Topení z přírodního kamene – zajímavá alternativa běžného vytápění domu


Topení z přírodního kamene – zajímavá alternativa běžného vytápění domu

Klesající venkovní teploty přímo volají po diskutování témat týkajících se vytápění domu. To lze řešit několikera způsoby, k těm netradičním jistě patří topení z přírodního kamene, což je neobvyklá alternativa přinášející do obydlí nápaditý přírodní prvek, který je navíc vysoce funkční. Co si tedy lze představit pod pojmem vytápění s pomocí kamene?

Kámen jako takový je materiál, jehož akumulační vlastnosti jsou v mnohých ohledech velmi dobře využitelné. Není tedy žádný překvapením, že se hledaly a stále hledají cesty, jak kámen používat i v rámci běžného topení, tudíž všedního provozu domácnosti. Proto je možné narazit na vytápění domu využívající kámen ve spojení s elektrickou energií, díky kterému lze v rámci těchto nákladů méně i více ušetřit. Veškerý princip vychází právě z akumulačních schopností kamene a tepelného záření.

Jak topení z přírodního kamene funguje?

Už výše bylo nastíněno, na jakých principech tento způsob funguje. Základem je panel z kamene (většinou z mramoru nebo žuly), který při určité teplotě začne předávat teplo do místnosti, a to všemi směry – k podlaze, stropu i do středu prostoru. Oproti klasickému vytápění domu tak dochází k rovnoměrnému rozložení tepla, kdy rozdíly v jedné místnosti nepřekračují hodnotu 3 až 4 °C. Pokud tedy topná tělesa v podobě desek z kamene dosáhnou teploty minimálně 50 °C, začnou díky svým unikátním vlastnostem předávat teplo na základě dlouhovlnného záření. Celý proces řídí většinou dva termostaty (provozní a bezpečnostní), které hlídají, aby nedošlo k přílišnému přehřátí kamene či jiným komplikacím. K ohřívání kamene slouží systém topných kabelů, které jsou v panelu zabudovány ve vyfrézovaných drážkách. K jejich provozu je potřeba elektrické energie, jejíž spotřeba nemusí díky akumulačním schopnostem kamene dosahovat takových hodnot jako například u přímotopů a dalších způsobů vytápění, které elektřinu taktéž využívají. Výrobci uvádějí, že náklady na provoz topení z přírodního kamene se blíží těm, co souvisí s plynovým topením.

Vytápění domu s pomocí kamene má své výhody i nevýhody

Topení z kamene je bezesporu velmi neotřelou variantou, která může mnohé jiné způsoby předčít v mnohých ohledech. Na druhé straně jsou tu samozřejmě i nevýhody, které mohou spoustu lidí od pořízení tohoto netradičního topení odradit. Jaké tedy jsou výhody a nevýhody, které s topením z přírodního kamene souvisí?

+ nápaditý designový doplněk interiéru
+ deklarované menší náklady na vytápění domu
+ ekologický způsob vytápění

- vysoké pořizovací náklady
- možná pomalejší dynamika topného systému
- největší účinnost je zachována pouze v místnosti, kde je panel z kamene instalován

Topení z přírodního kamene je méně konvenční způsob vytápění domu, o to více však nápaditý. Kamenné desky působí v interiéru opravdu neotřele a oproti běžným radiátorům mnohem stylověji. Tepelná pohoda je udržována principem sálání, které nevysušuje (i díky přirozené vlhkosti kamenných materiálů) prostředí tolik jako tradiční způsoby vytápění domu. Topení z kamene je tak zdravější alternativou, kterou ocení i alergici a astmatici.

 

publikováno: 3. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.