Sněhové zábrany či háky na střechu ochrání dům i kolemjdoucí


sníh na střeše

I když je vydatná sněhová nadílka zatím v nedohlednu, je nejvyšší čas se na ni připravit. Sníh na střeše, mráz a následné tání řeší majitelé každý rok. Ochrana v podobě sněhových zábran i jiných prvků je přitom zásadní jak pro zajištění bezpečnosti kolemjdoucích, tak samotné stavby, která se může vlivem nadměrného zatížení poškodit. Zejména u starých domů pak může hrozit i riziko zřícení. Přečtěte si, jakými způsoby můžete dům před padajícím sněhem ochránit.

U nových domů se sněhovými zábranami počítá

Pokud plánujete realizaci novostavby, s velkou pravděpodobností budou ochranné protisněhové prvky součástí projektu. Při projektování domů se přihlíží k lokalitě a běžným klimatickým podmínkám, na základě čehož se zvolí adekvátní úroveň zabezpečení. Háky proti sněhu mají dnes v nabídce už všichni výrobci střešních krytin. I když se liší velikostí, tvarem a způsobem kotvení, z hlediska funkčnosti jsou vzájemně srovnatelné.

Největší problém může nastat u starších staveb, u kterých se s montáží sněhových zábran při stavbě nepočítalo. V takovém případě je rozhodně namístě zvážit možnost dodatečné montáže. Zábrany proti sněhu byste rozhodně měli nechat připevnit v místech, kde se běžně pohybují osoby, ať už se jedná o chodníky pod střechou, nebo prostory u vchodových dveří. Jako majitelé nemovitostí máte povinnost zabránit riziku poranění osob. Pokud by k úrazu náhodou došlo a vaše střecha by nebyla opatřena sněhovými zábrany, riskujete problémy při jednání s pojišťovnou.

Sněhové háky zabrání přetížení střechy

Sněhové zábrany na střechu plní hned několik úkolů. Samozřejmě eliminují riziko sklouznutí těžkého sněhu na kolemjdoucí osoby, současně ale zabraňují přetížení střechy. Sníh totiž zůstává na střeše, aniž by se pohyboval a sesouval, a tak se eliminuje riziko nahromadění sněhového valu jen na jednom místě střešní krytiny. Střecha bude zatížena rovnoměrně a nebude jí hrozit přetížení, které by mohlo vést k poškození konstrukce stavby.

Háky, zábrany i rozražeče

Ochrana střešní krytiny před hromaděním těžkého sněhu se realizuje s využitím různých střešních prvků. Nejtypičtějším ochranným komponentem jsou protisněhové háky, které se rozmísťují v ploše střechy a mají za úkol zabránit sesouvání sněhu po povrchu. Dalším ochranným prvkem jsou protisněhové zábrany, jejichž hlavním úkolem je ochrana před pádem sněhu na zem, a tedy eliminace rizika zranění.

Zajímavým řešením je montáž sněhových rozražečů. Ty mají za úkol rozrazit či roztrhat sjíždějící sněhovou masu a zmírnit tak sílu při dopadu na zem. Rozražeče mají obvykle tvar dvojitého kříže, ale existují i jiné typy. Na trhu pak narazíte také na sněhové ploty, zachytávače, tyče, držáky a jiné pomůcky. O vhodnosti výběru konkrétního typu se poraďte s klempířem či pokrývačem.

Sněhové háky nasadíte i v průběhu zimy

Pokud jste až do této zimy nemuseli ochranu střechy před těžkým sněhem řešit, ale vydatná sněhová nadílka vás nemile překvapila, můžete situaci vyřešit i v průběhu zimy. Moderní sněhové háky jsou totiž zkonstruovány tak, aby byla jejich montáž rychlá a snadná i dodatečně. Univerzální protisněhové háky se hodí na většinu skládaných krytin. Tu přitom nemusíte rozebírat, stačí jen tašku nadzvednout a nasadit hák na její spodní hranu.

Háky proti sněhu rozmístěte po celé ploše střechy

Aby byly střešní háky proti sněhu funkční, je třeba je na střeše rozmístit v dostatečné hustotě. Ta se volí s ohledem na klimatické podmínky v dané oblasti. Standardně se volí počet kolem 2 kusů na m2 střechy. Háky musí být přitom na střeše rozloženy rovnoměrně, tedy ne jen v její dolní části. To je také jedna z nejčastějších chyb, se kterými se běžně setkáváme.

Na nápor těžkého sněhu, který se na střeše objeví v podstatě během několika hodin, bychom se měli připravit s dostatečným předstihem. Pokud jste na montáže háků a jiných ochranných prvků neměli čas, klidně se do montáže pusťte i v průběhu zimy. Vyhnete se tak riziku poškození střešní konstrukce nebo poranění kolemjdoucích osob.

Přečtěte si také další související články:

publikováno: 4. 12. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.