G+

 

 

Topení z přírodního kamene – zajímavá alternativa běžného vytápění domu


Topení z přírodního kamene – zajímavá alternativa běžného vytápění domu

Klesající venkovní teploty přímo volají po diskutování témat týkajících se vytápění domu. To lze řešit několikera způsoby, k těm netradičním jistě patří topení z přírodního kamene, což je neobvyklá alternativa přinášející do obydlí nápaditý přírodní prvek, který je navíc vysoce funkční. Co si tedy lze představit pod pojmem vytápění s pomocí kamene?

Kámen jako takový je materiál, jehož akumulační vlastnosti jsou v mnohých ohledech velmi dobře využitelné. Není tedy žádný překvapením, že se hledaly a stále hledají cesty, jak kámen používat i v rámci běžného topení, tudíž všedního provozu domácnosti. Proto je možné narazit na vytápění domu využívající kámen ve spojení s elektrickou energií, díky kterému lze v rámci těchto nákladů méně i více ušetřit. Veškerý princip vychází právě z akumulačních schopností kamene a tepelného záření.

Jak topení z přírodního kamene funguje?

Už výše bylo nastíněno, na jakých principech tento způsob funguje. Základem je panel z kamene (většinou z mramoru nebo žuly), který při určité teplotě začne předávat teplo do místnosti, a to všemi směry – k podlaze, stropu i do středu prostoru. Oproti klasickému vytápění domu tak dochází k rovnoměrnému rozložení tepla, kdy rozdíly v jedné místnosti nepřekračují hodnotu 3 až 4 °C. Pokud tedy topná tělesa v podobě desek z kamene dosáhnou teploty minimálně 50 °C, začnou díky svým unikátním vlastnostem předávat teplo na základě dlouhovlnného záření. Celý proces řídí většinou dva termostaty (provozní a bezpečnostní), které hlídají, aby nedošlo k přílišnému přehřátí kamene či jiným komplikacím. K ohřívání kamene slouží systém topných kabelů, které jsou v panelu zabudovány ve vyfrézovaných drážkách. K jejich provozu je potřeba elektrické energie, jejíž spotřeba nemusí díky akumulačním schopnostem kamene dosahovat takových hodnot jako například u přímotopů a dalších způsobů vytápění, které elektřinu taktéž využívají. Výrobci uvádějí, že náklady na provoz topení z přírodního kamene se blíží těm, co souvisí s plynovým topením.

Vytápění domu s pomocí kamene má své výhody i nevýhody

Topení z kamene je bezesporu velmi neotřelou variantou, která může mnohé jiné způsoby předčít v mnohých ohledech. Na druhé straně jsou tu samozřejmě i nevýhody, které mohou spoustu lidí od pořízení tohoto netradičního topení odradit. Jaké tedy jsou výhody a nevýhody, které s topením z přírodního kamene souvisí?

+ nápaditý designový doplněk interiéru
+ deklarované menší náklady na vytápění domu
+ ekologický způsob vytápění

- vysoké pořizovací náklady
- možná pomalejší dynamika topného systému
- největší účinnost je zachována pouze v místnosti, kde je panel z kamene instalován

Topení z přírodního kamene je méně konvenční způsob vytápění domu, o to více však nápaditý. Kamenné desky působí v interiéru opravdu neotřele a oproti běžným radiátorům mnohem stylověji. Tepelná pohoda je udržována principem sálání, které nevysušuje (i díky přirozené vlhkosti kamenných materiálů) prostředí tolik jako tradiční způsoby vytápění domu. Topení z kamene je tak zdravější alternativou, kterou ocení i alergici a astmatici.

 

publikováno: 3. 10. 2011
přečteno: 1478×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...