Sibiřský modřín – kvalitní stavební materiál z Ruska


Modřínová střecha

Sibiřský modřín patří už nějakou dobu mezi nejpopulárnější dřeviny využívané ve stavebnictví. Je pevný, odolný a esteticky působivý, proto se uplatňuje při stavbě střech, dřevěných fasád, pergol, saun i vnitřních příček. Nejčastěji se těží v Rusku či Mongolsku. Modřín se ve stavebnictví používá od nepaměti, důkazem toho jsou věhlasné Benátky, které na modřínových kůlech stojí už několik století.

Sibiřský modřín – základní charakteristika

Sibiřský modřín patří mezi jehličnaté stromy z čeledi borovicovitých. Setkáte se s ním také pod latinským názvem Larix sibirica, někdy se mu říká i modřín ruský. Tyto stromy rostou ve velké míře právě v Rusku, ale také v Mongolsku a Číně. Už nějakou dobu se úspěšně pěstují a těží i v Kanadě a v severních částech USA.

Stromy dorůstají výšky 20 až 50 metrů, kmen může být široký až jeden metr. Na rozdíl od jiných jehličnatých stromů modříny shazují své jehličí na podzim. Patří mezi nejrozšířenější jehličnany na světě, proto jsou i přes svůj cizokrajný původ cenově dostupné. Ačkoliv se modřín řadí mezi měkké dřeviny, patří k těm nejtvrdším. Svou tvrdostí se přibližuje k dubu.

Modřínový les

Modřínový les

Pryskyřice modřínu působí jako přírodní impregnace

Sibiřský modřín vyniká jak zajímavým vzhledem, tak svými vlastnostmi. Dřevo totiž obsahuje velké množství pryskyřice a olejnatých látek, které působí jako přírodní impregnace. I bez dodatečné povrchové úpravy tak odpuzuje vodu a zamezuje růstu dřevokazných hub, plísní a jiných chorob. Dřevo modřínu se proto v minulosti využívalo k výrobě okapů či střech, protože si dokázalo poradit s přímým působením vody. Důkazem toho jsou zmiňované Benátky, které leží na vodě a jejichž kůly jsou vyrobeny právě ze dřeva sibiřského modřínu.

Proč dát přednost modřínu z Ruska

Možná si říkáte, proč byste při realizaci stavby měli používat právě sibiřský modřín, který k nám doputoval z velké dálky, když můžete pořídit modřín evropský, který se zde také těží. Odpověď je jednoduchá, sibiřský modřín je výrazně tvrdší než ten evropský, je tak odolnější a pro různé druhy stavebních prací se hodí více. Sibiřský modřín je tvrdý zejména z důvodu neustálého vystavování nízkým teplotám, díky čemuž roste pomaleji, o to má větší hustotu dřeva.

Řez modřínem

Struktura modřínového dřeva

Dřevo ze sibiřského modřínu u vás vynikne

Sibiřský modřín vyniká svými vlastnostmi v čele s voděodolností, zaujme také svým vzhledem. Proto se velmi často používá k realizaci viditelných částí interiéru i exteriéru, ať už podlah, nebo třeba saun. Sibiřský modřín má světlehnědou barvu postupně přecházející až do červené. Má výraznou strukturu a viditelné letokruhy. Po nějaké době se na povrchu začne tvořit typická šedá patina dřeva, která není na závadu. Je na vás, rozhodnete-li se dřevo neošetřovat a necháte ho postupně se zabarvovat do patiny, nebo jej opatříte povrchovou úpravou a zachováte tak hnědou barvu dřeva.

Modřínová podlahová prkna vám vydrží desítky let

Dřevo sibiřského modřínu je ideální pro výrobu podlahových palubek. Dřevo nezačne praskat ani hnít, nemusíte se bát ani toho, že by se jednotlivé palubky začaly „rozjíždět“. Sibiřský modřín je ideálním materiál i tam, kde jsou podlahy velmi silně zatěžovány. Hodí se například do veřejných i komerčních budov, tanečních sálů, kaváren a podobně. Vyzdvihnout musíme také vzhled tohoto dřeva, který je jedinečný a působí honosně, proto se používá jako materiál do mnoha reprezentativních prostorů.

Další využití sibiřského modřínu

Použití sibiřského modřínu rozhodně nekončí realizací podlahy. Možností využití je řada, dřevo se používá například při výrobě fasádních i interiérových obkladů. Máte-li rádi přírodní styl staveb a přemýšlíte nad obkladem fasády dřevem, sibiřský modřín je jasnou volbou. Modřín se využívá také pro stavbu oplocení, teras, pergol a jiných jednoduchých dřevěných konstrukcí, schodů, nosných konstrukcí menších staveb (např. garáží) či krovů. Své využití mají také při výrobě obložení bazénů, podkladu dětských hřišť a podobně. Dřevo sibiřského modřínu se díky své odolnosti využívá pro výrobu železničních pražců či důlních podpěr.

modřínové došky

Sibiřský modřín je odolnou a krásně vypadající dřevinou, která najde své uplatnění v každém interiéru i exteriéru. Ať už hledáte vhodný materiál pro vnitřní či venkovní obložení, podlahu, nebo stavbu nosné konstrukce, modřín pocházející z Ruska je ideální volbou.

publikováno: 7. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.