Toalety u nás i ve světě – trendy a zajímavosti


moderní toaleta

Pamatujete si ještě na staré toalety se splachovací šňůrou a vysoko položenou nádrží v horní části místnosti? Těm už dávno odzvonilo, pokud na ně narazíte, budete mít vážně štěstí. I sanitární technika včetně toalet se během let proměňuje a vyvíjí. V různých koutech světa se ale vyvíjí různě a odráží i kulturní a společenské zvyklosti. Pojďme se podívat, jak toalety vypadají jinde ve světě a jakým směrem se trendy ubírají v Evropě.

V Asii i jiných koutech světa musíte do dřepu

O záchodu tureckého typu jste už určitě slyšeli. S klasickým záchodem, jak jej známe u nás, má jen pramálo společného. Někdy se jedná o pouhou díru v podlaze, jindy o moderně upravený prostor se sofistikovaným systémem odtoku vody pro čištění. Všechny druhy záchodů tureckého typu spojuje princip použití - potřeba se vykonává ve dřepu. Podle příznivců tohoto typu toalet se jedná o hygieničtější, přirozenější a ve výsledku i zdravější způsob vylučování.

Běžného Evropana však může setkání s tímto typem toalety přinejmenším zaskočit. Mnohé pokusy o použití skončily katastrofou. Ale nemějte obavy, i v zemích, kde je používání záchodu tureckého typu běžné, se v hotelích a veřejných objektech stále častěji používají toalety evropského standardu. A kde na turecké záchody narazíte? Zejména v Asii či Africe, ale také v jižní Evropě či některých oblastech Itálie a Francie.

WC do dřepu

Nejsofistikovanější toalety najdete v Japonsku

Pokud dáváte přednost inovaci a technologiím, pak oceníte vyhlášené toalety v Japonsku. Především veřejné toalety vynikají celou řadu funkcí, zmást vás může ale poměrně komplikované ovládání. Problém bývá také v tom, že instrukce jsou často psány jen v japonštině.

Co takový moderní japonský záchod umí? Má vyhřívané prkénko, uživateli zpříjemní potřebu puštěním relaxační hudby, navíc drnčí i zevnitř, aby zakryl případné zvuky osoby vykonávající potřebu. Japonský záchod disponuje i funkcemi mytí proudem vody s různě nastavitelnou intenzitou stříkání, některý typ se splachuje automaticky. Pokud Japonsko navštívíte, rozhodně si zážitek v podobě otestování moderní toalety nenechejte ujít.

V některých zemích se toaletní papír nesplachuje

Byli jste někdy na dovolené v Řecku? Pak jistě víte, že toaletní papír nepatří do záchodové mísy, ale do koše, který je umístěn hned vedle. Systém kanalizace má zkrátka potrubí malého průměru a papír či jiné předměty by jej mohly snadno ucpat. Pokud se chcete vyhnout zbytečným problémům a pokutám za ucpání kanalizace v hotelu, toto pravidlo respektujte. 

Zpátky do Evropy: Zájem o závěsné toalety stále roste

Po krátké cestě kolem světa se vraťme zpátky k nám, do samotného srdce Evropy. I když v Česku na moderní elektronikou vybavené japonské toalety v podstatě nenarazíte, revoluci a vývoj sledujeme i zde. Nejviditelnější proměna proběhla u splachovacích systémů. Pár desítek let zpátky se používaly toalety se splachovací šňůrou, později je nahradily tlačítkové splachovače. Ty jsou pomalu vytlačovány moderními závěsnými toaletami, u kterých je systém splachování zabudovaný ve zdi.

Obrátili jsme se na českého výrobce sanitární techniky ALCAPLAST a ten nám potvrdil, že zájem o předstěnové instalační systémy stále roste. Závěsné toalety totiž přináší celou řadu výhod - snadno se udržují, skvěle vypadají a snadno se montují i opravují. Závěsné toalety lze navíc díky bytelné konstrukci nainstalovat i do stěny ze sádrokartonu. V kombinaci s moderními ovládacími tlačítky jsou skvělým estetickým prvkem, který má v oblasti moderního bytového designu pevné místo. Trend se bude s velkou pravděpodobností ubírat právě tímto směrem.

Bidet jako součást moderních toalet

Důraz na vysokou úroveň osobní hygieny vede ke zvýšenému zájmu o pořizování bidetů. Dříve byly výsadou luxusních hotelů, dnes se běžně objevují i v rodinných domech a bytech. Montují se hned vedle toalety, a také existují v závěsném provedení. Alternativou klasického bidetu je pak bidetová sprška, která nevyžaduje žádný prostor a je tak vhodný řešením i do bytů s malou toaletou.

wc a bidet

Speciální toalety pro handicapované jsou dnes běžné

Na závěr je dobré zmínit, že mezi pozitivní vývoj v oblasti modernizace toalet patří stále větší důraz na úpravy pro handicapované osoby. Bezbariérové záchody jsou k vidění v nákupních centrech, veřejných i komerčních budovách. Jsou přizpůsobeny tak, aby je bez větších obtíží mohli používat jak osoby s omezenou pohyblivostí, tak zcela imobilní. Jsou vybaveny systémem madel a dalších pomůcek, které běžný život handicapovaným zase trochu usnadňují.

bezbariérová toaleta

Především v evropském prostředí je důraz na zvyšování osobní hygieny stále větší. To se odráží i v provedení sanitární techniky. Neméně důležitý je vzhled toalety, systém splachování, úsporný provoz či jednoduchá instalace. Všechny tyto požadavky moderní závěsné toalety splňují.

Narazili jste na cestách ne netradiční typ toalety, který vás zaskočil? Napište nám na Facebook a podělte se se svými zážitky.

publikováno: 28. 12. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.