Sněhové zábrany či háky na střechu ochrání dům i kolemjdoucí
I když je vydatná sněhová nadílka zatím v nedohlednu, je nejvyšší čas se na ni připravit. Sníh na střeše, mráz a následné tání řeší majitelé každý rok. Ochrana v podobě sněhových zábran i jiných prvků je přitom zásadní jak pro zajištění bezpečnosti kolemjdoucích, tak samotné stavby, která se může vlivem nadměrného zatížení poškodit. Zejména u starých domů pak může hrozit i riziko zřícení. Přečtěte si, jakými způsoby můžete dům před padajícím sněhem ochránit.
U nových domů se sněhovými zábranami počítá
Pokud plánujete realizaci novostavby, s velkou pravděpodobností budou ochranné protisněhové prvky součástí projektu. Při projektování domů se přihlíží k lokalitě a běžným klimatickým podmínkám, na základě čehož se zvolí adekvátní úroveň zabezpečení. Háky proti sněhu mají dnes v nabídce už všichni výrobci střešních krytin. I když se liší velikostí, tvarem a způsobem kotvení, z hlediska funkčnosti jsou vzájemně srovnatelné.
Největší problém může nastat u starších staveb, u kterých se s montáží sněhových zábran při stavbě nepočítalo. V takovém případě je rozhodně namístě zvážit možnost dodatečné montáže. Zábrany proti sněhu byste rozhodně měli nechat připevnit v místech, kde se běžně pohybují osoby, ať už se jedná o chodníky pod střechou, nebo prostory u vchodových dveří. Jako majitelé nemovitostí máte povinnost zabránit riziku poranění osob. Pokud by k úrazu náhodou došlo a vaše střecha by nebyla opatřena sněhovými zábrany, riskujete problémy při jednání s pojišťovnou.
Sněhové háky zabrání přetížení střechy
Sněhové zábrany na střechu plní hned několik úkolů. Samozřejmě eliminují riziko sklouznutí těžkého sněhu na kolemjdoucí osoby, současně ale zabraňují přetížení střechy. Sníh totiž zůstává na střeše, aniž by se pohyboval a sesouval, a tak se eliminuje riziko nahromadění sněhového valu jen na jednom místě střešní krytiny. Střecha bude zatížena rovnoměrně a nebude jí hrozit přetížení, které by mohlo vést k poškození konstrukce stavby.
Háky, zábrany i rozražeče
Ochrana střešní krytiny před hromaděním těžkého sněhu se realizuje s využitím různých střešních prvků. Nejtypičtějším ochranným komponentem jsou protisněhové háky, které se rozmísťují v ploše střechy a mají za úkol zabránit sesouvání sněhu po povrchu. Dalším ochranným prvkem jsou protisněhové zábrany, jejichž hlavním úkolem je ochrana před pádem sněhu na zem, a tedy eliminace rizika zranění.
Zajímavým řešením je montáž sněhových rozražečů. Ty mají za úkol rozrazit či roztrhat sjíždějící sněhovou masu a zmírnit tak sílu při dopadu na zem. Rozražeče mají obvykle tvar dvojitého kříže, ale existují i jiné typy. Na trhu pak narazíte také na sněhové ploty, zachytávače, tyče, držáky a jiné pomůcky. O vhodnosti výběru konkrétního typu se poraďte s klempířem či pokrývačem.
Sněhové háky nasadíte i v průběhu zimy
Pokud jste až do této zimy nemuseli ochranu střechy před těžkým sněhem řešit, ale vydatná sněhová nadílka vás nemile překvapila, můžete situaci vyřešit i v průběhu zimy. Moderní sněhové háky jsou totiž zkonstruovány tak, aby byla jejich montáž rychlá a snadná i dodatečně. Univerzální protisněhové háky se hodí na většinu skládaných krytin. Tu přitom nemusíte rozebírat, stačí jen tašku nadzvednout a nasadit hák na její spodní hranu.
Háky proti sněhu rozmístěte po celé ploše střechy
Aby byly střešní háky proti sněhu funkční, je třeba je na střeše rozmístit v dostatečné hustotě. Ta se volí s ohledem na klimatické podmínky v dané oblasti. Standardně se volí počet kolem 2 kusů na m2 střechy. Háky musí být přitom na střeše rozloženy rovnoměrně, tedy ne jen v její dolní části. To je také jedna z nejčastějších chyb, se kterými se běžně setkáváme.
Na nápor těžkého sněhu, který se na střeše objeví v podstatě během několika hodin, bychom se měli připravit s dostatečným předstihem. Pokud jste na montáže háků a jiných ochranných prvků neměli čas, klidně se do montáže pusťte i v průběhu zimy. Vyhnete se tak riziku poškození střešní konstrukce nebo poranění kolemjdoucích osob.
Přečtěte si také další související články:
- Za sníh na střeše zodpovídá majitel domu
- Jak se v zimě starat o fotovoltaické panely
- Úklid sněhu pomocí radlice na sníh
- Okapy může poškodit sníh a mráz
- Střechu čeká přes zimu zápřah
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Vypěstujte si toulcovku – nenáročnou pokojovou rostlinu, která čistí vzduch
Rádi byste si do bytu pořídili novou pokojovou rostlinu, která vám bude dělat radost a nevyžaduje zvláštní péči? Pak… ...

5 tipů jak vyčistit plynový sporák
I přes velkou oblibu indukčních varných desek patří plynové sporáky k hojně využívaným kuchyňským spotřebičům.… ...

Grilovací sezónu na balkoně zahajte hned začátkem jara
Také se nemůžete dočkat, až se naplno projeví síla jarních slunečních paprsků? Pokud bydlíte v bytě a rádi… ...

Jak snadno zrenovovat betonové schody? Stačí vyměnit nášlapy a podstupnice
Máte doma staré betonové schodiště, které je ošoupané, poškrábané nebo se vám zkrátka okoukalo? Renovaci schodů a… ...

Vybíráte pozemek? Pozor, ať nekoupíte zajíce v pytli
Nezvažujte pouze aktuální stav Samotný úmysl nebo plán, který vás ke koupi pozemku motivuje, rozhoduje o tom, které z… ...

Poznejte výhody a nevýhody bidetů
Zdravotní přednosti bidetů Nečistoty, infekce, hemoroidy. Zatímco toaletní papír vás všech mikrobů nezbaví, a ještě… ...

Režná taška, engoba či glazura: povrchové úpravy pálených tašek
Pálené tašky patří mezi nejoblíbenější typ střešních krytin. Vyznačují se vysokou pevností, jednoduchou pokládkou,… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Napínané textilní stěny – zajímavá alternativa pro jakýkoliv interiér
Přemýšlíte, jak ozvláštnit své interiérové prostory a povýšit je na novou úroveň? Zaměřte se na stěny, které… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...