Terasy z dřevoplastu jsou stále oblíbenější. Lákají na bezúdržbovost


dřevoplast terasa

Plánujete realizaci venkovní terasy, která propojí vnitřní prostory domu s exteriérem poskytne zázemí pro odpočinek i setkávání s přáteli? Ve hře je hned několik materiálů, po kterých můžete sáhnout. Vedle klasických teras ze dřeva nebo kamenné dlažby roste zájem o terasy z dřevoplastu, které vynikají poutavým vzhledem a minimální údržbou. Přečtěte si, jaké jsou hlavní přednosti terasy z dřevoplastu (WPC) a jak provést jejich pokládku.

Co je to dřevoplast?

V první řadě si musíme objasnit, co to dřevoplast vlastně je a jakým způsobem se vyrábí. Dřevoplast neboli WPC materiál (wood-plastic composite) se vyrábí ze rozemletého dřeva a z polymeru. Tyto složky se mohou kombinovat v různém poměru, většina výrobců se přiklání k poměru 1:1. Kombinací dřeva a plastu vznikne pevný a odolný materiál, u kterého se eliminuje většina nevýhod typických pro přírodní dřevo. Dřevoplast je na pohled podobný běžnému dřevu, a to i díky pokročilým technologiím povrchových úprav. Proto se velmi často používá právě pro terasy, u kterých je důležitý jak vzhled, tak funkčnost a odolnost.

Prkna na terasy z WPC v mnoha ohledech předčí dřevo

Moderní terasy se vyrábí pokládkou prken z WPC, které vyniknou svými vlastnostmi a v mnoha ohledem předčí klasická dřevěná prkna na terasy. Jednou z hlavních výhod WPC prken je tvarová i rozměrová stálost. Zatímco u dlouhých dřevěných prken hrozí při působení vlhkosti kroucení materiálu, v případě dřevoplastu se nic takového nemůže stát.

WPC materiál odolává vůči vlhkosti, nepraská, snadno se čistí, je barevně stálý a odolává i napadení plísněmi nebo dřevokazným hmyzem. Dřevoplast je zkrátka bezúdržbový materiál, který bez problémů snese i častý kontakt s vodou a vlhkostí. Proto je pro použití na venkovní terasy ideální. Musíme však zmínit i některé nevýhody ve srovnání se dřevem. Patří mezi ně například vyšší hořlavost, vyšší cena nebo riziko změny konzistence při působení velmi vysokých teplot.

Terasy z dřevoplastu zaujmou svou bezúdržbovostí

Pokud se chcete vyhnout pravidelnému olejování, impregnování a přelakování terasových prken, sáhněte právě pro těch z dřevoplastu. Díky minimálním nárokům na údržbu se na terasách objevují stále častěji, a to nejen u rodinných domů, ale také v restauracích, hotelech či jiných komerčních prostorách. Terasu z dřevoplastu snadno vyčistíte například použitím vysokotlakého čističe. Běžné nečistoty pak odstraníte pomocí vlažné vody, kartáče, smetáku či hadru.


Ekologický materiál, který zaujme i vzhledem

Výrobní technologie během několika let výrazně pokročily, a tak většina kvalitních prken z WPC zaujme věrnou imitací dřeva, kterou na první pohled nerozeznáte od čistě přírodního materiálu. Dřevoplast se navíc považuje za materiál ekologický, který příliš nezatěžuje životní prostředí. K jeho výrobě se totiž používá dřevní odpad, který by v opačném případě neměl žádné využití. Díky absenci ochranných nátěrů a impregnací se navíc vyhnete použití chemikálií, který by měly na životní prostředí taktéž negativní dopady.

Čtěte také: Návod na realizaci dřevěné podlahy na terase

Pokládka terasy z dřevoplastu ve 4 krocích

Přesvědčily jsme vás, že je dřevoplast ideálním materiálem pro výrobu venkovní terasy? Pak nezbývá, než nakoupit dostatečné množství prken z WPC a pustit se do pokládky. Abychom vám proces realizace přiblížili, popíšeme jej ve čtyřech základních krocích:

1. Příprava základů

Stejně jako u všech typů teras je třeba nejprve připravit základovou plochu pro pokládku prken. Základy se zpravidla realizují vykopáním jámy, zabetonováním obrubníků a vyplněním štěrkem. Je důležité, aby měly základy rovnoměrný sklon a byly dostatečně zhutněné.

2. Pokládka betonových desek

Terasová prkna z dřevoplastu se zpravidla pokládají na spodní nosnou konstrukci, která se musí položit na desky z betonu. Ty je třeba na připravený základ rovnoměrně rozmístit.

3. Umístění nosné konstrukce

Po pokládce betonových desek se instaluje samotná nosná konstrukce pro prkna z dřevoplastu. Konstrukce se k betonovým deskám kotví pomocí hmoždinek a nerezových šroubů. Mezi nosnou konstrukcí a betonem umísťujte podložky, které zajistí ochranu proti prostupu vlhkosti.

4. Pokládka WPC prken

Na nosnou konstrukce se umísťují samotná prkna z dřevoplastu. V závislosti na směru pokládky je třeba okraje prken olemovat vhodným typem profilových lišt. Jednotlivá prkna se na nosnou konstrukci upevňují pomocí speciálních úchytů. V případě realizace velkých teras nezapomeňte na dilatační spáry.

Realizace terasy z dřevoplastu vám zabere v průměru 2 až 3 dny včetně vytvoření základů. S trochou šikovnosti zvládne její zhotovení i průměrný kutil. Chcete se o dřevoplastu dozvědět více informací? Přečtěte si pokračování článku, ve kterém se zaměříme na výhody, nevýhody a další možnosti využití tohoto materiálu.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

VÝHODY, NEVÝHODY A MOŽNOSTI VYUŽITÍ WPC

Nenechte si ujít další články z rubriky Domácí dílna:

publikováno: 7. 7. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.