Teplovzdušné vytápění levně a ekologicky


krb

Snaha snížit náklady na bydlení je všudypřítomná. Ceny rostou a nové domy a byty se snaží tyto náklady tlačit na co nejnižší sumu. Moderní pasivní domy proto pro vytápění používají tzv. teplovzdušné vytápění, které nejenže šetří peněženku, ale zároveň tolik nezatěžuje ani životní prostředí.

Pro teplovzdušné vytápění se nejčastěji používají krby nebo kamna, která ohřívají vzduch v místnosti, a lze jej také rozvést do dalších prostor. Princip fungování je jednoduchý – důležitá je správná cirkulace vzduchu, který je ohříván prouděním kolem krbové vložky. Velkou výhodou tohoto způsobu vytápění je také možnost „větrání“ v zimních měsících bez toho, aby přišel vytopený teplý vzduch vniveč.

Proč zvolit teplovzdušné vytápění

Nová moderní okna zaručují perfektní izolaci od vnějšího prostředí a izolační materiály jsou ještě dokonalejší než kdy dříve. Vnitřní prostory jsou tak zcela odděleny, což ale není úplně správně. Vzduch potřebuje cirkulovat, aby se nám žilo příjemně. V létě je to díky otevřeným oknům samozřejmost, horší období přichází v zimě.
Teplovzdušné vytápění funguje na principu cirkulace vzduchu, která potřebnou výměnu vzduchu zajistí. Teplo je produkováno rychle a za příznivou cenu, protože dřevo patří v našich končinách mezi dostupná paliva.

obr5 

Nevýhoda? Cirkulace vzduchu i s pachy

Jak už to tak bývá, i tady se kromě výhod objevuje řada nedostatků. Potřebná cirkulace vzduchu s sebou nese i riziko přenosu pachů a nečistot, jež jsou ve vzduchu obsaženy. To se týká nejen různých vůní, ale i pachů, které se tak dostanou do všech místností vytápěných teplovzdušně. Díky neustálému pohybu (zejména v kombinaci s ventilátory) se také šíří prach, který jen málokdy sedne. Systém tedy není vhodný tam, kde se pohybují malé děti – souviset by s tím mohlo dráždění dýchacích cest a respirační problémy, alergie, v některých případech i oslabení imunitního sysému.
Vhodné je proto kombinovat tento způsob vytápění s klasickým, jak je tomu dnes ve většině objektů.

Důležitá je správná instalace

Aby byla spokojenost s teplovzdušným vytápěním maximální, pak si na jeho instalaci zavolejte odborníky. Svépomoc vyjde sice levněji, ovšem tady je potřeba přesná a odborná práce, aby kamna nepřinesla více škody, než užitku. Důležitá je správně nadimenzovaná vložka i délka rozvodů. Investice se nebojte, životnost takových krbů či kamen je až sto let.

Teplovzdušné vytápění má svá pozitiva i negativa, je tedy na vás, abyste zvážili, co převažuje ve vašem případě. Kromě praktického hlediska jsou však krby také krásným doplňkem interiéru, který dokáže vytvořit jedinečnou a nezapomenutelnou atmosféru domova.

publikováno: 29. 9. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.