Stavební spoření 2014 - změny, co zůstalo při starém a co zůstává


dreamstimefree_928441_1600x900ms

Stavební spoření je v našich končinách oblíbeným finančním produktem. Nejen proto, že během povinných šesti let se dají našetřit významné úspory, ale hlavně z důvodu následných výhodných úvěrů. Jelikož se jedná o produkt se státní dotací, pak je jasné, že se jej každoročně dotýkají nové úpravy. Nejinak je tomu i v roce 2014.
 

 

Změn bylo v plánu více, avšak nakonec se uskutečnily jen dvě významné. Už v loňském roce se měl změnit účel, za jakým se bude spořit, avšak tato změna nepřišla. Pořízení vlastního bydlení tak není podmínkou pro poskytnutí výhod stavebního spoření.

Stavební spoření 2014: stále výhodné

Žádné radikální změny se nekonají, výnos ze stavebního spoření pořád patří mezi to nejvýhodnější, co se dá v tomto oboru finančnistcí nalézt. Roční výnos nákladů se může dostat až k 2,4%, díky příspěvkům státní podpory dokonce až na 5,4%. Jelikož rizika spojená se stavebním spořením jsou nulová, pak ve výsledku platí, že se mu nic nevyrovná. Pro zhodnocení úspor se tak jedná o perfektní řešení.

Změny ve stavebním spoření pro rok 2014

  • Státní podpora dosahuje maximálně 2000 Kč ročně. Snahy o její redukci probíhaly už od roku 2011, zákonodárci ji ale do úspěšného konce dotáhly až s rokem 2013. Snížení příspěvku se týká smluv uzavřených po roce 2003. Státní podpora se nyní vyšplhá maximálně do výše 10% z uspořené částky za kalendářní rok. V dřívějších letech to bylo 15%, předtím ještě dokonce o 10% více.
  • Konce se dočkalo osvobození z úroků z daně. Ty už jsou zdaněny patnácti procenty, stejně jako všechny ostatní úroky v bance.

Co u stavebního spoření prozatím zůstává při starém

  • Zvažovala se možnost, že by stavební spoření mohly poskytovat i banky. Znamenalo by to rozšíření stávajících bank, případně rozšíření stavebních spořitelen od roku 2015. Návrh však zůstal jen na papíře a nic se nemění.

fotolia_27272260_xs_1600x900ms 

Co se u stavebního spoření nestihlo

  • Poslanci připravovali ale více změn. Podporu měl kupříkladu získat jen to, kdo finance použije k získání vlastního bydlení nebo na tento účel použije úvěr od stavební spořitelny. Účelové vázání mělo fungovat od roku 2015, avšak týkalo by se i smluv uzavřených dříve.

Variantou bylo i poskytnutí státní podpory v případě, že by se částka použila na výdaje spojené se školou nebo na penzijní připojištění.

Stavební spoření tak zase tolik změn nepostihlo. Samosebou – má své klady a zápory, pro mládež nebo pro ty, kteří si mohou dovolit šest let nesáhnout na úspory je však jedním z nejlepších řešení.

publikováno: 16. 1. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.