Tři tipy, jak z koupelny vytvořit nádherné a praktické místo


Tři tipy, jak z koupelny vytvořit nádherné a praktické místo

Koupelna je nezbytnou součástí každé domácnosti. Den v ní začíná a svým způsobem i končí. Je tedy více než vhodné její zařizování nepodceňovat a vedle účelovosti se zaměřit také na to, abyste se v ní cítili co nejlépe a aby pro vás byla příjemným místem, kde bude radost provádět každodenní hygienické návyky. Vybrali jsme pro vás tipy, se kterými určitě nešlápnete vedle!

Mnozí lidé si s vybavením koupelny hlavu rozhodně nelámou. Sami se však ochuzují o možnost mít z ní místo, které skvěle zapadne do konceptu celého obydlí. I když je místností, která není tolik vytížená jako například obývací pokoj, dá se v ní relaxovat a odpočívat. Ale k tomu je potřeba rozmýšlet zejména nad barvami, prostorem i následnou údržbou koupelny.

1/ Nebraňte se barvám a experimentujte s nimi

V koupelnách dominuje bílá. Na tomto faktu se podílí i sanitární keramika či spotřebiče, které se pro tyto účely vyrábí převážně v bílém provedení. Uvažujte proto o kontrastní malbě či obkladech a dlaždicích, které prostoru dodají šmrnc právě v kombinaci s bílou. Obecně je do koupelny vhodná modrá, tyrkysová a odstíny zelené, které působí na psychiku člověka velmi uklidňujícím dojmem, navíc korespondují s motivem vody. Pokud však tyto barvy nepatří k vašim oblíbeným, můžete volit i žlutou, oranžovou či červenou, které se taktéž podílí na udržení dobré nálady a navíc mají schopnost dodávat lidskému organismus energii, což se do koupelny více než hodí. Teplé odstíny však užívejte s rozvahou, protože opticky zmenšují prostor a malá koupelna by mohla působit stísněným dojmem. 

2/ Koupelna potřebuje důmyslné uspořádání s dostatkem prostoru

Stísněnost a přebytek doplňků udělají z vaší koupelny spíše skladiště. Intenzivně proto zvažujte, zejména v případě malých panelákových koupelen, jak v místnosti uchovat pocit vzdušnosti. Možná to bude znamenat určité ústupky, ale ve výsledku získáte krásnou koupelnu, kde se vždy budete cítit výborně. Se sprchovým koutem oproti vaně nějaký ten metr ušetříte, stejnou práci odvedou i šikovně umístěná zrcadla, co místnost opticky zvětší. Ta tak mohou být i velmi nápaditým a originálním doplňkem na stěnách koupelny.

„Místo ušetří například umyvadlo, pod nímž je situován užší konec vany“

3/ Nepodceňujte pravidelné čištění a vybírejte do koupelny vhodné materiály

I koupelna, která je zařízena moderně a vypadá přímo úchvatně, vyžaduje péči, jinak po čase bude stejně zašlá jako její starší kolegyně, na kterých se už podepsal čas. Čištění koupelny je zdlouhavé a náročné, ale nevyhnutelné. Moderní doba naštěstí přináší různé metody, co práci usnadní, a tak vedle opravdu fungujících prostředků existují i různé výdobytky, s nimiž je údržba znatelně jednodušší. Víte, že si lze pořídit obklady a dlaždice se samočisticí povrchovou úpravou? Při jejich výrobě se na ně nanáší speciální průhledná vrstva, která má hydrofilní a antibakteriální efekt, jenž se spouští pouhým působením vody či světla. Koupelna se tak v jistém smyslu slova dokáže sama uklízet. Rozmýšlejte, kolik energie budete moci své koupelně věnovat a dle toho ji zařizujte, jinak se vaše moderní koupelna promění ve špinavé a odpudivé místo, které rozhodně nebude přívětivé a vybízející k relaxaci.

Krásná a komfortní koupelna nemusí nutně znamenat nákup trendy a drahého vybavení. Stačí do jejího zařizování zapojit fantazii, vkus a nechat se inspirovat našimi tipy, které vás dovedou k požadovanému výsledku, a to k útulné koupelně, v níž se budete cítit sami sebou a uvolněně.

publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.