Samostatná garáž nebo raději jako součást domu?


garaz2

Garáž už dnes mnozí vynechávají ze svých plánů. Jednak ji auto nepotřebuje a jednak je to investice navíc, protože v naprosté většině případů stačí pro auto pouze přístřešek. O garáži se tak začíná uvažovat až v případě, že se spojí i s jiným zařízením domu. Ovšem pozor na případ, kdy by její přítomnost narušovala tepelné proudění a izolaci. V takovém případě se vyplatí zvolit samostatnou stavbu.
 

I když by se mohlo zdát, že je garáž zbytečností, není tomu tak. Jen díky zdem bude auto (případně další věci) v opravdovém bezpečí. Jako ochrana před krádeží, poškozením nebo rozmary počasí tak bývá garáž nenahraditelná.

Samostatná garáž

Pro zvlášť vybudovanou stavbu hovoří hned několik faktů – garáž nebude ochlazovat zdi, nenaruší tepelnou pohodu, a to ani v případě, že by byla vytápěná (minimalizace rizika tepelných mostů). Navíc nebude zbytečně zabírat místo dalším potenciálně obytným místnostem.

V tomto případě však záleží hned na několika faktorech. Výsledek je zcela zásadně ovlivněn finančními možnostmi, protože pokud se garáže umístí do spodní části domu společně s technickým zázemím, pak nikterak neovlivní další části domu. Zanedbatelné nejsou ani nároky na prostor – ne každý si totiž může dovolit budovat garáž jako zvláštní stavení.

  • u moderních aut zbytečné náklady
  • nutnost přecházet mezi garáží a domem
  • hodně prostoru navíc

Garáž jako součást domu

Hlavním důvodem, proč stavět obojí v jednom, je možnost začlenění technického zázemí do garáže. Prostor i umístění k tomu přímo vybízí. Stavět takto místnost jen vyloženě pro auto se nevyplatí. Pokud se místnost dobře zateplí nebo je její součástí dokonce i topení, pak ani dům není přes zimu nijak ochlazován. Souvisí s tím ale náklady navíc. Průchod do domu suchou nohou je potom už jenom příjemným bonusem...

  • pohodlné parkování
  • garáž využitelná jako zázemí
  • vysoké náklady

garaz

Kompromis mezi oběma variantami garáží

Zdá se tedy, že ideálním způsobem, jak situaci s garáží vyřešit, je zkombinovat to výhodné z obou variant. Často se tak objevuje garáž napojená na dům pouze verandou nebo chodbou. Místnost se postaví zvlášť a pro propojení s obytným prostorem se využije některá z možností.
Jako velké plus se jeví i možnost nechat si garáž zahrnout do projektu, ale samotnou stavbu prozatím nerealizovat. Sníží se tak hypotéka a garáž se dá později postavit kdykoliv.

Svůj význam samozřejmě sehrává také estetika. Každému se líbí něco jiného a to sehrává roli. Zajímavým způsobem realizace může být kupříkladu samostatná garáž sjednocená s domkem pod jednou střechou.

publikováno: 24. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.