Teorie pěti prvků feng shui: oheň


fotolia_191805_xs_1600x900ms

Každý ví, že s ohněm si není radno zahrávat. V případě feng shui a psychologie prostoru se však může využít jako příliv energie, tepla a pozitivity. Element ohně je velmi výrazný, proto se s ním musí zacházet opatrně. Ve větší míře totiž přináší agresivitu a dojem boje. Prvek ohně je ve feng shui nejnáročnější a jeho zvládnutí tak patří k těžkým úkolům.

 

V pentagramu pěti živlů stojí prvek ohně na samém vrcholku. Obklopuje jej země a dřevo, což spolu už z podstaty souvisí. Samostatný oheň nepůsobí zrovna příjemně, proto je nutné zharmonizovat jej.


Feng shui: oheň

Sice ne zcela zásadní roli, ale rozhodně tu důležitou hrají v našem životě barvy, které dokáží ovlivnit psychiku více, než si mnohdy připouštíme. Společně a nimi mají vliv i motivy a tvary, které pro dekorování volíme. Oheň se neodmyslitelně pojí se sluncem a létem, proto v ohnivém interiéru můžete cítit příval energie a dobré nálady.

Jak jej prezentovat v bytě

  • Barvy: pulzující červená, oranžová, tmavě i světle žlutá, růžová; zářivé a teplé; netřeba se obávat i výrazných kombinací, pestrobarevnost je žádoucí
  • Světová strana: jih
  • Tvary: trojúhelník, jehlan, pyramida
  • Období života: 30. - 40. rok (nejaktivnější období)

Protože se jedná o barvu energickou je jasné, že do odpočinkových zón se hodit nebude. Idea ohně nejlépe zapadne do kuchyně, kde bude vlévat energii do žil a povzbuzovat k jídlu a navazovoat pocit rodinného krbu. Zároveň v kombinaci s ohněm (ať už otevřeným z krbu nebo jen ze sporáku) dostojí své hlavní myšlence.
K interiéru v duchu elementu ohně se tak hodí i svíčky, motivy slunce a emocí. Pozor však na to, aby emoce nebyly jitřeny až příliš. V takovém prostředí se pak dá cítit příjemně jen stěží.
Hlavním principem je pohyb vzhůru, tedy od hmoty k duchovní sféře, čemuž je také třeba přizpůsobit vybavení.

pet-tipu-jak-i-malou-kuchyni-promenit-ve-velke-kucharske-zazemi_fotolia_13427977_xs_1600x900ms

Dojmy z elementu ohně

Pocity, které s sebou přináší uspořádání a vybavení bytu v duchu ohnivého elementu, jsou radostné, veselé, ale také laskavé. Není náhodou, že orgánem přiřazeným ohni je právě srdce vztahující se nejen k sexualitě, ale také ke zdraví, jakožto rozdělovat energie.

Oheň umožňuje prožívat vše naplno a do hloubky, proto se všechny zmiňované prvky hodí k lidem živým, plným entuziasmu – flegmatici a melancholici by v těchto odstínech pravděpodobně trpěli. Čímž se element vody stává vyloučeným a je jasné, že tyto dva prvky pospolu nikdy fungovat nebudou.

Obdobím, kdy je nejvíce cítit prvek ohně je léto, konkrétněji pak ještě letní slunovrat, kdy se země blíží nejvíce ke Slunci. Na Zemi tak dopadá nejvíce slunečního svitu, dny jsou nejdelší a celkovou energii z takové koncentrace lze cítit na každém kroku.

publikováno: 20. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.