Trendy v koupelně pro rok 2018 – tmavé odstíny i high-tech zařízení


Koupelnové trendy 2018

Čeká vás rekonstrukce koupelny a hledáte vhodné zdroje inspirace? Je začátek roku 2018 a už nyní známe trendy, které se odrazí v návrzích současných bytových designérů. Letos očekáváme v koupelnovém designu hned několik zásadnějších změn. Očekáváme dva hlavní proudy. Jeden představuje návrat k minulosti a k osvědčeným postupům a designu, druhý naopak zájem o minimalismus, modernu a využití high-tech zařízení pro zvýšení komfortu. Máte se na co těšit!

Malé koupelny, které vypadají prostorně

Malá koupelna v dnešní době rozhodně už dávno není symbolem nedostatku peněz. Zatímco v minulosti byly snahy o budování co nejprostornějších koupelen s velkou vanou a množstvím nevyužitého prostoru, dnešní trend jde opačným směrem. Malá koupelna se stává intimním prostorem, který vytváří přímý dialog s jeho uživatelem.

Koupelna menších rozměrů ale musí být navržena tak, aby umožňovala stoprocentní využití každého centimetru v místnosti. Na ústupu je zájem o velké vany pro dvě osoby, malá volně stojící vana pro jednu osobu bude letos vyhledávanější. Totéž platí o toaletách – velký zájem bude o menší toalety s důrazem na designové provedení. S tím bude souviset také zájem o závěsné toalety s využitím předstěnových instalačních systémů. Díky nim jsou veškeré často nevzhledné konstrukční a mechanické prvky očím uživatelů skryty ve zdi.

Malá, ale velmi praktická koupelna 

Koupelny v tmavých barvách – černé obklady a intimní osvětlení

Na ústupu jsou veselé pastelové barvy, zdá se, že trendy v koupelně budou v roce 2018 ve znamení temnějších tónů a černých obkladů do koupelny. Tento trend jsme zaznamenali už v loňském roce, týkal se ale zejména kuchyní. Sledovali jsme zvýšený zájem o tmavé spotřebiče, skříně i kuchyňské linky.
Zdá se, že tato překvapující paralela mezi prostorem kuchyně a koupelny se odrazí právě ve zvýšeném zájmu o tmavé obklady, dlažby či bytové doplňky v prostorách koupelny. S tím ale souvisí důraz na kvalitní osvětlení koupelny v teplých žlutých barvách přinášející odpočinek a zdůraznění intimity. Pomalu ustupuje bílé silné osvětlení koupelny na úkor vytvoření útulnějšího prostředí.

Černé obklady

Neutrální styl s použitím přírodních materiálů

Kromě tmavých až temných odstínů se v trendech v koupelně odráží zájem o neutrální vzhled. Pokud neholdujete tmavým barvám, s velkou pravděpodobností se rozhodnete právě pro neutrální styl v šedých, světle hnědých a bílých odstínech.
Příznačné je použití přírodních materiálů či imitací. Roste zájem o mramorové a kamenné doplňky, stejně jako dlažby a obklady do koupelny z přírodního kamene. Jednoduchost a neutralita je zde podtržena přirozeným žíhováním a texturou, která rozbíjí jednolitost a přináší ozvláštnění neutrálních barevných tónů.

 Mramor v koupelně

Návrat k retro stylu

Příznačným rysem trendů v koupelně pro rok 2018 je také návrat do minulosti a hledání inspirace u předchozích generací. Návrat k retro stylu je viditelný ve všech obytných prostorech a koupelny nejsou výjimkou. Jednoduché tvary, čisté linie, bílá keramická sanitární technika či použití drobné mozaiky nebo naopak velkých obkladů. Retro styl se však v dnešní době mísí s modernou a vytváří zajímavý dialog. Při návrhu nové koupelny se inspirujte koupelnou svých babiček a některé prvky využijte inovativním a kreativním způsobem.

Obliba high-tech zařízení

Kontrastem vůči směřování k jednoduchosti, retro stylu a minimalismu je rostoucí zájem o high-tech zařízení. Moderní technologie prostupují i do koupelen a mohou mít různou podobu. Koupelnové rádio se zabudovaným bluetooth ovládáním, tiché funkční odvětrávací systémy nebo regulovatelné podlahové topení jen dokazují pronikání moderních technologií do současných trendů v koupelně.
V oblasti high-tech je třeba vyzdvihnout i rostoucí zájem o moderní „chytré" toalety. Zatímco dříve byly futuristickou záležitostí a symbolem pro japonskou technologickou vyspělost v současnosti jsou běžně dostupné i u nás. Samy se dezinfikují nebo vyhřívají, navíc jsou díky bezdotykovému ovládání i výrazně hygieničtější. Ovládací tlačítka se senzorem jsou na českém trhu už nyní dostupná díky firmě Alcaplast z Břeclavi, jedničce mezi výrobci sanitární techniky.

publikováno: 23. 1. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.