Sněhová fréza: 6 parametrů, podle kterých vybírat


Sněhová fréza

I když nás v těchto prosincových dnech doprovází spíše mrazy, sníh může začít padat ze dne na den. Na sněhovou nadílku byste se měli připravit s dostatečným předstihem, a to zejména v případě, žijete-li ve vyšších oblastech, kde může sněhu napadnout opravdu hodně. V takovém případě je rozhodně namístě popřemýšlet nad pořízením sněhové frézy, která vám spoustu práce usnadní. Jak sněhovou frézu vybírat? Máme pro vás 6 parametrů, které vás při výběru frézy budou zajímat.

1. Jednostupňová, nebo dvoustupňová sněhová fréza

Při výběru nové sněhové frézy se budete muset rozhodnout mezi frézou jednostupňovou, nebo dvoustupňovou. Jednostupňové frézy jsou vybaveny jedním rotujícím šnekem odebírajícím sníh, který je ihned odhazován komínem na požadované místo. Tyto frézy jsou lehké, kompaktní, a snadno se s nimi manipuluje. Jsou šetrné k dlažbě a využívají se zejména ve městech a obcích na zpevněných površích.

Pro použití do horských oblastí se hodí sněhové frézy dvoustupňové, které odhazují sníh daleko od stroje, jsou rychlé, výkonné a vhodné pro odstraňování sněhu na větších plochách. Ocelový šnek v první fázi provozu dopraví sníh do prostoru výkonného ventilátoru, odkud je přes výhozový komín odhazován i na vzdálenost 15 metrů. Pro nejnáročnější podmínky se dnes vyrábí i kvalitní třístupňové frézy na sníh.

2. Pásové vs. kolové frézy

Sněhové frézy se dále rozdělují na kolové a pásové. Kolové frézy jsou mnohem rozšířenější, výběr je tak pestřejší. Pro běžné podmínky jsou kolové frézy dostačující, moderní stroje jsou navíc vybaveny různými funkcemi pro snadné tlačení či couvání. Některé disponují systémem automatického diferenciálu, díky kterému bude manipulace velmi snadná.

Pro použití frézy v závějích či sněhových jazycích se používají kolové frézy. Mají uplatnění tam, kde se sníh neodklízí až na zpevněný povrch. Díky pásům zvládají frézování sněhu po vrstvách a používají se zejména v horách.

Fréza na sníh

3. Druh pohonu – elektrický, benzinový

Sněhové frézy se vyrábí s elektrickým i benzinovým motorem. Elektrické frézy jsou nejlevnější a hodí se především pro domácí použití na odklízení sněhu před domem či na dvoře nebo zahradě. Hodí se pro odklízení čerstvě napadaného sněhu na malých pevných plochách. Elektrické frézy jsou malé, skladné a tiché, nejsou ale příliš výkonné. Proto se častěji používají stroje benzinové, které jsou těžší a hlučnější, ale zvládnou frézování i těžkého zmrzlého sněhu a poradí si i s odhazováním sněhu na nezpevněných površích.

4. Šířka záběru

Jedním ze základních parametrů každé sněhové frézy je šířka záběru. Čím širší záběr, tím budete mít s odhazováním sněhu méně práce. Pokud chcete frézu jen pro domácí použití na odklízení příchodových cest, postačí menší frézy s užším záběrem. Při odklízení parkovišť a velkých ploch pak oceníte velké frézy, se kterými se sice hůře manipuluje, ale zvládnou odklidit najednou velké množství sněhu. Nejlevnější frézy mají šířku záběru kolem 40 cm, ty dražší a výkonnější i přes 60 cm.

Odklízení sněhu

5. Elektrický startér

Pokud si chcete manipulaci s frézou usnadnit, pořiďte si typ s elektrickým startérem. Takové frézy jsou vybaveny zástrčkou, která se připojí do zásuvky, pak stačí jen stisknout tlačítko a fréza se nastartuje. Díky tomu stroj bez problémů spustíte i v mrazech. Levnější benzinové sněhové frézy elektrický startér nemají a zprovozňují se startovací šňůrou. Pokud je fréza uložena v mrazu, startovací šňůrou ji nenastartujete, proto ji musíte skladovat v temperovaných místnostech. S elektrickým startérem tyto problémy odpadají.

6. Další doplňkové funkce

Moderní sněhové frézy jsou vybaveny různými doplňkovými funkcemi, které práci a manipulaci se strojem usnadňují. Vyhledávané jsou frázy se světlomety, díky kterým můžete sníh pohodlně odklízet i za tmy. Frézy mohou být dále vybaveny posilovačem řízení, strhávacími noži či vyhřívanými rukojeťmi. Ačkoliv nejsou tyto funkce nezbytné, výrazně zvyšují komfort při práci a ocení je zejména ti, kteří frézu v zimním období používají několikrát do týdne.

Z výše uvedených bodů je zřejmé, že je velký rozdíl mezi tím, jestli vybíráte sněhovou frézu pro odklízení malých, nebo velkých ploch. Obecně platí, že čím více sněhu ve vaší oblasti napadne, tím by měla být fréza výkonnější. Obzvláště v horských oblastech je třeba do kvalitní frézy skutečně investovat a ušetřit si spoustu zbytečných starostí.

publikováno: 29. 11. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.