Slow design – volte materiály, které vydrží věčnost


slow design - trendy

V předchozí části článku jsme si představili hlavní principy slow designu a nastínili jsme i jeho vývoj. Pokud vás tento trend zaujal a chtěli byste se i vy na chvíli zastavit a vybírat vybavení domu či bytu s ohledem na budoucnost, dejte si záležet především na výběru materiálu. Pojďme se zaměřit na hlavní materiály, které mají ve slow designu své pevné místo a které vám vydrží věčnost.

DÁLE NA TÉMA: SLOW DESIGN

Masivní dřevo

Upusťte od nábytku zhotoveného z dřevotřísky a různých desek vyrobených z dřevěné drtě. Bývají potažené laminátovými fóliemi, které ne vždy vypadají zrovna přitažlivě, navíc mohou po nějaké době začít degradovat. Dejte přednost kvalitnímu masivnímu dřevu, které je bytelné, skvěle vypadá a při správné péči vydrží roky.

Masivní dřevo má v oblasti designu své pevné místo stovky let, a tak patří mezi materiály, které jen tak nevyjdou z módy. Ať už se rozhodnete pro stoly, pracovní desky, židle či jiné kusy nábytku z masivního dřeva, budete mít jistotu, že vám vydrží dlouho a jen tak vás neomrzí. Z masivního dřeva si můžete nechat vyrobit nábytek na míru, i v souladu se slow designem se však můžete rozhodnout pro sériově vyráběný kus.

Přírodní kámen

Příznivci slow designu nedají dopustit na přírodní kámen. Vypadá honosně, je pevný a odolný, má skvělé vlastnosti a jako nový bude vypadat i za desítky let. Přírodní kámen využijete pro obklady a dlažby, ale třeba i pro výrobu kuchyňské pracovní desky, barového pultu, parapetů či dveřních prahů. Nespokojte se s imitací a sádrovými nebo keramickými alternativami. Přírodní kámen patří k těm nejdražším materiálům, investice se vám ale vyplatí.

slow design - kuchyně

Sklo a kov

Pokud máte rádi kombinace různých materiálů, vsaďte na kovové a skleněné výrobky. Důležitá je kvalita zpracování. V obou případech je důležitá tloušťka materiálu a kvalita povrchové úpravy. Rozhodnete-li se pro kovové doplňky, zjistěte si, o jaký druh kovu se jedná a jakou má povrchovou úpravu. V případě skla se zase zajímejte o způsob údržby a pevnost.

slow design - sklo

Sklo má uplatnění i u moderních monumentálních staveb

Ať už se rozhodnete pro nábytek nebo doplněk do bytu či domu z jakéhokoliv materiálu, popřemýšlejte nad jeho životností. Zjistěte si, není-li na trhu podobný výrobek v lepším provedení. Upusťte od imitací a vsaďte na kvalitu a estetickou hodnotu originálu, ať už jde o přírodní kámen, masivní dřevo, křišťál nebo ušlechtilý kov.

Další články o designu:

publikováno: 26. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.