G+

 

 

Rustikální styl venkova znamená útulnost a pohodu


Fotolia_38934318_XS

Rustikální styl je v interiérech stále oblíbenější. Působí totiž útulně, což by mohl být přesně protiklad trendů poslední doby, kdy se místnosti zařizují strohé a často kvůli tomu působí chladně. Naproti tomu z rustikálního nábytku dýchá pohoda a kouzlo domova.

rustikálními prvky se nejčastěji můžete setkat v kuchyni a obývacím pokoji nebo koupelně, ovšem zakomponovat se dají kamkoliv. Ideální volbou jsou v případech, kdy rekonstruujete starší dům na vesnici nebo chatu. Nemusí se jim ale vyhýbat ani moderní byty.

Rustikální styl – kde se vzal

Milovníci všeho anglického či francouzského už znají odpověď. Oblíbený styl pochází právě z těchto dvou krajin, v každé má však svá specifika. Zatímco v Anglii má hlavní roli dřevo klasické barvy dubu, ve Francii je to spíše bílá barva. Obojí je však vyrobeno z masivu, což znamená, že nábytek má opravdu dlouhou životnost a je schopen přežít několik generací. Typickým rysem je také ruční práce - na poctivě opracovaných kusech nábytku jsou šikovné ruce znát.

Kam se rustikální styl hodí

Rustikální nábytek se hodí vlastně téměř kamkoliv. Vynikne nejen na chatách a chalupách, své místo totiž najde i v kancelářích nebo moderních bytech. Rustikální kousky už nemusíte hledat jen ve specializovaných obchodech, i sítě obchodů s nábytkem mají ve své nabídce kvalitní vybavení. Seženete vše – od podlah a kuchyní, přes sedačky a křesla až po lustry a vitríny. Nezapomínejte, že dominantním prvkem je dřevo, takže i zbytek místnosti by měl být laděn podobně. Vyvarujte se tedy kupříkladu postmoderním kovovým doplňkům. V nových interiérech najdete zajímavou kombinaci dřeva s betonem, což působí rustikálně a zároveň svěže.

Fotolia_33471770_XS

Kde, jak a za kolik

Pakliže jste se rozhodli vpustit do svého domova kousek mlhavé Anglie nebo provoněné Francie, pak přijde na řadu shánění těch nejlepších kousků. Protože se jedná o masiv, odpovídá tomu i cena, která není zrovna z nejnižších. Často tak můžete narazit na obchody, kam se dováží už jednou použitý nábytek. Jelikož se milovníci rustikálního stylu nachází v největší koncentraci v Holandsku, drtivá většina takových kousků  proto pochází z těchto končin. Vybírat můžete tu nejklasičtější variantu v podobě dubu, k dispozici jsou ale i rozličné laky, především pak hlavně bílý. Vybírat lze i z různé patiny (Nevíte, jak si nábytek patinovat svépomocí? Přečtěte si tento návod!), záleží jen na vašem vkusu.

U rustikálního nábytku nezapomínejte na osvětlení. Žárovky laďte do teplých barev, protože právě tak bude zdůrazněna příjemná atmosféra, která dělá domov domovem. Jako podkres zkuste pořídit i typické vůně pro dobu, kdy hrál rustikální masiv prim – v Anglii je to čerstvě připravený čaj, Francouzi zase milují vůni levandule. Rustikální styl díky tomu doladíte do těch nejmenších detailů.

 

publikováno: 21. 8. 2012
přečteno: 2125×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...