Tapety na zeď jsou opět v kurzu


Tapety na zeď jsou opět v kurzu

Mohlo by se zdát, že tapetám už odzvonilo a svůj úspěch si odbyly v 70. a 80. letech minulého století. Není tomu tak a na trhu lze narazit na opravdovou spoustu druhů, vzorů a barev, především díky modernizaci technologických postupů ve výrobě. Jaké tapety na zeď jsou trendy?

Moderní tapety na zeď jsou vysoce designové a velkou měrou se podílí na výsledném pocitu z interiéru, kde budou plnit svou úlohu. Výjimkou nejsou tapety výrazných barev, netradičních vzorů a plné kontrastu, které mohou celé místnosti dominovat a dokreslovat tak komplexní atmosféru prostoru.

Fototapety umožňují polepit si zeď oblíbenými motivy

Novinkou oproti tradičním papírovým tapetám jsou fototapety, díky kterým je možno pořídit si na zeď samolepící fotografii menších až opravdu velkých rozměrů, a to například oblíbený přírodní výjev, filmový plakát či malebnou scenérii. Tapety na zeď tohoto moderního typu lze nechat vyrobit i z vlastních fotografií, takže pokud si někdo z dovolené přiveze záběry, kterými by si chtěl vyzdobit stěny svých pokojů, nic mu v tom nebrání.

Vinylové tapety na zeď jsou vhodné i do koupelny 

Dalším vyhledávaným artiklem v nabídkách tapet jsou ty, které se nazývají vinylové. K jejich přednostem patří možnost umístit je i na křivé zdi, popřípadě tam, kde je vlhko, aniž by to měnilo jejich vlastnosti, které se odvíjí od kvality vrchní vinylové vrstvy. A tak se setkáte s tapetami, kterým neuškodí ani čištění kartáčem či saponátem. Vinylové tapety na zeď se těší vysoké oblibě, protože jsou světlostálé, odolné a trvanlivé. Na této skutečnosti se podílí fakt, že v sobě kombinují vlastnosti papíru a plastu.

Snadné lepení, to jsou vliesové tapety

Lidé, kteří se od pořízení tapet nechávají odradit složitostí lepení, určitě vítají další z poměrně horkých trendy novinek – vliesové tapety na zeď. Při jejich aplikaci stačí nanést lepidlo pouze na danou stěnu. S tím souvisí i jednoduchost případného odstranění, po němž nezůstanou po tapetě žádné stopy. K dalším výhodám patří jejich prodyšnost, protože jsou vyráběny z vláknité buničiny bez použití skelného vlákna.  

Tapety na zeď, které se dají rozsvítit

Opravdovou originalitou a zajímavostí na závěr jsou svítící tapety na zeď, na jejichž povrchu se nachází LED diody, s nimiž se dosáhne požadovaného svítícího efektu ve formě statických i pohyblivých obrázků v různé barevné škále. Tento druh tapet tak dokáže plně nahradit svíčky či lampičky a další dekorativní osvětlení, kterými lze navodit příjemnou a relaxační atmosféru. Jelikož se však jedná o designérskou novinku, budeme si muset ještě chvilku počkat, než se tyto tapety dostanou na běžný český trh.

Tapety na zeď jsou dekorací, která by neměla uniknout pozornosti nikoho, kdo hledá do svého obydlí nové způsoby, jak interiér zařídit moderně, aniž by se kladly hranice vlastní fantazii a vkusu. Pryč jsou totiž doby, kdy byla nabídka tapet limitována do několika základních vzorů a pouze v papírové podobě. Aktuální tapety na zeď dokážou naplnit i velmi vysoké představy.

Na závěr přinášíme stručný přehled orientačních cen základních typů jednotlivých druhů tapet, které jsme si v tomto článku představili: 

 Druh tapety:  Orientační cena od:
 Fototapety

100 Kč (cca. 60 x 30 cm)

500 Kč (cca. 100 x 200 cm)

1000 Kč (cca. 350 x 250 cm)

3000 Kč (cca. 500 x 300 cm)

 Vinylové 300 Kč (cca. 5 m)
 Vliesové 350 Kč (cca. 5 m)
publikováno: 15. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.