Tip pro moderní koupelny: voděodolné kompaktní desky


desky alca2

Sníte o koupelně, která bude nejen krásná na pohled, ale vynikne i svými vlastnostmi a dlouhodobou životností? Pak vsaďte na kombinaci různých materiálů a do nejzatěžovanějších částí použijte ty voděodolné. Patří mezi ně moderní kompaktní desky (HPL), které se vyrábí z papírů impregnovaných pryskyřicí. Pro svou odolnost vůči vodě i mechanickému opotřebení se používají pro výrobu nábytku, pracovních desek nebo obložení stěn.

HPL desky se vyrábí lisováním impregnovaného papíru

Kompaktní desky se mezi interiérovými designéry těší velké oblibě. Možnosti využití desek z vysokotlakého laminátu jsou totiž prakticky neomezené. Desky jsou navíc k dispozici v mnoha designech a tloušťkách. Než si představíme konkrétní ukázky uplatnění kompaktních desek v moderních koupelnách a dalších prostorách, nastiňme si jejich výrobní proces.

Kompaktní desky se vyrábí z papíru, který se namáčí do pryskyřic. Spodní vrstvy HPL desek tvoří papír sulfátový, pro horní vrstvy se používá papír průsvitný. Hned pod ním je nanesena vrstva naimpregnovaného dekoračního papíru, na kterém je vytištěný libovolný motiv. Listy naimpregnovaného papíru se vysouší ve speciálních sušárnách, následně se řežou na požadované rozměry a skládají na sebe.

V dalším kroku se vrstvy papíru vytvrzují v hydraulickém lisu. Po stlačení se papíry zahřejí na vysokou teplotu, která způsobí chemické reakce v pryskyřicích. Papíry se spojí do jedné velmi pevné vrstvené desky požadované tloušťky. HPL desky se nejčastěji vyrábí v tloušťkách 10 a 12 mm.

Použití kompaktních desek má mezi designéry velkou oblibu

Bytoví designéři a architekti si materiál v podobě kompaktních desek oblíbili, a to především díky jeho variabilitě a vlastnostem. Vzhledem k tomu, že viditelnou vrstvu tvoří potištěný papír, dají se vyrobit v libovolných motivech. Kromě jednobarevných kompaktních desek se vyrábí desky imitující dřevo, beton či kámen. Oblíbené jsou i kompaktní desky s potiskem přírodních motivů, geometrických tvarů, abstraktních obrazů či fotografií.

Kompaktní desky jsou ve srovnání s přírodním či umělým kamenem podstatně levnější, přesto vynikají odolností vůči vodě, vlhkosti, mechanickému opotřebení či vysoké teplotě. Jsou lehké a tenké, vyznačují se odolností vůči proražení, rozměrovou stálostí i stálobarevností. I když jsou kompaktní desky podstatně dražší než běžné lamino dřevotřískové desky, vydrží vám v koupelně mnohem déle.

Umyvadla na desku – hit moderních koupelen

Velmi důležitým funkčním i estetickým prvkem každé koupelny je umyvadlo. V posledních letech roste zájem o umyvadla na desku, která přináší dostatek úložného prostoru ve svém bezprostředním okolí. K dispozici jsou v různých tvarech a velikostech, a tak si vyberete přesně podle potřeb své domácnosti. Oblíbená jsou také dvojumyvadla na desce, která vyniknou především v prostornějších koupelnách.

Desky pod umyvadla se vyrábí z různých materiálů. Návrháři postupně upouští od používání desek z masivního dřeva nebo dřevotřísky, a to kvůli zhoršené schopnosti odolávat vodě a vlhkosti. Desky ze dřeva nebo dřevotřísky v koupelně zkrátka nevydrží věčně, a to ani při kvalitní impregnaci nebo lakování. Pro tento účel se hodí právě zmiňované voděodolné kompaktní desky, které jsou do vlhkých prostorů ideální. HPL deska si pod umyvadlem zachová svůj vzhled po mnoho let, a to bez ztráty barevnosti či jiné degradace materiálu. Desky pod umyvadlo se vyrábí i z přírodního nebo umělého kamene, finanční nároky jsou však mnohem vyšší. I díky tomu jsou moderní HPL desky v designových koupelnách k vidění stále častěji.

Při umístění umyvadla na desku je důležitý výběr sifonu

V koupelnách, které mají na první pohled působit lehce a vzdušně, se upouští od umísťování zásuvkových skříní pod umyvadlo. Díky tomu vynikne luxusní vzhled baterie, umyvadla a desky, na které je uloženo. Je potřeba si uvědomit, že při takovém řešení zůstává umyvadlový sifon viditelný, a tak je důležité věnovat náležitou pozornost i jeho výběru.

Vedle klasických plastových umyvadlových sifonů narazíte na trhu i na ty, které se vyznačují luxusním vzhledem. Najdete je například v portfoliu produktů břeclavské společnosti Alcaplast, která se na vývoj a výrobu sanitární techniky dlouhodobě zaměřuje. Esteticky působivé jsou především různé typy kovových umyvadlových sifonů, které jsou vyrobené z mosazi a opatřené chromovou povrchovou úpravou. Alcaplast nabízí celokovové sifony jak v kulatém, tak hranatém provedení, a tak jejich vzhled přizpůsobíte stylu a charakteru umyvadla.

Obklad stěny z kompaktních desek

Kompaktní desky se v moderních koupelnách používají pro výrobu desek pod umyvadlo, mají však i další možnosti využití. Bytoví designéři je často volí jako alternativu k obkladům. Velké formáty desek vytváří dojem celistvosti a vypadají poutavě jak v malých, tak velkých koupelnách.

Hlavní předností HPL desek je možnost libovolného potisku. Stěnu tak obložíte kompaktní deskou například v dekoru květin nebo jiných přírodních motivů, které váš prostor ozvláštní. Stěny mohou mít také stejný vzhled jako deska pod umyvadlo a koupelnový nábytek, čímž dojem celistvosti podtrhnete. Vzhledem k voděodolnosti jsou HPL desky vhodné i pro obkládání vany nebo pro umístění do prostoru sprchového koutu. Ve sprše vypadají kompaktní desky poutavě zejména v kombinaci s bezvaničkovými sprchovými kouty. U těch je odtok vody řešen umístěním podlahového žlabu.

Vysokotlaký laminát boduje v kuchyních i exteriérech

Díky zmíněným vlastnostem se lisované kompaktní desky používají i v dalších interiérových prostorách. Vzhledem k trendu používání tenkých materiálů se uplatňují například pro výrobu kuchyňských pracovních desek, kde plnohodnotně nahrazují klasické desky tlusté několik centimetrů. Pro svou pevnost a voděodolnost se vysokotlaký laminát hodí i pro použití v exteriéru. Využijete jej pro výrobu zahradního nábytku, dělicích příček, zábradlí či venkovních kuchyní.

Buďte kreativní a zakomponujte kompaktní desky do svých interiérových i exteriérových prostorů! Ať už je použijete jako desky pod umyvadlo, obklady stěn, nebo kuchyňské pracovní desky, jejich vzhled i vlastnosti budete oceňovat každým dnem.

publikováno: 24. 4. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.