Sruby a roubenky mají stále své kouzlo


2081389828_5490d9d6a0

I když se zdají být sruby a roubenky zapomenuty, opak je pravdou. Stále se těší velké oblibě a mnoho lidí je vyhledává nejen pro rekreační účely. Technologie, která si při stavbě srubů a roubenek využívá, proniká i do výstavby objektů k celoročnímu bydlení. Dřevo je totiž nadčasovým materiálem, jehož vlastnosti jsou zčásti naprosto nenahraditelné. Ať už se to týká estetických nebo izolačních hodnot, dřevo vždy bylo a bude oblíbené.

Mnoho lidí nedá na dřevo dopustit. Jeho přirozený vzhled se zasluhuje o utváření příjemné a relaxační atmosféry všude, kde je dřevo využito. Na trhu jsou v současné době celodřevěná řešení. Mimo srubů a roubenek se však nabízí i polodřevěné konstrukce, případně masivní konstrukce ze sloupů, které jsou vyplněny zdivem. Dům ze dřeva si tak můžete buď koupit, nebo samostatně postavit.

Jak se staví typické kanadské sruby

Klasický srub dle kanadských postupů je obvykle ze smrkového dřeva. To by se mělo těžit v zimě, kdy nedochází k přílišnému napadání škůdci. Mimo to se využívá i jedlového či borovicového dřeva. Optimální délka klád je okolo 8 až 10 metrů, mohou být i menší, záleží na požadavcích ohledně délky zdí jednotlivých místností. Je jasné, že při výstavbě je mnoho dílčích kroků realizováno ručními pracemi, především při opracování kmenů. O ty musí být postaráno tak, aby do sebe bez problémů zapadly. Proto se do nich vysekává podélná drážka, která se pak vyplňuje přírodním izolantem, obvykle konopnými vlákny nebo ovčí vlnou.

3865969277_338fc0e494

Jak se staví roubenky

Rozdílem od srubů je to, že namísto kmenů s kulatým průřezem se používá hranolů, které mají sraženou hranu. Izolace je řešena podobnými materiály, avšak neumisťuje se do vysekané drážky. Pokládá se po celé styčné ploše hranolu. U srubu se klády nespárují, u roubenky je spára utvářena tmelením nebo páskem ze dřeva.

Sruby a roubenky: orientační ceny

  • Srub
  • Roubenka

hrubá stavba – od 9000 Kč/m2

hrubá stavba – od 10 000 Kč/m2

stavba na klíč – od 20 000 Kč/m2

stavba na klíč – od 21 000 Kč/m2

Sruby a roubenky: výstavba

Oba typy staveb se liší minimálně, proto i jejich výstavba probíhá podobně. Buď si můžete objednat stavbu na klíč, nebo zajistíte hrubou stavbu – od základů až k obvodovému zdivu a střešní konstrukci. Obvykle se domy připravují přímo v areálu firmy a posléze dojde k jejich převezení na daný pozemek, kde se sestaví a dokončují.

Roubenky a sruby jsou stavbami, které jsou přímo určené ke klidnému a pohodovému bydlení. Jestliže tedy hledáte tip na to, jaký rekreační objekt si pořídit, pak se můžete inspirovat. Dřevo všude kolem vás si jistě zamilujete.

 

 

publikováno: 10. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.