Římské rolety – trendy náhrada záclon


Římské rolety – trendy náhrada záclon

Jedinečnost domova utváří spousta prvků. Ty mohou být větších i menších rozměrů, zastávat pouze estetickou funkci nebo být zároveň praktické a svým způsobem i nezbytné. Tyto vlastnosti lze přiřadit i prostředkům, které se používají ke stínění a jsou mnohdy také designovým doplňkem. V poslední době se v tomto ohledu dostávají do popředí římské rolety.

Římské rolety jsou aktuálně hitem, který nahrazuje již poněkud okoukané záclony, případně obyčejné žaluzie, i když v sobě kombinují především jejich vzdušnost a snadnou ovladatelnost. V interiéru totiž dokážou římské rolety doslova divy. Nemusí být proto jen pomocníkem, jak se bránit před nechtěnými pohledy z ulice nebo často nepříjemnými intenzivními paprsky slunce, ale také stylovým a originálním prvkem, co pozvedne jakýkoliv vzhled obydlí.

Římské rolety jsou vysoce dekorativní

Nejnápadnější vlastností římské rolety je to, jakým způsobem je zpracována látka, z níž je ušita. Římské rolety jsou totiž skládané, a to v pravidelných horizontálních překladech (v látce jsou vloženy výztužné tyčky). Místa složení pak usnadňují vytahování vzhůru. Když je tedy roleta celá vytažena, je látka naskládána u horního profilu, a tak nijak v prostoru nepřekáží.

  • Uchycení

Profil se většinou vyrábí z hliníku, a to v bílé barvě, ale pokud byste si římské rolety nechali vyrobit na míru, pak je možné si konečný vzhled navolit. Profil může být kazetového typu, případně snímatelnou konstrukcí z lanek. Co se týče instalace, pak je možné uchytit římské rolety ke stropu, na zeď nebo také do rámu okna.

  • Ovládání

Ovládání římské rolety se od běžných rolet vcelku nijak neliší. K vytahování či stahování slouží řetízek či provázek. Manipulace s ním způsobí, že se látka skládá k hornímu profilu, takže se nenavíjí jako klasické druhy rolet, jak už bylo zmíněno na řádcích výše. Ovládání může být manuální, na druhé straně také plně automatické, kdy pohyb látky zajišťuje motorek.

Podle čeho římské rolety vybírat?

Je jasné, že hlavním kritériem, co ovlivňuje konečnou volbu, je látka, která bude sloužit ke stínění. Může být zcela průsvitná, nebo také méně světlo propustná. Římské rolety mohou být vyrobeny ze záclonových materiálů, čímž si zachovávají vzdušnost a romantický styl. Obecně se však dá říci, že výběr římské rolety by se měl odvíjet od:

  • kvality a typu látky
  • druhu a složitosti ovládacího systému
  • počtu vložených tyček (počet překladů)

Římské rolety jsou alternativou klasických řešení stínící techniky v interiéru. Společně s japonskými posuvnými stěnami rozšiřují hranice možností, jak dodat místnostem punc originality, ale zároveň udržet praktičnost využití. Příjemným bonusem je navíc fakt, že se římské rolety velice snadno udržují. Stačí látku odepnout, vyndat výztužný materiál a vyprat.

 

publikováno: 14. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.