Rohové skříňky do kuchyně – jaké typy existují?


rohové skříňky do kuchyně

Pokud plánujete novou kuchyň, možná si lámete hlavu, jakým způsobem využít roh kuchyně. Právě rohy patří k nejproblematičtějším částem kuchyňské linky, protože jsou těžko přístupné a současně zabírají spoustu místa. Možností, jak vyřešit přístup do rohu, existuje hned několik. Praktičnost a využitelnost prostoru závisí na typu zvolené rohové skříňky, liší se však také cenou realizace. Za nejjednodušší řešení nemusíte platit ani korunu navíc, za sofistikované systémy pak zaplatíte třeba i 10 tisíc korun. Seznamte se se základními typy a jejich výhodami i nevýhodami.

Zaslepený roh

Pokud máte v kuchyni opravdu spoustu úložného prostoru a nebojujete s každým centimetrem navíc, můžete roh kuchyňské linky vyřešit zaslepením. Vznikne tak nevyužitý prostor, ke kterému se žádným způsobem nedostanete. Jde o nejlevnější řešení, na druhé straně přijdete minimálně o 60x60 cm volného místa. Zaslepené rohy se často používají například v kuchyních ve tvaru „U“, kde stačí vhodně vyřešit přístup k jednomu z rohů, ten druhý se pak jednoduše zaslepí.

Rohová skříňka s policemi

Hned po zaslepení rohu je cenově nejpřijatelnějším řešením umístění rohové skříňky vybavené policemi. Předměty tak můžete libovolně umístit až do zadní části rohu, ta je však velmi obtížně přístupná. Pořízení rohové skříně s policemi proto doporučujeme těm, kteří chtějí roh linky využít jen pro uložení sezónních věcí a dalším zřídka využívaných předmětů. Obtížnější přístup k nim vás nijak trápit nebude. V kombinaci s obyčejnými dvířky na závěsy pak půjde o konstrukčně jednoduché řešení, které nijak neovlivní vzhled kuchyně.

Využití rohu pro umístění dřezu

Další možností, jak efektivně vyřešit prostor v rohu kuchyňské linky, je umístění dřezu do rohu. Rohové dřezy mají své příznivce i odpůrce, proto se zamyslete, bude-li vám takový způsob vyhovovat. Umístění kuchyňského dřezu do rohu zvažujte s ohledem na celkovou ergonomii kuchyňské linky. Při mytí v rohu musíte mít dostatek prostoru z obou stran, současně bystě měli mít po ruce pracovní i varnou část kuchyně. O správném rozdělení zón kuchyně jsme už dříve psali v samostatném článku.

Rohové zásuvky

Pomalu se přesouváme k sofistikovanějším, ale také nákladnějším řešením, která přináší maximální využití rohového prostoru při zachování dokonalé přístupnosti. Jednou z možností je využití rohových zásuvek, které jsou tvarově uzpůsobené velikosti rohu a umožňují standardní vysouvání. Rohové zásuvky tak využijete pro uložení hrnců či jakéhokoliv jiného nádobí. Obvykle jsou vybaveny plným výsuvem a tichým dovíráním, a tak je přístup ke všemu uloženému velmi pohodlný. Rohové zásuvky se vyrábí v provedení uložení ve dvou nebo i třech úrovních. Nehodí se však do menších kuchyní, protože po vysunutí zaberou spoustu místa před skřínkou. Také patří mezi nejdražší řešení rohů kuchyňských linek.

Systém ledvinek

Mezi oblíbený způsob řešení rohových skříní patří instalace tzv. ledvinek, které se vyrábí v různých tvarech i velikostech. Snadno se otevírají a umožní přístup i do zadních částí rohové skříně. Ledvinkové systémy jsou dostupné v různých cenových kategoriích, počítejte však s investicí v řádu tisíců korun. Do rohové skříňky s policemi se dají ledvinky často namontovat i dodatečně. Pokud tak chcete při realizaci kuchyně ušetřit, a přesto byste v budoucnosti roh kuchyně rádi využili, je instalace ledvinek dobrou volbou.

Otočné koše

Výrobci kuchyňského vybavení a komponentů nabízí také různé typy otočných košů, které spadají do sortimentu drátěného programu. Otočné koše mohou mít tvar půlkruhu o 3/4 kruhu, a tak mohou zasahovat buď jen do jedné strany, nebo do obou stran. Vzhledem k drátěnému řešení se otočné koše hodí pro umístění většího nádobí a kuchyňského vybavení, naopak menší předměty by mohly přes dráty propadávat.

Otočné police

Na stejném principu jako otočné koše fungují i otočné police. Místo drátěného dna mají dno pevné, a tak do nich můžete ukládat i drobné předměty. Stejně jako otočné koše se vyrábí v 1/2 i 3/4 provedení, proto jejich umístění a tvar přizpůsobíte konkrétním potřebám budoucí kuchyně.

Počítejte s tím, že všechny sofistikované systémy (koše, police, ledvinky i zásuvky) patří k dražším kuchyňským doplňkům, které vám však zajistí maximální komfort a využití prostoru. Pokud zvažujete pořízení nové kuchyně, přečtěte si i další články, které jsme pro vás připravili:

 

Zdroj fotografií: wikipedia.org, flickr.com

 

publikováno: 15. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.