Systém rekuperace vzduchu: 5 výhod, díky kterým bude bydlení komfortnější


Výhody rekuperace vzduchu

Díky rozmachu výstavby domů v nízkoenergetickém či pasivním standardu se stále častěji hovoří o systémech rekuperace. Mají za úkol zajistit příjemné vnitřní klima a snížit energetickou náročnost budovy. I přes vyšší počáteční investici se pořízení kvalitní rekuperační jednotky vyplatí, a to hned z několik důvodů. Vybrali jsme pro vás 5 nejzásadnějších, které přispějí k vyšší kvalitě vašeho bydlení.

1) Rekuperace přinese úsporu tepla o desítky procent

Často se píše o tom, že rekuperační systémy pomáhají snižovat energetickou náročnost budovy. Je důležité si uvědomit, na jakém principu domácí vzduchotechnika vlastně funguje. Jejím úkolem je totiž obměňovat vydýchaný „špinavý“ vzduch za čerstvý, přitom však zužitkovat i zbytkové teplo.

Vnitřní vzduch je totiž podstatně teplejší než ten venkovní, a tak díky pokročilé technologii dochází ke vzájemné výměně tepla. Proto bude obměněný vzduch čistý, ale také teplý. Díky tomu se výrazně snižují náklady na vytápění. Použití systému rekuperace vám přinese úsporu energií v řádu desítek procent.

Nebojte, jako v továrně to u vás vypadat nebude.

Domácí rekuperační systémy jsou kompaktní a nenápadné.

2) Rekuperační systém sníží vlhkost v obytných prostorách

Máte v domácnosti problém s vysokou vlhkostí vzduchu, se kterou souvisí vznik plísní? Instalací rekuperačního systému tento problém vyřešíte. Vlhký vydýchaný vzduch se totiž skrz potrubí vzduchotechniky dostane pryč z místnosti a zabrání vytváření plísní i množení hub. Vlhkost bude ve vnitřních prostorách nižší i díky tomu, že nemusíte větrat otevřenými okny. Právě kolem okenních rámů se často vlhkost sráží a vytváří nevzhledné mapy na stěnách.

3) Větrání bude automatické bez otevírání oken

Domácnosti bez systému řízené obměny vzduchu musí často větrat otevíráním oken. Kvůli tomu uniká z vnitřních prostorů velké množství drahocenného tepla, a to zejména při špatném postupu větrání. Moderní rekuperační jednotky jsou vybaveny řadou čidel a senzorů, a tak jsou schopné větrat místnosti dle aktuální potřeby.

Systém rozpozná přítomnost osob v místnosti, a tak například nebude zbytečně větrat v době, kdy budete v práci. Pokud naopak pozvete domů početnější návštěvu, rekuperace vyhodnotí potřebu intenzivnějšího odvětrávání a automaticky zvýší výkon. Větrání bude komfortní a velmi přesné.

S každým otevřením okna přicházíte o drahocenné teplo

4) Čerstvý vzduch sníží riziko respiračních onemocnění

Dýchání čerstvého a čistého vzduchu je velmi důležité pro zdraví. Dlouhodobý pobyt v prostorách se špatnými vnitřním klimatem může mít za následek rozvoj různých respiračních onemocnění. Systémy rekuperace však kromě obměny vzduchu zajišťují i jeho pročišťování. Obsahují různé filtry pro zachycování pylů a nečistot, a tak bude vzduch v interiéru čistější než ten venkovní. Pořízení rekuperační jednotky se pak doporučuje zejména pro domácnosti s astmatiky či alergiky, kteří mohou být na horší kvalitu vzduchu obzvláště náchylní.

5) Vyspíte se do růžova bez hluku z ulice

Základem kvalitního a zdravého spánku je vhodná teplota, čerstvý vzduch a ničím nerušené prostředí. Ke všemu zmíněnému rekuperační systém přispívá. Protože je řízení obměny vzduchu automatické, bude probíhat i v době, kdy budete spát. Otevřená okna nebo balkonové dveře pak nemusíte nechávat otevřené ani během horkých letních dnů. Systém zajistí větrání, a to bez nepříjemného hluku z ulice.

Na problematiku rekuperace jsme se zaměřili již dříve. Nenechte si ujít některý ze souvisejících článků:

publikováno: 10. 11. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.