Tužka na opravu laku překryje jemné škrábance, zázraky ale nečekejte


Oprava laku

Přišli jste ke svému autu a objevili na něm velký škrábanec, který na laku předtím nebyl? Nebo jste najeli s nákupním košíkem až příliš blízko ke svému autu a poškrábali jej? Situací, během kterých dojde k poškození autolaku karoserie, může být mnoho. Pak přichází otázka, jak opravit škrábance na autě tak, aby lak vypadal jako nový. O možnostech opravy laku jsme psali už dříve a článek měl velký úspěch. Dnes se zaměříme na jednu konkrétní metodu – opravu laku pomocí korekční tužky.

Tužka na opravu laku funguje, ale není dokonalá

Pokud jste zhlédli reklamní video jednoho z mnoha výrobců tužek na opravu autolaku, pak vás jistě nadchlo jednoduché použití a skvělý výsledek. Na propagačních videích je skutečnost ale trochu zkreslená. Pokud by korekční tužky fungovaly tak dokonale, nikdo by nemusel navštěvovat profesionální lakovny. Pokud se rozhodnete odstranit vzniklé škrábance na autě pomocí tužky na opravu laku, počítejte s tím, že drobné stopy po škrábanci vždy zůstanou. Nejjemnější škrábance se prakticky ztratí, ty hlubší ale při podrobnějším pozorování odhalíte okamžitě.

Použití tužky na opravu autolaku je velmi snadné

Jedním z hlavních předností tužky na opravu laku auta je snadné použití. Na rozdíl od jiných metod nepotřebujete kromě korekčního pera žádné další vybavení. Aplikace je snadná a rychlá. Nečeká vás žádné rozlešťování, použití bezbarvých laků,dokonce ani nemusíte hledat adekvátní odstín. Korekční pero je totiž bezbarvé, je tedy univerzální a můžete ho použít na karoserii libovolné barvy.

Lakýrnictví

Při větším poškození laku navštivte autolakýrnictví.

Opravná emulze se vypaří, nevytváří nerovnosti

Až budete řešit, jak opravit škrábance na autě, dejte si pozor na vytvoření nové vrstvy laku, která nad tu původní vystupuje a vypadá snad hůře než škrábanec. Nerovnosti a vysoká vrstva se týká především metody nanášení nové barvy, při použití tužky na opravu laku by se ale nerovnoměrná vrstva neměla vytvořit. Opravná emulze zaplní vytvořený vryp a pokud se dostane mimo na rovný povrch laku, částečně se vsákne a vypaří. Po použití pera bude vrstva rovná a hladká, navíc nebudete muset řešit rozlešťování ani další úpravy laku.

Další možnosti opravy poškrábaného laku

Jak opravit poškrábaný lak pomocí korekčního pera

Na trhu narazíte na několik výrobců tužek pro opravu laku, způsob použití je ale vždy stejný. Stačí na peru odšroubovat víčko, odstranit ochrannou fólii či jiný způsob izolace a uchopit pomůcku jako obyčejné pero. Přisuňte pero co nejblíže ke škrábanci, který chcete opravit, a mírným tlakem na korekční pomůcku vytlačte menší množství emulze do vrypu. Nechejte zaschnout a vytvrdit. Po několika hodinách by jemné vlasové škrábance měly zmizet.

 

Pero na opravu poškozeného laku

Výhody

Nevýhody

Nízká pořizovací cena

Funguje jen na vlasové škrábance

Jednoduché použití

Pero nikdo nefunguje jako v propagačních videích

Není třeba řešit odstín laku

Nutnost přesné aplikace

Nadbytečná vrstva se odpaří

Rozdíl v kvalitě per od různých výrobců

Opravná emulze rychle zasychá

 

Pokud chcete snížit viditelnost vzniklých škrábanců a nejde vám o dokonalý výstavní lak vozu, tužku na opravu laku můžete bez obav použít. Pokud ale chcete dokonalý výsledek, který bude stát za to, musíte se podívat po jiném způsobu opravy laku a v nejlepším případě navštívit autolakýrnictví. Při výběru korekčního pera dejte přednost osvědčeným výrobcům. U nejlevnějších emulzí může být problém s vypařováním látky, v horším případě dojde i při této metodě k vytvoření nové překrývající vrstvy, která vypadá ještě hůř než samotný škrábanec. Pokud vás použití pera nenadchlo, přečtěte si další způsoby, jak opravit poškrábaný lak.

 

publikováno: 1. 8. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.