Trendy pro koupelny 2016: rok kovu a dřeva


Fotolia_23499295_XS

Renovace koupelny podle trendů roku 2016 naplno využívá směru, kterým se koupelnový design ubíral už v několika posledních letech. Prim tak hraje dřevo a kov, na první pohled značně nesourodá dvojice materiálů. Jak to vypadá v praxi? Trochu industriálně, značně moderně a hodně stylově!

Tendence už tady byly v předchozích letech, ale až nyní se souhra kovu a dřeva rozjela naplno. A že je na co se dívat!

Inspirace pro koupelny z katalogů a veletrhů

Móda v oblékání se mění co půl roku, bytové dekorace a vybavení tak rychlé tempo ale nepotřebují, a tak jsou několik let po sobě k vidění podobné trendy. V koupelnách se objevuje dřevěné vybavení doplněné o kovové prvky. Už kvůli podmínkám v koupelně je její úprava velkou výzvou.
Standardní obraz koupelny se narušuje těžko, protože fantazii spoutávají praktická a logická omezení. Mezi ně patří hlavně materiál vybavení. Nové technologie ale umožňují upravit kov i dřevo tak, aby statečně odolávalo vlhkosti a vy si tak mohli vybavit koupelnu v duchu industriálních prostorů.

Trendy v bydlení ovlivňují hlavně bytoví designéři a architekti, obchodníci, obchodní společnosti a hlavně ti, kdo koupelny využívají, tedy majitelé nemovitostí. Inspirace v nápadech prodesionálů je tak jednou z možností, jak nešlápnout vedle a vytvořit si praktický nadčasový interiér.

Které tři trendy jednoznačně vedou?

  • Umyvadlo jako žlab (koryto)
  • Volně stojící vana
  • Dřevo a tmavý kov

Fotolia_89300918_XS

Koupelny 2016: elegance nadevše v dřevě a tmavém kovu

Protipólem k bílému vybavení koupelem se stala přírodní barva dřeva s tmavým kováním. Syrová podoba vybavení v koupelně vůbec nevadí a navíc není potřeba řešit problémy s udržováním.

Obavy však mohou panovat ohledně odolnosti a stálosti obou materiálů. Speciální povrch ale může z obou udělat trvanlivou součást koupelny. V případě, že investujete do exotického dřeva, pak si můžete být jistí, že vůni dálek ucítí ještě i děti vašich dětí.

Výraznější kresby dřeva jsou samy o sobě dekorací a nepotřebují dalších doplňků.

Nebojte se dřeva do koupelny

Kvůli vlhkosti se dřevo do koupelen neosvědčilo. Narazíte ale i na druhy, které jsou poměrně rezistentní a nápor vody zvládnou. Vhodně zvolené dřevo ve spojení s moderními technologiemi vydří v koupelně dlouhá léta bez toho, aby jakkoliv změnilo podobu. Nejlépe se s prostředím vyrovnávají exotické dřeviny jako je teak, merbau, jatoba, bambus nebo wengé. Luxusní vzhled a dobré vlastnosti jsou ale vykoupeny vysokou cenou. Jako levnější varianta pak poslouží u nás běžněji dostupné druhy: cedr, buk, dub a javor. S vhodnou úpravou se ani jim nemusíte vyvýbat.

Pokud se jedná o skříňky nebo poličky, můžete je tedy bez obav použít.

Fotolia_38850541_XS

Kulatá zrcadla: originální řešení stylové koupelny

Koupelna bez zrcadla by byla špatný nápad. A ještě lepší je, když jsou hned dvě vedle sebe. Nejen, že se každý prohlédne, ale také zvětší prostor a vypadají dobře v malých i velkých koupelnách. Zavěsit se dají jen tak, ale pokud jsou vybavena rámem, hned to vypadá jinak. Jemný černý má styl, chromový vypadá ještě víc surově.
V kulatém zrcadle alespoň o průměru 50cm vznikne se silným rámem prostor i pro malou poličku.

Problém by mohl vzniknout s osvětlením. I to se ale dá vyřešit netradičně jednotlivými svítidly připevněnými na zrcadlo, které se dají přizpůsobovat pootočením.

Umyvadlo jako krátký žlab

Sanita se přímo nabízí k designovému zpracování. Trendem jsou netradiční podoby umyvadel – od žlabu, přes jemné křivky plýtké nádoby až po hluboké umyvadlo připomínající lavor. Ostatně kruhová umyvadla jsou žádanou alternativou klasických tvarů.

Samo umyvadlo nemusí mít vyloženě podobu žlabu, postačí, když jej bude připomínat jeho okolí.

 

Rustikální inspirace z kamene

V rustikílním stylu vybavíte ložnici, obývací pokoj i koupelnu. Chladné materiály udávají tempo a lehce je začleíte i do koupelny. Nechybí mezi nimi ani kámen, který je svými barvami i zpracováním designovým materiálem pro obklad, podlahu i pod umyvadlo. Právě ta tvoří element, který dokáže nejvíc ovlivnit výsledek. Kámen a dřevo přinesou do koupelny přírodní atmosféru, který navíc blahodárně působí na psychiku.
Obložení alespoň imitující kámen bývá využíváno na chatách. V hnědých odstínech nepůsobí chladně, dá se omývat, a ať už se jedná o přírodní nebo umělý kámen.

Při zařizování koupelny je to o kompromisu mezi pěkným, praktickým a odolným vybavením, které odpovídá představám. Pokud se sejdou všechny faktory najednou, je to tak trochu malý zázrak. Nic ale nevzdávejte, rozhodně je to možné. Na konci se rýsuje perfektní koupelna, která nahradí oprýskané kachličky a malou vanu. Moderní koupelna zastane roli wellnes procedur při každodenní rutině.

Tip na kvalitní vybavení koupelny

Hledáte-li kvalitní a spolehlivou sanitární techniku pro svou koplenu, WC, nebo i jiné části domu, spolehnout se můžete například na českého výrobce produktů, jako jsou podlahové vpusti, WC tlačítka, sifony nebo odtokové žlaby - břeclavskou společnost Alcaplast.

publikováno: 24. 3. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.