Trh s realitami v Brně je v polovině roku 2019 stále na svém vrcholu


vývoj cen nemovitostí v Brně

Pro zkušené obchodníky na trhu s nemovitostmi, ale i pro laiky, kteří se chystají koupit nemovitost, aby uspokojili svou potřebu bydlení, není jistě novinkou, že nemovitosti jsou nejdražší za posledních několik let. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se stále pohybují okolo hranice 3 %, avšak ani to nevede k závratným změnám realitního trhu. V Brně však přibývá nových developerských projektů a výstavba nových bytů se začíná stávat novým trendem. Lukrativními jsou i mimobrněnské spádové oblasti, které často představují alternativu k předraženým městským nemovitostem.

O ceně nemovitosti rozhoduje lokalita, velikost a vztah poptávky s nabídkou

Při koupi nemovitosti fungují pravidla trhu. Poptávka má velice přesné požadavky na umístění kupované nemovitosti i na její velikost a počet pokojů. Například nejvyšší poptávka v uplynulém období byla po dvoupokojových bytech, které se v průměru prodávají za cenu 75 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Ve srovnání s tím jsou jednopokojové byty až o pět tisíc korun za metr čtvereční podlahové plochy dražší. Kupující sice za jednopokojový pokoj zaplatí v souhrnu menší částku, ale získá také podstatně méně prostoru k bydlení.

Nicméně skladba trhu s byty v Brně odpovídá poptávce, která vyžaduje menší byty, jelikož jejich pořízení nepředstavuje tak výrazné zatížení určitým typem úvěru na několik desítek let. Podle odborníků realitních kanceláří malé byty z nabídky rychle mizí a delší dobu v nabídce zůstávají byty třípokojové, za které kupující zaplatí v součtu průměrně šest miliónů korun. Největší investici představují luxusní velké byty, jejichž podlahová plocha běžně přesáhne sto metrů, za ty kupující zaplatí až téměř deset miliónů korun.

Obsazování atraktivních lokalit na okraji Brna má i negativní dopady na život v Brně

V Brně a jeho okolí se byty prodávají po stovkách. Jen za první tři měsíce roku 2019 se jich prodalo téměř tři sta. Nejčastěji se dle průzkumu společnosti Trikaya byty prodávaly v lokalitách Brno-střed, Bystrc, Královo Pole a Židenice. Vedení města se postupně snaží reagovat na příznivý vývoj na trhu s nemovitostmi, dochází k rozšiřování dopravních tepen a větší důraz se klade na životní prostředí. Brno tedy mnoho mladých vyhledává jako příjemné město pro život. Na vývoj cen nemovitostí v Brně mají také vliv velké developerské zakázky, které v Brně vytvoří během několika let stovky dalších bytů k prodeji. Jedná se nejčastěji o tzv. polyfunkční objekty, které kromě bytů nabízejí také ateliéry, komerční prostory a studia. Zkušení realitní makléři ze společnosti PATREAL také upozorňují, že uvedená data mohou zkreslovat tzv. rezervační smlouvy, které prodlouží prodej nemovitosti a skutečná doba prodeje je tedy vzdálená od situace na trhu s nemovitostmi.

 ceny nemovitostí 2019

Vhodná doba na prodej za maximální ceny – využijte zkušeností realitní kanceláře

Rok 2019 se jeví jako velmi vhodným rokem k prodeji nemovitosti. Pokud chcete najít kupce, který je ochoten zaplatit za nemovitost, využijte služeb zkušené realitní kanceláře, která dokáže odhadnout, jak se bude situace na trhu i nadále vyvíjet. Vývoj cen nemovitostí v jihomoravském kraji má již od roku 2011 stoupající tendenci, avšak odborníci tvrdí, že došlo ke zpomalení růstu cen. Jejich snížení by však vyžadovalo zastavení ekonomického růstu po celé ČR, což je v následujících letech nepravděpodobné. Průměrně ceny nemovitostí v Brně rostly rychlostí 5 % za rok. Zkušený obchodník tedy dnes může nemovitost zakoupenou v roce 2011 prodat o několik desítek procent dráž, než ji pořídil. Prodej nemovitosti však uskutečněte v řádu několika měsíců, abyste využili příznivých podmínek trhu. Realitní kancelář, která má dobrý přehled o vývoji cen na realitním trhu v Brně, dokáže vyjednat s kupujícím cenu, kterou bude ochoten akceptovat, ale zároveň se bude jednat o cenu odpovídající ostatní poptávce, což je pro obě strany výhodné.

Vysoké ceny realit ovlivňují i ceny nájmů, větší byty se však pronajímají za obdobné ceny

V porovnání s celou republikou ceny bytů a domů v Brně šplhaly nahoru nejdéle. Dlouhodobější zastavení růstu cen bylo možné pozorovat v Praze, Olomouci a v Ostravě už v průběhu roku 2018. Nicméně ceny bytů v Brně se stále drží u svého maxima a ani nárust novostaveb trh příliš neuvolnil. Brno představuje prosperující metropoli s dobrou infrastrukturou, snadným spojením s Vídní či s bohatým kulturním a společenským vyžitím. Díky tomu také stoupají ceny nájmů v oblasti. Poptávku po nájmu bytů také zvyšuje vysoký počet studentů, kteří každoročně dojíždějí studovat na několika brněnských univerzitách. Pokud chcete zjistit, zda pro vás bude lepší byt prodat či jej dále pronajímat, kontaktujte realitní kancelář PATREAL a najděte společně s odborníky řešení.

publikováno: 31. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.