Stmívače osvětlení ušetří vaši peněženku i zrak


5799951905_96cf9d9d12

Stmívač osvětlení má hned dvě funkce. Zaprvé šetří elektřinu, protože světlo snadno ztlumíte, jakmile není potřeba, a za druhé díky němu vytvoříte dokonalou atmosféru pro každou situaci. Stmívačem nemusíte vybavit každý světelný zdroj v místnosti, postačí vybrat ten správný. Dnes už se nemusíte ani obávat pověry o tom, že se žárovce kvůli stmívači zásadně zkrátí životnost.
 

O správném osvětlení toho bylo napsáno už mnoho a základní pravidla by měl mít každý v malíčku. Světlo jednoduše dokáže zázraky, a toho by si měl být vědom každý, kdo se chystá zařizovat nebo upravovat interiér. Stmívač osvětlení je skvělá pomůcka, jak osvětlení zpracovat na jedničku nejen esteticky, ale i prakticky.

Jak funguje stmívač osvětlení

Stmívač osvětlení funguje na manuálním principu a snadno jej umístíte na jakékoliv žárovky, jež jsou opatřeny vláknem. To znamená, že všechny běžně dostupné druhy (halogenové, úsporné…) můžete regulovat dle libosti. Jen pozor na LED žárovky, s těmi máte smůlu a regulovat nejdou. 

Vybírat můžete ze dvou druhů stmívačů:

  • s rezervní fází
  • bez rezervní fáze

Rozdíl mezi nimi je ten, že prvně zmíněné disponují pamětí, jež zachová poslední použitou hodnotu a nemusíte tak nic nastavovat znovu. Druhé zmíněné začínají vždy na nejvyšší intenzitě světla. 
K osvětlení je můžete dokoupit samozřejmě dodatečně.

Nižší spotřeba energie i šetření zraku

Jak moc budete šetřit energii nelze jednoznačně určit. Závisí to na typu žárovky i jejím výkonu a také vždy neplatí úměra, žeFotolia_13090723_XS čím více stmíváte, tím více šetříte. Jestliže budete stmívat 40W žárovku na intenzitu 20W, tak ušetříte těchto 20W. V případě žárovky 15W a svítivostí 67W, ušetříte energie mnohem více.
Význam pro šetření zraku je velký. Ostré umělé světlo ve večerních hodinách při sledování televize nedělá očím vůbec dobře a zbytečně je namáhá. Rozhodně nezapínejte centrální osvětlení, ale využijte menších zdrojů. A navíc i ty můžete ještě stmívat na nižší intenzitu. Stmívače osvětlení oceníte i v případech, kdy máte propojenou kuchyň, jídelnu a obývací pokoj. Vhodné jsou i na frekventované chodby, kde budou i při nastavení na minimální výkon rozhodně vítány - navíc na spotřebě elektřiny se to zas až tak moc neprojeví.

Stmívače osvětlení patří mezi ty praktičtější vychytávky do domácností. Pokud vám záleží i na designu, pak máte možnost výběru z manuálně ovládaného stmívače (tzn. klasické kolečko) nebo z modernějšího dotykového. Na šetření nemá zvolená varianta vliv a zrak vám bude jistě vděčný.

 

 

publikováno: 4. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.