S pomocí vanové zástěny je možné využívat vanu i jako sprchový kout


S pomocí vanové zástěny je možné využívat vanu i jako sprchový kout

Bez vhodné vanové zástěny může po koupeli a sprchování vzniknout potopa, která nejen že neprospívá místnosti a nábytku v ní, ale také uživateli, který tak bude muset obětovat volný čas k jejímu odstranění. Vanové zástěny jsou tedy oceňovaným a doporučovaným pomocníkem. Jaké druhy jsou na trhu k dostání a jak byste měli vanovou zástěnu vybírat?

Vanové zástěny jsou velmi praktickým doplňkem, který je funkční, ale zároveň i estetický. Prostřednictvím vanové zástěny je možné volný prostor oddělit od toho, kde se uživatel myje, a tak zvýšit komfort a pocit soukromí. Vyrábí se různé druhy a materiály, v případě atypických koupelen je možné nechat si zhotovit i méně obvyklou vanovou zástěnu. Díky ní je pak možné využívat vanu i jako sprchový kout, aniž by voda stříkala všude okolo, jak už bylo zmíněno výše.

Žádané jsou skládací vanové zástěny

K nejznámější typům mezi vanovými zástěnami patří jednoduché jednodílné a dvoudílné, které tvoří jedna nebo dvě stěny a skládací, které jsou složeny z několika částí, výjimkou nejsou ani zasouvací varianty. Vanové zástěny tedy mohou být:

  • jednodílné
  • dvoudílné
  • vícedílné (skládací nebo zasouvací)

Způsob uchycení se odvíjí od dispozic koupelny, ale také tvaru vany. Obecně se však jednodílné modely montují na jednu z přilehlých stěn v koupelně na otočný pant. Dvoudílné vanové zástěny se povětšinou řeší upevněním jednoho dílu ke stěně a druhého na pant, aby s tímto křídlem bylo možné otáčet a manipulovat. Vícedílné vanové zástěny mohou fungovat systémem zasouvání nebo skládání, kdy se jednotlivé panely při otevírání skládají přes panty na sebe nebo zasouvají v rámu vedle sebe. Tyto varianty jsou v porovnání s jednoduchými stěnami praktičtější, protože nabízí mnohem více možností, jsou variabilnější a při nepoužívání nepřekáží.

Vanové zástěny mohou být ze skla nebo umělé hmoty

Vanové zástěny se neliší pouze systémem uchycení či konstrukcí, ale také materiálem, z něhož jsou vyrobeny rámy i celé výplně. V drtivé většině vyhrává u uživatelů umělá hmota, která je využívána i u zástěn sprchových koutů. Je totiž lehká, snadno udržovatelná a oproti sklu snadněji finančně dostupná. Sklo i umělá hmota mohou být u vanové zástěny s dekorem i bez něj a různých stupňů průhlednosti. 

Jednoduché jednodílné vanové zástěny pořídíte od cca 1500 Kč. Jednoduché vícedílné vanové zástěny pořídíte od cca 2500 Kč.

Při výběru vanové zástěny se zaměřte především na:

  • celkové zpracování
  • obtížnost manipulace s jednotlivými díly
  • nutnost a způsob údržby
  • těsnost jednotlivých dílů navzájem i vůči stěně či vaně
  • způsob otevírání a zavírání

Vanové zástěny mohou být řešeny zasazením do rámu, ale i trochu netradičně, a to bez něj. Díky široké nabídce trhu si opravdu každý může vybrat model, který bude splňovat všechny důležité požadavky – od funkčnosti až po design a celkový vzhled. Pořízení vanové zástěny posouvá hranice možností, v jakých lze koupelnu využívat.

publikováno: 1. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.