravy)
  • Pokud se neměnily vchodové dveře samostatně, revitalizace se týká i jich
  • Oprava všech vad na střechách, izolace a zateplení.
  • Nákladná je rekonstrukce výtahu, případně rovnou výměna za nový

Při důkladné revitalizaci proběhne výměna vnitřních rozvodů, upravují se společné prostory (schody, zábradlí, vstupní portály se schránkami, výmalba, podhledy…) a celkově se dům stává příjemnějším místem pro život.

Fotolia_34302177_XS 

Co revitalizace přinese

Energetická náročnost se průměrně snižuje o 40%: malé tepelné ztráty ušetří při vytápění a eliminují se tepelné mosty. Finanční úspora je tady více než zřejmá. Komplexní revitalizace přinese i zlepšení protihlukových vlastností a omezí se tvorba plísní (sníží se rosný bod). Nezanedbatelné není ani hledisko estetické. V neposlední řadě se prodlouží životnost domu až o dalších 25 let, zvýší se jeho hodnota a poslouží tedy i další generaci.

Další investicí může být i instalace do solárních panelů, které poslouží pro ohřev teplé vody. Úspora v takovém případě stoupne o 10 – 30% (co se ohřevu vody týká).

Revitalizace je nákladnou záležitostí a nejčastěji se k jejímu provedení využívá tří zdrojů financí: vlastní úspory jsou doplněny o úvěr a zároveň se využívají dva fondy: buď Státní fond rozvoje bydlení nebo Státní fond životního prostředí. Díky programům Nový panel, případně Zelená úsporám je tak rekonstrukce dostupnější. A vy si můžete užívat příjemnějšího prostředí pro život.

publikováno: 26. 2. 2013
přečteno: 400×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...