Růžová barva v interiéru - hit nebo propadák?


Růžová barva v interiéru nemusí být tabu. Zářivé odstíny patří do moderních odvážných pokojů, střídmější a umírněnější potom kamkoliv.

Růžovou buď milujete nebo o ní nechce slyšet. Její použití v interiéru se představuje celkem těžce, ale není to nemožné. Pravdou zůstává, že spousta věcí vypadá v tomto barevném provedení jako kýč, proto se s ní musí zacházet a výsost opatrně. Existuje ale také jeden kompromis, který se hodí hlavně do bytů inklinujících k vintage – starorůžová barva, která třeba na textilu působí útulně a příjemně.


I když se nábytek, dekorace nebo tapety pořizují s největší opatrností, ani tak není růžová pro každého. Prostor tak bude vždy působit trochu jako byste byli v domečku pro panenky.

Růžový nábytek? Nejčastěji u dětí

Jediným místem, kde růžová působí přirozeně a vůbec ne nevkusně, jsou dětské pokojíky. Království malých princezen po sladkých odstínech přímo volá, proto se nemusí omezovat jen na textilie, ale s klidným svědomím lze pořídit celou nábytkovou sestavu. Děvčata ji zbožňují i proto, že dokáže z malého prostoru vykouzlit nejlepší místo na světě.
V ostatních částech bytu buďte ale už střídmější.

Růžová jako doplňková barva

Ať sáhnete po jakémkoliv odstínu, vždy by měl být jen doplňkem. S tradiční bílou bude stále velmi výrazná, mírně ji potom utlumí šedivá, béžová, krémová nebo okrová.
Dekorace, jako jsou květináče, vázy nebo jiná keramika, pak pěkně působí v jednoduchých moderních prostorách, které nejsou nijak zbytečně přeplněné. Dominantou pak může být kusový koberec, který bude ladit k jemnějším doplňkům.
Samostatnou kategorií jsou textilie, u nichž se nemusíte držet při zdi a zvolit odstín, jaký se vám zlíbí. Mezi šedými nebo černými polštářky jeden růžový vynikne, stejně jako růžové závěsy na kontrastní bílé zdi. Oblíbené je také povlečení a přehozy.

Jaká je růžová barva v interiéru

  • jedná se o pozitivní barvu, živou a jemnou
  • v jemných a světlých odstínech se hodí do romantických interiérů inspirovaných Francií
  • sytější odstíny naopak najdou uplatnění v designových bytech
  • podněcuje pocity štěstí
  • v interiérech s růžovými prvky můžete bez obav použít tmavou podlahu

Kombinování

Celé umění kombinování růžové spočívá v tom, zda použijete teplý nebo studený odstín. Chladný odstín lze spojit s pastelovými odstíny, teplé pak se sytějšími. Nic ale nezkazíte následujícími variantami:

Odstíny růžové
Možnosti kombinování

Jemné, převážně neutrální, pastelové barvy

 Odstíny béžové a okrové

 
V kombinaci s odstíny šedé (až po černou) se růžová stává elegantní a vysoce stylovou.

Zářivě růžová barva pak patří jen do odvážných inteiérů. Jinak řečená fuchsiová je skutečně tím nevyýraznějším, čím lze vybarvit stěny. Nehodí se proto všude, žádá spíše prosvětlené místnosti s moderním vybavením. Jstliže se do ní přeci jen pustíte, pak nezapomeňte třeba na zářivě zelený přehoz přes postel nebo výrazně modré vázy. Vždy ale volte jen jednu odlišnou výranou barvu, přičemž přim by měla ve zbytku místnosti hrát znovu sněhově bílá, šedá či smetanová.


Pokud přeci jen marně přesvědčujete zbytek rodiny o půvabech růžové, pak zvolte kompromis. V odstínu vyberte jen motivy – ať už tapet, obrazů nebo textilií. Ve světlém interiéru budou působit jemně, v tmavém potom o něco drsněji, ale stále budou tvořit dojem, jakoby v interiéru zanechal stopy zkušený designér.

publikováno: 3. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.