Solární ohřev vody v bazénu znamená prodloužení letní sezóny


Solární ohřev vody je jedním ze způsobů, jak docílit příjemné teploty vody ve vašem bazénu.

Bazény se staly běžnou součástí zahrad a dvorků. Koupací sezóna začíná s prvními teplými slunečními paprsky a končí s chladnými zářijovými rány. Toto období lze ale jednoduše prodloužit – ohřejte si vodu v bazénu pomocí solárních panelů. Je to jednoduché a teplota vody se zvýší až o šest stupňů. Využijte solární energii i vy.

Plavky, teplou vodu a pohodu si díky ohřevu vody můžete užívat mnohem déle. Instalace není nikterak náročným úkonem a vynaložené finance se vám vrátí v podobě odpočinku a pěkných chvil. Solární ohřev vody tak zazimování bazénu posune a vy se můžete koupat až 7 měsíců v roce.

Možnosti ohřevu vody

Vodu v bazénu můžete ohřívat několika způsoby. Tím nejstarším (a zároveň nejméně úsporným) je ohřev pomocí elektrického přímotopu. Lepší variantou je potom tepelné čerpadlo, jež získává energii, i když není slunečno. V našich klimatických podmínkách dokáže zvednout teplotu vody až ke třiceti stupňům.

Nejlepší variantou je však využívání solární energie. Ekologické řešení, které si získalo popularitu zejména pro svou finanční nenáročnost. Jak na to?

  • Solární plachta – nejlevnější možnost

Plachta je tvořena tmavší fólií, na níž jsou bublinky naplněné vzduchem. Pokládá se na hladinu a od ní se ohřívá povrch vody. Má to však svá úskalí: ohřívá se pouze hladina a navíc manipulace není příliš snadná (i když záleží na tom, jak velký bazén máte). Velikost plachty si sami přizpůsobíte. Na druhou stranu ochrání bazén před nečistotami a odpařováním vody.

baz

  • Solární panely – bývají napojeny přímo na filtrační systém

Voda se současně s čištěním i prohřívá. Velikost panelů závisí na velikosti vodní plochy a samozřejmě i na tom, jak moc teplou vodu požadujeme. Pořídit lze panely plastové, kovové nebo skleněné, což už se zase odvíjí od finančních možností.

  • Solární pyramida – hodí se spíše k menším bazénům, pro větší objem je nutno pořídit jich několik za sebe

bazenTrubky, jež jsou smotané uvnitř, mají totiž malý průměr a voda tak proudí pomalu. Mezi největší výhody patří účinnost.

Solární ohřev vody v zastřešeném bazénu

Každý krytý bazén je finančně náročnou záležitostí, a proto pokud se naskytne možnost tyto náklady snížit, nikdo neváhá. Alfou a omegou je odpařování vody, což znamená, že v případě snížení výparů z hladiny se sníží i náklady. Kromě klimatizace, větrání a bazénové chemie je pak právě ohřev vody tou nejnákladnější věcí. Takže solární panely investici vrátí do několika měsíců.

Užívejte si teplé vody, jak jen chcete. Možností je spousta, navíc využitím sluneční energie nebudete dále zatěžovat přírodu. Panely budou složit dlouhá léta – pořizují se totiž s výhledem na desetiletí, takže návratnost investice je jistá. Každá z uvedených možností má své plusy a mínusy, proto se poraďte nejlépe s odborníky, co je zrovna pro váš bazén nejvhodnější.

 

 

publikováno: 3. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.