Stěhování není věda. Se správnou organizací i ušetříte


stehovani 2

Stěhování je povětšinou prezentování jako stresující záležitost, při níž panují zmatky. Pokud si ale všechno dobře naplánujete, celková suma za náklady pro přesun věcí nemusí být nikterak dramatická a ušetříte si i spoustu starostí. Tipy, na co si dát pozor, aby nenastaly nečekané komplikace, najdete v následujícím přehledu.  

Pokud budete při stěhování využívat stěhovací firmu, pak je potřeba mít vše důkladně zmapované a perfektně připravené. V ideálním případě s vámi vše zkonzultuje pracovník firmy, který si prostory přijede prohlédnout, což ale není pravidlem. 

Je jedno, jestli stěhujete byt nebo dům

Věci balte sami: není potřeba pořizovat spoustu nových krabic, když vám stejně dobře poslouží třeba i ty od banánů. Krabice z IKEA jsou sice stylové, ale popravdě trochu zbytečné. Každou krabici pak alespoň dvakrát obalte fólií jednak z důvodů větší pevnosti, ale také bezpečnosti – z pořádně zabalené krabice jen tak něco nezmizí a nevypadne.

Sami zvládnete i demontáž: rozložit nábytek není žádná věda. Z nábytku odmontujte vše, co půjde a co zasahuje do prostoru. Menší skříňky nemusíte rozkládat, ale jejich prostor využijte: naplňte je lehčími věcmi, u kterých nehrozí rozbití. Při dobře rozebraném nábytku nebude potřeba ani čtyř stěhováků, ale jen dvou.

Náklady na stěhovací službu: pokud ji hodláte využít o víkendu, pak počítejte s tím, že termín bude potřeba nahlásit s větším předstihem. Parkování zajistěte co nejvíce ke vchodu. Komplikace by mohly nastat i v případě, že se v jeden den budou stěhovat třeba dva byty (zákon schválnosti) – proto se domluvte i se správcem nebo domovníkem. Zdržení kvůli výtahu by také stálo peníze navíc. Nezapomeňte specifikovat trasu, po níž se bude náklad přepravovat.

Vlastními silami: pokud máte tu možnost, pronajměte si auto a nábytek přesuňte s pomocí přátel. Rozhodně se jedná o nejlevnější variantu.

Plánování termínu: stěhováci by měli být objednáni s dostatečným předstihem, samotné balení by pak mělo začít týden před dnem D. Pokud máte starosti ohledně práce, pak vězte, že můžete požádat zaměstnavatele o volno:

"§ 199 Zákoníku práce stanoví, že nemůže-li zaměstnanec konat práci pro určité důležité osobní překážky v práci týkající se jeho osoby, je zaměstnavatel povinen poskytnout mu nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a ve stanovených případech i náhradu mzdy nebo platu. Okruh překážek v práci stanovila vláda svým nařízením a zahrnuje i přestěhování, a to s volnem až na 2 dny, a je-li přestěhování v zájmu zaměstnavatele, jedná se o volno s náhradou mzdy, náhrada mzdy nebo platu se poskytuje ve výši průměrného výdělku."

4786029381_b8f16508d8

O změně adresy informujte:

  • úřady (zdravotní pojišťovnu, banku, poštu…)
  • zaměstnavatele, případně školu
  • sousedy, majitele předchozího bytu, případně sdružení vlastníků
  • telefonního operátory, plynárnu, elektrárnu

Rozhodování mezi kompletní stěhovací službou nebo jen odvozem věcí závisí vždy na finančních možnostech. Zjistěte si co nejvíce o blízkých stěhovacích firmách, porovnejte ceníky a nezapomeňte se ptát na případné slevy. 

publikováno: 20. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.