Topení do koupelny zahřeje a vysuší podlahu i ručníky


Podlahove topení1

I když strávíme v koupelně jen zlomek dne, máme se v ní cítit dobře. Bez příjemného tepla se jen těžko stane oázou klidu a odpočinku. Topení do koupelny má ale svá úskalí. Malá místnost se musí vyhřát v krátkém čase, vytápění by mělo být úsporné a funkční i mimo topnou sezónu. Vytvořením účinného systému topení do koupelny nastavíte ideální teplotu a navíc vysušíte podlahu i ručníky.


Podlahové topení do koupelny – možnosti a výhody

V koupelně se většinu času pohybujeme bosí. Chození po studené podlaze je nepohodlné a nezdravé, s pořízením podlahového topení ale může skončit. Po zapnutí se podlaha rychle prohřeje a vám se z koupelny nebude chtít odejít. Hřejivý pocit na chodidlech je totiž opravdu příjemný.

Podlahové topení sje ideální pod keramickou dlažbu

Podlahové topení přináší i další výhody. Tou hlavní je rychlé vysoušení mokré podlahy. Sníží se riziko uklouznutí, zabrání se vytváření plísní z vlhkosti a odpadne i potřeba vytírání podlahy. Na montáž ale musíte myslet už při stavbě nebo rekonstrukci, dodatečná úprava by znamenala kompletní vybourání podlahové krytiny a úpravu podkladu. Při výběru topení pak máte dvě možnosti:

  • Teplovodní topné potrubí – stavebně je sice náročnější, ale nabízí výkonnější a levnější provoz. Pokud by ale náhodou došlo k poškození potrubí, hrozí vytopení domu. Teplovodní topné potrubí koupelnu doopravdy vyhřeje, je ale závislé na systému vytápění v domu, proto je zpravidla mimo sezónu nefunkční.
  • Podlahové elektrické topení do koupelny – tzv. elektrický topný koberec je levný a jeho instalace je snadná. Počítejte však s vyššími provozními náklady a ve srovnání s teplovodním potrubím i s nižším výkonem. Podlahové elektrické topení do koupelny je vhodné spíše pro vyhřátí a vysoušení podlahy, nikoliv pro vytápění celé místnosti.´

Podlahove topení2

TIP: podlahové topení můžete nainstalovat i do dalších místností.

Vyhřívaný sprchový kout je bezpečný a komfortní

Věděli jste, že podlahové topení můžete mít i ve sprchovém koutu? V moderních koupelnách je tento způsob realizace stále oblíbenější. Teplo pod nohama budete mít i během sprchování, mokrá podlaha navíc rychle vyschne, čímž se zabrání riziku uklouznutí.

Aby bylo podlahové topení v prostoru sprchového koutu funkční, musí se jednat o bezvaničkové provedení. V takovém případě se teplovodní potrubí nebo elektrický koberec nainstaluje i v oblasti sprchového koutu a pro odtok vody se použijí podlahové žlaby. Ty mají nízkou stavební výšku a snadno se čistí. Někteří výrobci nabízí i krátké a úzké podlahové žlaby pro malé koupelny. Například firma Alcaplast vyrábí žlaby v délce už od 300 mm. Díky tomu můžete mít vyhřívaný sprchový kout i v malých bytových koupelnách.

Koupelna se žebříkem

Moderní koupelna s podlahovým topením a otopným žebříkem.

Otopný žebřík vyhřeje koupelnu a vysuší ručníky

Podlahove topen3Systém topení do koupelny obvykle doplňuje otopný žebřík. Pomáhá s vyhřátím koupelny, a navíc vysuší ručníky, případně i oblečení. Stejně jako podlahové topení se i otopné žebříky vyrábí v elektrickém a teplovodním provedení. Nejlepším řešením je pořízení kombinovaného otopného žebříku. Ten umožňuje v topné sezóně levné vytápění z ústředního topení, mimo sezónu pak podle potřeby topení na elektřinu.

Topné žebříky se umísťují na stěnu, takže nezabírají příliš místa. Na trhu jsou k dostání nejrůznější designové kousky. Díky tomu se otopné žebříky staly vkusným doplňkem moderní koupelny. Pokud chcete na topení do koupelny sušit i oblečení, vyberte žebřík s dostatečným rozestupem příček. Ideální výkon topného žebříku by měl odpovídat 50–100 W na m³.

Teplovodní i elektrické topení do koupelny vybírejte také podle maximální provozní teploty (může být až 110 °C) a počtu trubek na žebříku. Nezapomínejte ani na kvalitní obměnu vzduchu pomocí ventilátoru opatřeného větrací mřížkou. Při dodávání tepla je cirkulace vzduchu velmi důležitá.

Sálavé elektrické topení do koupelny a přímotopy

Pokud máte malou studenou koupelnu, kterou potřebujete vytopit velmi rychle, sáhněte po sálavém topení na elektřinu. Jistě si pamatujete dobu infrazářičů, které pomáhaly během tuhých zim vytopit staré špatně izolované byty a domy. Sálavé elektrické topení do koupelny je v současnosti na vysoké technologické úrovni – dobře vypadá, je bezpečné a malou místnost vyhřeje během několika minut. Opět existuje několik typů:

 

Elektrické topení do koupelny

Přímotop

s ventilátorem

Nízké pořizovací náklady, drahý provoz. Okamžitě vyhřeje místnost, má ale velké tepelné ztráty a po vypnutí přestane hřát ihned.

Sálavý přímotop

Vysoký podíl infračervené sálavé složky. Jedná se o moderní kombinaci konvektoru a sálavého topení.

Infrazářiče

Moderní infrazářiče jsou skladné a přenosné. Díky vysoké teplotě až 500 °C vytopí koupelnu v mžiku. Hodí se pro rychlé nárazové vytápění.

Topné obrazy

a zrcadla

Designový prvek, který vytopí koupelnu. Topné obrazy a zrcadla jsou lehké i tenké, vypadají skvěle a vzhled koupelny nijak nenarušují. Díky principu infračerveného vyzařování jsou efektivní.

 

Správnou kombinací topných zařízení v koupelně docílíte ideální teploty při nízkých provozních nákladech. Současně využijete i dalších výhod, které topení do koupelny přináší, ať už se jedná o rychlé vyschnutí podlahy nebo sušení ručníků a oblečení.

Přečtěte si také, jak na rekonstrukci koupelny v paneláku.

publikováno: 27. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.