Skandinávský styl bydlení: Objevte kouzlo jednoduchého severského stylu


Skandinávský styl bydlení

Není náhodou, že si skandinávský styl bydlení získává stále více příznivců po celém světě. Tento interiérový styl se vyznačuje nadčasovým a funkčním designem, vzdušností, útulností, kvalitními přírodními materiály a jemnými barvami. Je tou pravou volbou pro ty, kteří chtějí bydlení inspirované přírodou, ale venkovský styl je pro ně až příliš zdobný.

Již název nám prozrazuje, že tento oblíbený styl pochází ze severských zemí, kterými jsou Švédsko, Finsko, Norsko, Dánsko a Island. Proto je někdy označován také jako severský styl. Kvůli drsnému podnebí si obyvatelé severu velmi zakládají na hezkém bydlení. Vždyť ve svých domovech tráví spoustu času během dlouhých zimních večerů.

Severský styl: Domácí pohodu zajistí dřevo, koberce a světlo

Skandinávský styl bydlení a jeho návrháři patří právem mezi světovou špičku a jsou autory mnoha ikonických nábytkových kousků, které se ve stejné podobě nebo jen s malými obměnami vyrábí již dlouhá léta. Pro příklad můžeme uvést slavnou židli „S" od dánského návrháře Vernera Pantona označovanou jako „Pantonka" a křesílko Vajíčko od dánského architekta a designéra Arne Jacobsena. Pro severský styl je samozřejmé také kvalitní řemeslné zpracování, které má v severských zemích dlouhou tradici.

Jak už jsme zmínili, skandinávský styl bydlení se vyznačuje použitím přírodních materiálů. Charakteristické je světlé dřevo, a to především bříza a borovice, textilie z lněného nebo bavlněného plátna, kůže, pravé kožešiny, vlněné kusové koberce a plédy. Typické je také nápadité kombinování tradičních materiálů s moderními, jako jsou například plasty. Masivní dřevo v tomto stylu nepůsobí robustně díky subtilnějším tvarům a jednoduchým rovným liniím. Velmi oblíbené je použití ohýbané překližky. Na doplňcích se pro severský styl často uplatňuje kov, sklo či kamenina.

V barvách jednoznačně dominuje bílá doplněná o jemné odstíny šedé a béžové. V některých interiérech se přidává také působivý kontrast s černou tabulovou barvou, a to nejen na doplňcích, ale i na výmalbách stěn. Výraznější barvy a vzory se většinou objevují jen na solitérech, například křesílku či skříňce, a jako barevné akcenty na doplňcích a bytových textiliích, kterými jsou například dekorativní polštářky, potahy nebo závěsy.

Odvážlivci ale mohou v interiéru použít i černou barvu.

Jak si vytvoříte skandinávský styl bydlení u sebe doma?

Začněme od podlahy. Ideální volbou jsou bezesporu podlahy ze světlého nebo na bílo natřeného dřeva. Pokud je však váš finanční rozpočet omezený, můžete zvolit kompromis, a to podlahy z lamina či vinylu v požadovaném dekoru. Místo celoplošných koberců si raději vyberte kusové koberce nebo kožešiny. Můžete jich použít i více v jedné místnosti.

Stěny vymalujte bílou barvou, díky které bude váš interiér působit světle, vzdušně a čistě. Některé stěny můžete vymalovat i světle šedou, béžovou, nebo ti odvážnější černou barvou. Nábytek vybírejte opět převážně ze světlého nebo bíle natřeného dřeva a v jednoduchých tvarech bez zbytečného zdobení. Nábytku by nemělo být mnoho, aby prostor příliš nezatěžoval.

V modernějších interiérech můžete využít i kombinaci s nábytkem z bílého lamina, které masivní dřevo odlehčí a je samozřejmě i cenové dostupnější. Místnosti dále můžeme oživit barevným solitérem nebo retro kouskem. Oblíbené jsou například plechové skříňky v jasných barvách, jako je žlutá nebo červená.

Spousta svíček a lampiček. I to je severský styl

Skandinávský styl bydlení si velmi zakládá na osvětlení, které dokáže podtrhnout příjemnou atmosféru vašeho domova. Centrální světlo doplňte nástěnnými i stojacími lampami a lampičkami. K chladným zimním večerům zase neodmyslitelně patří intimní světlo svíček a lucerniček. Světla v severském stylu se často vyrábí z kovu v černé, bílé, stříbrné nebo měděné barvě. Běžné je i použití skla a textilních stínidel. Velmi módním trendem posledních let jsou žárovky zavěšené na dlouhých barevných textilních kabelech. Oblíbená jsou i světla se stmívačem, díky kterým si můžete regulovat intenzitu světla dle nálady.

Nyní máte přehled, jak vypadá skandinávský styl bydlení. Dále záleží už jen na vás, jak si jej dotvoříte bytovými doplňky. Severský styl má totiž více podob. Skandinávský design může být velmi čistý, moderní, minimalistický až strohý, ale také rustikálnější a velmi útulný. Použitím více doplňků a především bytového textilu samozřejmě interiér více zabydlíte.

Pro rozbití jednotnosti použijte výraznou barvu.

Vytvořte si skandinávský styl bydlení na míru

Mezi oblíbené doplňky pro severský styl, které nesmíme zapomenout zmínit, patří fotografie a grafiky v jednoduchých rámech v přírodní, bílé nebo černé barvě. Typická je také typografie, neboli grafika s písmeny či celými slovy a citáty. Rámečky nemusíme vždy pověsit na zeď, ale můžeme je volně postavit například na komodu či jiný nábytek a pouze je opřít o zeď.

Interiér osvěží pokojové rostliny, řezané květiny či sušené květy ve skleněných vázách, košíky a krabice na uložení drobností, drátěné a kameninové mísy na ovoce nebo designové dřevěné sošky.

A poslední rada na závěr? Zohledněte především místo použití pro skandinávský styl bydlení. Do starších venkovských domů a horských chalup klidně použijte více masivního dřeva, případně i v podobě obložení na stěnách a folklórní či květinové dekory na textiliích. K moderním bytům se zase více hodí subtilnější nábytek, čistě bílé stěny a moderní či geometrické vzory na doplňcích.

Podívejte se také na další díly z velkého seriálu INTERIÉROVÉ STYLY:

  1. Skandinávský styl bydlení
  2. Venkovský styl
  3. Provence styl
  4. Industriální styl
  5. Vintage styl bydlení
  6. Retro styl bydlení
  7. Eklektický styl bydlení
  8. Moderní styl bydlení
  9. Ekologický styl bydlení
publikováno: 12. 9. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.