S úpravou pozemku okolo domu pomůže křovinořez


S úpravou pozemku okolo domu pomůže křovinořez

Křoví, vysoká tráva a klestí, to všechno může vzhled pozemků nejen okolo domu značně pokazit. Na úpravu lze pořídit spoustu různého nářadí, k těm nejuniverzálnějším se jednoznačně řadí křovinořez, tedy motorová kosa, která si oproti klasické sekačce poradí i s přerostlou a hustou trávou či nepropustnými křovinami. Čemu věnovat pozornost při výběru křovinořezu?

Křovinořez může mít různorodé vyměnitelné doplňky, díky nimž je při zvelebování zahrady všestranným pomocníkem, co nutné práce znatelně usnadní (stejně jako sekačka, o které si můžete přečíst ZDE). Těžko si lze představit námahu, jakou by představovala úprava pozemku pouze ručními nástroji. S křovinořezem se díky mobilitě dostanete i na těžce dostupná místa, s jejichž vylepšováním byste si s obyčejným vybavením poradili jen velice obtížně.

Křovinořez může mít elektrický, benzinový nebo akumulátorový motor

Křovinořezy je možné rozlišit na základě několika stěžejních parametrů. K těm nejdůležitějším se jistě řadí typ motoru, který ovlivňuje i možnosti používání. Existují tedy křovinořezy elektrické, benzinové a akumulátorové. Poslední jmenovaný typ není až tak využíván, spíše u malých a méně výkonných modelů sloužících pro občasnou úpravu nepříliš zarostlých ploch, protože provoz ovlivňuje kapacita i výdrž baterie, kterou je nutno dobíjet. Obecně se dá říci, že nejžádanější jsou mezi běžnými uživateli především křovinořezy s elektrickým motorem, který je v porovnání s tím benzinovým o poznání lehčí. Navíc je tento typ křovinořezu nejlevnější. Obdobně vysoká oblíbenost je i u benzinových křovinořezů, které mohou být dvou- nebo čtyř- taktové.

„Domácí křovinořezy mají výkon okolo 1 kW.“

Důležitý je i tvar rukojeti a celková váha

Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, nejen motor je u křovinořezu zásadní. Práci s tímto přístrojem ovlivňuje i typ rukojeti a jeho celková váha, která je rozhodující především u ploch větších rozloh, kdy je třeba používat křovinořez delší dobu. Každý gram navíc se v takových případech výrazně projeví. To, jak se s křovinořezem pracuje, ovlivňuje tedy i rukojeť.

U těžších a výkonnějších přístrojů je vhodnější vybrat typ „bike“, kdy tvar připomíná klasická řidítka jízdního kola. Manipulace s nástrojem je s takovou rukojetí snadnější a doporučuje se pro začátečníky. Existuje také rukojeť typu „držadlo“, která je vhodnější pro zkušené uživatele. Oproti prvnímu druhu je ale skladnější a neovlivňuje v příliš velké míře hmotnost náčiní. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv rukojeť, pořiďte si ke křovinořezu také popruh (bývá i součástí základního vybavení), který zjednoduší manipulaci a přenese trochu váhy i na zbytek těla, ne pouze na ruce.

Křovinořez je dobré vybírat také s ohledem na příslušenství, co má v základní výbavě a které lze následně v případě potřeby dokoupit, aby bylo možno využívat nástroj k jakékoliv činnosti na zahradě, která předpokládá práci se zelení. Bez křovinořezu se určitě neobejdete v případě, že si budete chtít zřídit japonskou zahradu, která je symbolem skutečné relaxace. Více o ní si můžete přečíst v tomto zajímavém článku.

 

publikováno: 16. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.