Šatna není rozmar, ale chytré využití prostoru


Fotolia_45029176_XS

Možná jste o ní ani nepřemýšleli a přitom je ideálním řešením. Šatna jednoduše vyřeší problém s úložným prostorem, navíc díky ní budou věci uspořádané přehledněji. V letech dřívějších byla symbolem honosných domů a bohatých paniček, dnes se ale stává běžnou součástí domácností, a to i těch, kde není místa zrovna nazbyt.

Šatnu je vhodné zřídit tam, kde se obvykle potýkáte s nedostatkem místa: v ložnici, v dětském pokoji nebo v chodbě. Častou chybou je však budování malých šaten, které tak postrádají význam a vhodnějším řešením by bylo jejich probourání a zvětšení obytných prostor.

Jak velká šatna je ideální?

Záleží na tom, kolik místa si můžete dovolit „obětovat.“ Za nejmenší vhodné rozměry, při kterých nepocítíte žádná omezení a prostor bude dostatečný, se považují čtyři metry čtvereční. Nezáleží přitom na tom, jestli se jedná o zvláštní místnost, zástěnu nebo jen využití výklenku ve zdi.
Velká šatna rozhodně není na škodu, s menšími už ale bývají problémy: pořádné police nebo skříňky jsou suplovány háčky, přeplněnost pak nahrává tomu, že do šatny budete ukládat jen nepotřebné věci a ztratí tak svůj účel.
U velkých šaten se pak můžete vyžívat v organizaci, protože do ní uschováte kromě oblečení a obuvi i sezónní potřeby, případně ložní prádlo a ručníky.

Samostatná místnost není nutná

To, že si nemůžete dovolit vyčlenit na šatnu zvláštní místnost, není žádná tragédie. Prostor lze citlivě rozdělit sádrokartonem, neprůhledným sklem (do moderních interiérů se hodí kombinace s ocelí nebo nerezem) či dřevem. V každém případě je důležité vše sladit s designem okolního prostoru. 

Nejdůležitější je variabilitaFotolia_14438107_XS

Při zařizování šatny dbejte na to, aby vše bylo variabilní a snadno se tím manipulovalo. Vhodné jsou otevřené police, výsuvné věšáky i přihrádky na obuv. Nutné jsou i zásuvky pro oblečení, které je třeba uchránit před prachem, případně na drobné doplňky. Skvělými vychytávkami jsou vysouvací a pojízdné mechanismy. Vše by se mělo dát snadno přizpůsobit vašim potřebám.

Vhodné vybavení šatny: zásuvky, police, šatní tyče, regály, drátěné programy, obaly na šaty a obleky, koš na špinavé prádlo

Ukládat obuv do šatny? Pro někoho nepředstavitelné. Vhodným řešením je ukládání málo nošené obuvi, o kterou pečujete (kupříkladu lodičky na slavnostní příležitosti), botám na běžné nošení pak vyhraďte místo v předsíni. Hodí se také krabice, kam uložíte jen vyloženě sezónní věci.

Na co nezapomenout:

  • důležité je pravidelně větrat a uklízet
  • nezapomeňte na kvalitní osvětlení centrální světlo je třeba doplnit bodový osvětlením), ideální je i denní světlo
  • z důvodu nekvalitního osvětlení by mělo zrcadlo v šatně sloužit jen pro letmou kontrolu
  • to, co nosíte často, si nechávejte po ruce nebo ve výšce očí
  • police by měly být dostatečně hluboké, ovšem ne zase příliš, aby se věci neztratily někde v hlouby

Největší výhodou šatny je to, že vše najdete pěkně pohromadě. Kdo nemá dostatek místa, nemusí litovat – podobně poslouží i dobře vybavené vestavěné skříně.

 

 

publikováno: 19. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.