Trable s jezírkem: řasy v zahradním jezírku a jeho zelenání jako dva časté problémy


jezirko2

Křišťálově čistá voda v jezírku symbolizuje správnou skladbu rostlin, vhodnou péči a celkový ekosystém v rovnováze. Jenže to není jen tak. Majítelé zahradních jezírek mají jistě bohaté zkušenosti a dokázaly by okamžitě vyjmenovat celou řadu problémů, jež v sobě i malá vodní plocha dokáže skrývat. Okrasná jezírka trápí především řasy a zelené zabarvení vody.

 

Letní horké dny nejsou pro vodu v mělkých okrasných jezírcích zrovna tím ideálním prostředím. Poprat se však musíte se všemi situacemi. Protože za krásou jezírek stojí i spousta péče.

Nežádoucí řasy v jezírku

Povrchové nečistoty v podobě listí, trávy nebo nafoukaného nepořádku se dají odstranit snadno, ovšem se znečištěním pod vodou to bývá horší. Důležitou úlohu hraje i správné vybudování jezírka, tedy vhodná velikost s tím související objem vody i systém filtrace.

Řasy jsou pro prostředí vody přirozené a v neudržovaných systémech platí za zdroj potravy i kyslíku pro další organismy. Při přemnožení však zvládnou sami spotřebovat kyslíku tolik, že ohrožují další živočichy. Znatelný bývá i zápach, utlačování dalších organismů a stínění slunečních paprsků, které nemohu pronikat přes hladinu.
Vodní řasy pro svůj růst potřebují dostatek živin, který může způsobovat několik faktorů.

  • nadměrné přikrmování ryb, kdy potrava zůstává na dně nebo na stenách
  • příliš mnoho ryb v kombinaci s řadou dalších organizmů
  • znečištění z okolí (spadaným listím a dalšími nečistotami tlejícími ve vodě)

Řasy v jezírku – řešení

Účinnou prevencí je předcházení jejich vzniku. Jezírko je jeden velký organismus a vše souvisí se vším, proto je třeba začít ode dna. Do hlubší vody se hodí stolístek nebo růžkatec, jehož přítomnost řasám nesvědčí.Doporučuje se také sadit rostliny do speciálních nádob, které udržují zeminu na jednom místě a neuvolňuje se do okolí.
Důležitá je kvalitní filtrace. Vzniku řas se dá také zabránit jarní výměnou části vody za vodovodní, která neobsahuje tolik živin. Ta se však musí upravit kvůli přitomnosti těžkých kovů. S pomocí chemických přípravků se dá s řasami zatočit i v průběhu léta. Základem úspěchu je zajistit cyklus vody.

 

jezirko

Bahno v jezírku

Zdrojem mnoha problémů bývá zabahněné dno. Řešením může být využití kalového čerpadla, avšak mnohem účinnější je stará dobrá manuální príce, tedy ruční čištění. Postupně vybrat vodu a dno pečlivě vyčistit. Při zanedbání péče se nezřídka stává, že poměr vody a nánosu na dně bývá v poměru 1:1.

Zněčištěná jezírka souvisí často i s jejich velikostí a skladbou rostlin. Abyste nešlápli vedle, poraďte se s odborníky. Ti pomohou také s filtrací, která je př okrasných jezírkách tím hlavním bodem. Ne vždy existuje možnost zajistit průtok, proto se zaměřte na všechny možnosti, jak zabezpečit výměnu vody. Ve většině přípafů se jedná o spolehlivé řešení kvality vody.

 

publikováno: 19. 6. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.