Rustikální styl venkova znamená útulnost a pohodu


Fotolia_38934318_XS

Rustikální styl je v interiérech stále oblíbenější. Působí totiž útulně, což by mohl být přesně protiklad trendů poslední doby, kdy se místnosti zařizují strohé a často kvůli tomu působí chladně. Naproti tomu z rustikálního nábytku dýchá pohoda a kouzlo domova.

rustikálními prvky se nejčastěji můžete setkat v kuchyni a obývacím pokoji nebo koupelně, ovšem zakomponovat se dají kamkoliv. Ideální volbou jsou v případech, kdy rekonstruujete starší dům na vesnici nebo chatu. Nemusí se jim ale vyhýbat ani moderní byty.

Rustikální styl – kde se vzal

Milovníci všeho anglického či francouzského už znají odpověď. Oblíbený styl pochází právě z těchto dvou krajin, v každé má však svá specifika. Zatímco v Anglii má hlavní roli dřevo klasické barvy dubu, ve Francii je to spíše bílá barva. Obojí je však vyrobeno z masivu, což znamená, že nábytek má opravdu dlouhou životnost a je schopen přežít několik generací. Typickým rysem je také ruční práce - na poctivě opracovaných kusech nábytku jsou šikovné ruce znát.

Kam se rustikální styl hodí

Rustikální nábytek se hodí vlastně téměř kamkoliv. Vynikne nejen na chatách a chalupách, své místo totiž najde i v kancelářích nebo moderních bytech. Rustikální kousky už nemusíte hledat jen ve specializovaných obchodech, i sítě obchodů s nábytkem mají ve své nabídce kvalitní vybavení. Seženete vše – od podlah a kuchyní, přes sedačky a křesla až po lustry a vitríny. Nezapomínejte, že dominantním prvkem je dřevo, takže i zbytek místnosti by měl být laděn podobně. Vyvarujte se tedy kupříkladu postmoderním kovovým doplňkům. V nových interiérech najdete zajímavou kombinaci dřeva s betonem, což působí rustikálně a zároveň svěže.

Fotolia_33471770_XS

Kde, jak a za kolik

Pakliže jste se rozhodli vpustit do svého domova kousek mlhavé Anglie nebo provoněné Francie, pak přijde na řadu shánění těch nejlepších kousků. Protože se jedná o masiv, odpovídá tomu i cena, která není zrovna z nejnižších. Často tak můžete narazit na obchody, kam se dováží už jednou použitý nábytek. Jelikož se milovníci rustikálního stylu nachází v největší koncentraci v Holandsku, drtivá většina takových kousků  proto pochází z těchto končin. Vybírat můžete tu nejklasičtější variantu v podobě dubu, k dispozici jsou ale i rozličné laky, především pak hlavně bílý. Vybírat lze i z různé patiny (Nevíte, jak si nábytek patinovat svépomocí? Přečtěte si tento návod!), záleží jen na vašem vkusu.

U rustikálního nábytku nezapomínejte na osvětlení. Žárovky laďte do teplých barev, protože právě tak bude zdůrazněna příjemná atmosféra, která dělá domov domovem. Jako podkres zkuste pořídit i typické vůně pro dobu, kdy hrál rustikální masiv prim – v Anglii je to čerstvě připravený čaj, Francouzi zase milují vůni levandule. Rustikální styl díky tomu doladíte do těch nejmenších detailů.

 

publikováno: 21. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.