PR článek

Rezervační poplatek nenáleží vždy realitní kanceláři


RK PATREAL za vás vyřeší problémy

Obvyklou praxí při sjednávání koupě nemovitosti je také uzavření rezervační smlouvy, při které klient musí složit i zálohu ve výší až 10 % předpokládané kupní ceny nemovitosti. Realitní kanceláře tento poplatek účtují částečně proto, aby klienti na poslední chvíli transakci nezrušili. Mělo by se však zohlednit, zda se problém vyskytl na straně kupujícího či prodávajícího. Pokud k prodeji nedošlo kvůli prodávajícímu, realitní kancelář musí rezervační poplatek vrátit.

Kupující často neznají svá práva a zbytečně přicházejí o své peníze

Rezervační poplatek představuje zajištění realitní kanceláře, že se jedná o seriózní jednání. Nabízenou nemovitost kancelář stáhne ze své nabídky, čímž poskytne kupujícímu a prodávajícímu čas ke sjednání smlouvy. Každým dnem přichází o potenciální kupce na danou nemovitost. Požadování podepsání rezervační smlouvy s poplatkem tedy není neobvyklé, ale měly by být stanoveny konkrétní podmínky nakládání se složeným obnosem.

V rezervační smlouvě si můžete domluvit i možnosti pro vrácení částky v plné výši

Nejvíce vrácení peněz ohrožuje právě neseriózní práce realitní kanceláře. Požadováním rezervačního poplatku a zároveň provize z kupní ceny, kterou strhnou prodávajícímu, se může realitní kancelář dopustit až protizákonného jednání. Rezervační smlouva může mít několik náležitostí:

  • smluvními stranami by měl být kupující a prodávající, jehož jménem smlouvu uzavírá realitní kancelář
  • přesné podmínky v případě, že kupní smlouva nebude uzavřena kvůli prodávajícímu - úplné vrácení rezervačního poplatku
  • přesné podmínky v případě, že kupní smlouvu neuzavřou kvůli kupujícímu - využití rezervačního poplatku jako smluvní pokuty a jeho propadnutí
  • stanovení role realitní kanceláře jako zprostředkovatele transakce
  • jmenování vhodné úschovy stanovené peněžní částky, například u advokáta nebo notáře

Problém přichází v momentě, kdy kupujícímu banka neschválí hypotéku

Pro schválení hypotéky mohou někdy banky požadovat návrh kupní smlouvy, ve které strany přesně specifikovaly veškerá kritéria nemovitosti. Realitní kancelář však kupní smlouvu nesepíše, pokud klient nesloží rezervační poplatek. Klient se tak může ocitnout v nejistotě možnosti neschválení hypotéky, a tím i ztráty rezervačního poplatku. Začarovaný kruh dokáže vyřešit jen zkušená realitní kancelář s kvalitními referencemi, mezi které patří také RK PATREAL. Díky kvalitní komunikaci, ochotě a vstřícnosti vám pomůže získat hypotéku a posléze i nemovitost. Realitní kancelář PATREAL nabízí možnost dohody o vrácení poplatku v případě, že celý prodej selže kvůli nezískání hypotéky kupujícím.

publikováno: 5. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.